czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Na Podzamczu będzie i hala, i targowisko. Kupcy z Ruskiej niezadowoleni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2014, 17:45
Autor: Dominik Smaga

W czwartek Rada Miasta poparła budowę hali targowej w miejscu obecnego targowiska warzywnego przy Ruskiej. Oburzeni są kupcy, którzy będą musieli opuścić targ i przenieść się na drugą stronę ulicy. Zadowoleni są za to ci z Bazaru i hali Nova, bo to oni trafią do nowej hali.

Choć dyskusja była dość długa, to ostatecznie nikt nie zagłosował przeciw uchwale popierającej budowę nowego obiektu. Ma się tym zająć spółka, która zostanie powołana przez miasto, które da grunt oraz przez kupców z hali Nova i targowiska Bazar, którzy wyłożą pieniądze na inwestycję. To niepokoi sprzedawców warzyw z targowiska przy Ruskiej.

- Od wielu lat płacimy podatki i utrzymujemy sięgającą X wieku tradycję targów kupieckich - mówi Robert Pasik, jeden z niezadowolonych sprzedawców z Ruskiej.

Miasto zapewnia tych kupców, że nie stracą miejsca do handlu, a jedynie zostaną przeniesieni na pobliski teren. - Będzie tam mogło powstać około 100 miejsc, więcej niż jest obecnie - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Nowy zielony rynek zostanie wyposażony we wszystko co niezbędne. Nikt nie straci pracy. W pierwszej kolejności powstanie rynek, a dopiero potem przystąpilibyśmy do budowy hali.

Jako pierwszy pod głosowanie poddany został projekt uchwały przygotowany przez radną PO, Martę Wcisło i podpisany przez kupców z hali Nova i Bazaru. Projekt krytykowała opozycja.

- Zróbmy to po kolei. Najpierw podejmijmy decyzję co do planu zagospodarowania tego obszaru - apelował Sylwester Tułajew, szef klubu PiS. - Nie wyobrażam sobie, że nie będzie ujęte w planie to, co tradycyjnie tam jest. To wszystko zapewne zostanie uwzględnione, więc ja nie widzę konfliktu, że coś jest nie po kolei - odpowiada mu Piotr Dreher, radny PO.

Opozycja pytała też o koszty budowy hali tłumacząc, że może to być drogi obiekt. - Wybudowanie kolejnego ‘akwarium” z podziemnym parkingiem, gdy nie znamy ceny, spowoduje, że cena sprzedawanych tam warzyw będzie wysoka - mówi Zbigniew Ławniczak (PiS). Ale konkretne wyliczenia kosztów nie padły. - Najpierw jest koncepcja, później dokumentacja, dopiero potem można mówić o kosztach. Nie ma dzisiaj możliwości podania precyzyjnej kwoty - odpowiadał prezydent. Podkreślał za to, że kupcy sami dobrze wiedzą, za ile mogą sprzedawać towary, by nie były zbyt drogie dla klientów.

Uchwała zdobyła większość głosów, nikt nie był przeciw. Przepadł za to drugi projekt uchwały, mówiący o odstąpieniu od budowy hali, podpisany przez kupców z Ruskiej. - Mamy dla nich propozycję - mówiła Urszula Syroka, szefowa spółki Bazar. - Ci państwo mogą wykupić u nas udziały, wykupić powierzchnię lub wydzierżawić stanowiska - dodaje. Kupcy z Ruskiej odpowiadają, że na to ich nie stać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin podzamcze Ruska kupcy
dziad z fioletovymi uszami
Piotr
Mario
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dziad z fioletovymi uszami
dziad z fioletovymi uszami (5 września 2014 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeszcze niedawno na Majdanku (przy cmentarzu) też była "wojna" z kupcami - zapomnieliście ? Teraz tam jest elegancko i przyjemnie to wygląda. Po co było wtedy "walczyć z cywilizacją"?

Rozwiń
Piotr
Piotr (5 września 2014 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kupcy? a może najgorsze lubelskie badziewie! Budować natychmiast hale! Podzamcze i Ruska powinny być wizytówką Lublina , a nie śmietnikiem!

Rozwiń
Mario
Mario (4 września 2014 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cytat z artykułu  "Od wielu lat płacimy podatki i utrzymujemy sięgającą X wieku tradycję targów kupieckich – mówi Robert Pasik, jeden z niezadowolonych sprzedawców z Ruskiej.
Nie znaczy to, że sam targ ma wyglądać jak X wieków temu.

Rozwiń
dgt
dgt (4 września 2014 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kupcy nie zadowoleni a kiedy on i byli zadowoleni. Rozpirzać ten syf i zrobić coś cywilizowanego.

Rozwiń
racjonalista
racjonalista (4 września 2014 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pis z tego co wiem chodził po rynku i straszył ludzi ale czemu to sluży to tylko kampania wyborcza bo konkretnej propozycji dla nich te,ż nie mają, czy nie lepiej stworzyć im godne miejsce z dachem nad głową...

Taa. Tylko wszystko dąży ku temu ażeby byly drogie rozwiązania, 20 właścicieli, wszędzie płacić i żeby było coraz drożej. Masskra...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!