niedziela, 28 maja 2017 r.

Lublin

Na spacer z psem i szufelką

Dodano: 8 kwietnia 2003, 20:40
Autor: Lidia Dzierba

Od maja w lubelskich kioskach "Ruchu” pojawią się torebki i tekturowe szufelki do sprzątania psich odchodów.
10 sztuk za 3 zł. - To się nie przyjmie, zresztą kogo będzie
na to stać, emerytów? - uważa Janusz Wicherski, właściciel kundelka.

Kliknij tutaj, aby wypowiedzieć się na forum dyskusyjnym

W 1998 roku lubelscy radni przyjęli uchwałę zobowiązującą właścicieli psów do sprzątania nieczystości po pupilach. Nikt się tym nie przejął. Sterty kup leżą nawet w piaskownicach. W Urzędzie Miejskim chcą to zmienić. Prezydent Andrzej Pruszkowski ustalił z "Ruchem”, że w sprzedaży pojawią się specjalne worki i łopatki z tektury do sprzątania po psach. W TVP 3 będzie można obejrzeć reklamówki namawiające do ich stosowania. A dla opornych Straż Miejska ma zamiast upomnień mandaty. - Kto nie będzie sprzątał po psie, dostanie mandat. Nawet do 100 zł - ostrzega Waldemar Wieprzowski, komendant Straży Miejskiej. - Skoro upomnienia nie skutkują, musimy być bardziej zdecydowani. To jest wykroczenie i każdy musi zdawać sobie z tego sprawę.
Jak jest teraz? - Na ul. Nowowiejskiego naliczyłem pod blokiem kilkaset kup - mówi Jan Wójcik. - Jestem za podatkiem od psów przeznaczonym na sprzątanie. Można do tego zatrudnić bezrobotnych.
- Teraz nikt nie dba, gdzie pies się załatwi - twierdzi Jan Gąbka, prezes LSM. - Nikt nie sprząta, to spada na nasze barki. Piaskownice ogrodziliśmy. Prośby nie skutkują, powinny być mandaty.
- Nie pozwalam psu załatwiać się na ulicy - twierdzi Dariusz Piątek, radny LFS. - Chodzimy na spacery na poligon. Jestem za mandatami za zanieczyszczanie ulic.
W Europie Zachodniej problem jest rozwiązywany w różny sposób. - Jest nakaz sprzątania - mówi Joanna Yosufi, absolwentka AR w Lublinie, pracownik Urzędu Miejskiego w Halmstad w Szwecji. - Przestrzegany w 90 proc. A w Holandii wydzielili specjalne trawniki, które sprząta miasto.
W Warszawie psie odchody leżą na ulicach. - Miasto jest tego pełne - przyznaje Krzysztof Lang, reżyser i znany dokumentalista. - Nikt nie zwraca na to uwagi.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!