niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Na Wieniawie powstanie pomnik upamiętniający Żydów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2009, 20:36

Lublinowi przybędzie nowy pomnik. Warszawska Gmina Żydowska chce upamiętnić pochowanych na starym cmentarzu na Wieniawie. Monument powinien być gotowy za kilka miesięcy.

Chodzi o wzgórze, nieopodal boiska treningowego Klubu Sportowego Lublinianka. Znajduje się tam jedna z najstarszych części żydowskiego cmentarza. Kirkut został zniszczony przez Niemców, podczas II wojny światowej. Resztki nekropolii zdewastowano w latach 50.

- Nie ma tam już macew, ale to nie oznacza, że zniknął cmentarz - mówi Piotr Rytka - Zandberg, z działu restytucji Warszawskiej Gminy Żydowskiej. - Na pobliskim terenie mieli inwestować Norwegowie. Obiecywali, że zadbają o upamiętnienie nekropolii. Od lat nic w tej sprawie nie zrobili. My już nie będziemy dłużej czekać.

Gmina chce dokładnie oznaczyć obszar cmentarza. Teren nie będzie jednak ogrodzony. Wokół nekropolii ułożone zostaną kamienne znaki. Całe wzgórze ma być uporządkowane. Na szczycie stanie pomnik.

- Z pewnością zrobimy to w tym roku - mówi Rytka- Zandberg. - Projekt pomnika nie jest jeszcze gotowy. Myślę, że będzie to kamienna forma. Nic olbrzymiego. Chodzi nam przede wszystkim o upamiętnienie mieszkańców dawnej Wieniawy i trwałe oznaczenie cmentarza.

Rejon dzisiejszej ul. Leszczyńskiego i Czechowskiej był niegdyś żydowskim miasteczkiem. Przed II wojną światową miasteczko zamieniło się w dzielnicę Lublina. Zamieszkiwała ją biedniejsza część żydowskiej społeczności. Na obszarze klubu sportowego Lublinianka rozciągał się cmentarz. Wytyczenie dokładnych granic jest dziś bardzo trudne.

Do dnia dzisiejszego zachowało się zaledwie kilkanaście fotografii Wieniawy. Zdaniem specjalistów to bardzo fragmentaryczny zapis. Na jego podstawie nie da się odtworzyć pełnego obrazu dzielnicy.

W 1940 r. Niemcy rozpoczęli pierwszą akcję niszczenia Wieniawy. Kolejną przeprowadzili dwa lata później. Zniszczono większość domów. Zmieniło się ukształtowanie terenu. Nieliczne zabudowania zachowały się do lat 50. Wtedy ruszyła budowa osiedla mieszkaniowego przy ul. Ogródkowej. Dzielnica uległa ostatecznej zagładzie.

Kirkut rozciągał się na terenie dzisiejszego klubu Lublinianka. Historycy podejrzewają, że wiele grobów może znajdować się pod trybunami i płytą głównego stadionu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Adam Baranowski
Adam Baranowski
~polak~
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Adam Baranowski
Adam Baranowski (11 kwietnia 2009 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensje można mieć tylko do urzędników którzy do tego dopuszczają. Na pewno postawa typu: "Żydzi do Izraela " jest zła i do niczego dobrego nie prowadzi. Jako naród musimy się szanować ale i szanować inne narody. Pozdrawiam
Rozwiń
Adam Baranowski
Adam Baranowski (11 kwietnia 2009 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam raczej chłodne nastawienie do Państwa Izraelskiego, ale uważam że każdy ma prawa do upamiętnienia swojej historii. Oczywiście musi to być na jakiś sensownych warunkach. Uważam że wszystkich należy traktować jednakowo obojętnie czy są z pochodzenie Polakami, Żydami, Rosjanami czy Arabami .... Jednakowo tzn. ani gorzej ami lepiej. Niestety czasami ma się wrażenia że Żydzi mając chyba bardzo moce lobby traktowani są nieco lepiej niż inne narodowości. Za co tak naprawdę trudno mieć do nich pretensje, pilnują swoich interesów i tyle. Pretensje można mieć tylko do urzędników którzy do tego dopuszczają. Na pewno postawa typu: "Żydzi do Izraela " jest bardzo i do niczego dobrego nie prowadzi. Jako naród musimy się szanować ale i szanować inne narody. Pozdrawiam
Rozwiń
~polak~
~polak~ (11 kwietnia 2009 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szlag mnie trafia jak ciągle czytam o roszczeniach żydowskich w stosunku do Polski i Polaków! "Co było a nie jest! Nie pisze się w rejestr! " Żyjmy rzeczywistością i budujmy przyszłość. Historię zostawmy historykom. Wojna skończyła się kilkadziesiat lat temu a my odgrzebujemy upiory. Dosyć tego!!!Żydzi do Izraela!
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2009 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Macie rację popieram i ja ,tu nie Izrael ! a ginęli nie tylko żydzi i nie tylko cmentarze Żydowskie dlaczego mamy traktować tę nację w wyjątkowy sposób ? skoro wiele sami naszkudzili w tym kraju!
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2009 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska to nie Izrael. przenieście sobie cmentarz do siebie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!