piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Na Wrotkowie ma powstać elektrociepłownia na słomę. Można zgłosić uwagi

Dodano: 10 kwietnia 2016, 19:20
Autor: Dominik Smaga

Nowa instalacja ma być częścią Elektrociepłowni Lublin-Wrotków. Jej właściciel wystąpił już do Ratusza o decyzję środowiskową. Przed jej wydaniem miasto ma obowiązek zebrać uwagi od wszystkich zainteresowanych. Można je zgłaszać od wtorku do 2 maja

Blok zasilany biomasą ma być dobudowany do elektrociepłowni działającej już przy ul. Inżynierskiej 4. Nowy blok miałby wytwarzać zarówno energię elektryczną kierowaną do sieci przesyłowych, jak też ciepło tłoczone do miejskiej sieci.

Z dokumentów, które wpłynęły do Urzędu Miasta wynika, że podstawowym paliwem w nowej instalacji będzie słoma. Ma ona stanowić od 50 do 100 proc. tego, co trafi tu do spalania. Dodatkowym paliwem (jego udział ma nie przekraczać 50 proc.) mogą być tzw. zrębki, czyli odpady z obróbki surowego drewna, nie zanieczyszczone farbami, lakierami, czy też impregnatami.

W swoim raporcie spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podaje, że do pieca może tu trafiać 187 tys. ton paliwa rocznie. Do instalacji będzie ono dostarczane głównie ciężarówkami. – Obsługę komunikacyjną przewiduje się od ulicy Diamentowej Wrotkowską, Nowy Świat, Smoluchowskiego i Budowlaną – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza.

Trasę tę – jak wynika z materiałów inwestora – ma pokonywać codziennie od 33 do 53 ciężarówek ze słomą, co dawać ma średnio od 3 do 5 samochodów na godzinę. Natomiast zrębki drewna mają być dowożone koleją, a mowa jest tu o jednym pociągu dziennie zestawionym z najwyżej 10 wagonów. Słoma byłaby składowana w halach magazynowych, zaś wspomniane już skrawki drewna byłyby gromadzone w silosie.

Do budowy jest jeszcze daleko. Złożony przez inwestora raport o oddziaływaniu planowanej instalacji na środowisko został przekazany przez Urząd Miasta do sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zadaniem obu tych instytucji jest dokładne sprawdzenie materiałów i wychwycenie wszelkich nieścisłości, tudzież zgłoszenie zastrzeżeń.

W tym samym czasie Ratusz musi przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami. Zebrane od nich uwagi, jak też sugestie sanepidu i RDOŚ muszą być rozpatrzone przez miejskich urzędników przed wydaniem ostatecznej decyzji. Konsultacje potrwają od jutra do 2 maja włącznie. Uwagi można zgłaszać pisemnie lub ustnie: Wydział Ochrony Środowiska, ul. Zana 38 (godz. 7.30 – 15.30), tel. 81 466 26 22,
srodowisko@lublin.eu.

Przypomnijmy, że podobne plany ma właściciel drugiej lubelskiej elektrociepłowni, spółka Megatem-EC, która jest o krok dalej, bo uzyskała już od miasta decyzję środowiskową. Spółka ta zamierza dobudować przy ul. Mełgiewskiej instalację opalaną drewnianymi zrębkami, których transport ma się odbywać koleją, a tylko awaryjnie ciężarówkami.

Czytaj więcej o: Lublin Wrotków
Gość
Gość
ja
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 maja 2016 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W swoim raporcie spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podaje, że do pieca może tu trafiać 187 tys. ton paliwa To tylko 7 800 tirów rocznie mało dużo sami oceńcie.
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie chcieli sity na ciepłowniczej to bedą wdychać dym z kominów. Gdzie jest teraz Pan Daniewski????Kabacinski? Osiedle kruczkowskiego???? Przedszkole ???? Szpital???
Rozwiń
ja
ja (28 kwietnia 2016 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Karygodne. Potworny smród z biomasy w trakcie przewożenia jak i składowania zapanuje nad całą Dziesiątą. Nowy Świat to ulica przy której znajduje się kamienice i bloki wielorodzinne. Ulica ma zaledwie 2 pasy, a do tego ścieżkę rowerową. Już teraz jest problem z przejazdem tą ulicą, a co mówić jak dojdą tam samochody ciężarowe z biomasą. Czy Lublin to śmietnik?????????????????????? Czy Lublin produkuje biomasę????????????? A co z gazem??????? Dlaczego elektrociepłownia Wrotków nie będzie opalana gazem????????????????????? Taki był przecież plan, gdy Megatem ubiegał się o elektrociepłownię opalaną paliwem alternatywnym!!!!

Jeżeli będzie to spalarnia słomy to nie będzie smrodu. Sucha słoma przeznaczona na spalanie nie może być wilgotna. Smród roznosi się przy biologizowaniach a nie przy spalarniach słomy. Osobiści uważam że zamiast spalania słomy byłby lepsze spalanie siana którego w woj lubelskim jest bardzo dużo i można je nabyć znacznie taniej niż słomę. Przy produkcji siana na spalanie rolnicy na pewno nie stosowaliby nawozów i środków chemicznych więc siano byłoby najbardziej ekologiczne.

Rozwiń
january
january (11 kwietnia 2016 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Słomę na glebach organicznych i lessowych (ok 80% lubelskich gleb) zaleca się przyorywać raz na 2-3 lata...  więcej przyoranej słomy nie rozłoży się (nie zmineralizuje) i zakłóci równowagę koloidową gleby. Dlatego nadwyżkę słomy zabiera się i można ja spalić. Nie dotyczy to gleb piaszczystych/lekkich. Oczywiście można by było słomę kompostować i sprzedać jako nawóz ale bardziej opłacalne jest jej spalenie...

Jeżeli głównym kryterium miałaby  być opłacalność to wiele wymogów ekologicznych w rolnictwie i środowisku w którym człowiek żyje jest bez uzasadnienia. Jeżeli głównym kryterium będzie logika i dobro ogólne ( w tym zdrowie, nieskażone tereny i komfort życia) to opłacalność wielu inwestycji przemysłowych musi zejść na dalszy plan. Nie musimy wszystkiego mieć, musimy mieć zdrowie i dobrostan życia. 

Rozwiń
anka
anka (11 kwietnia 2016 o 15:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W obrębie jednego kilometra są w większości osiedla mieszkaniowe, kamienice. Słoma będzie wieziona pociągiem i samochodami w różnych warunkach atmosferycznych. Żeby przejechać przez miasto te tiry będą stać w korkach a smród z podgniłej słomy będzie rozchodzić się po kilku dzielnicach. Dodatkowo pod halą ze słomą i w samej hali będą szczury i robactwo.

Lublin jak wiadomo słomy nie produkuje, a woj. lubelskie nie zaspokoi potrzeb elektrociepłowni, a więc słoma będzie przyjeżdżać z całej Polski (oby tylko), aby być spalona w mieście wojewódzkim. Gdzie w tym wszystkim jest dobro mieszkańców??????????????

Wrotkow zgodnie z ustaleniami miał mieć tylko piece gazowo-parowe, skąd zatem ta słoma???????? Megatem chciał spalać odpady alternatywne, potem słomę, na skutek protestów i nadal wbrew mieszkańcom będzie spalał zrębki drzewne. TergoPower stara się o budowę spalarni na biomsę, a teraz Wrotków. Lublin będzie zatem jedną wielką spalarnią odpadów z całej POLSKI i składowiskiem resztek z tych odpadów składowanych zapewne pod wiatami.

Ani Dziesiąta, ani Tatary, ani nawet Wrotków to nie są aktualnie dzielnice przemysłowe. Tam pozostały tylko niektóre  zakłady przemysłowe wybudowane zanim wydano pozwolenia na budowę nowych bloków.

Odnoszę wrażenie, że pan Żuk postanowił za wszelką cenę od kilku lat dręczyć ludzi perspektywą tirów w mieście, smrodu i toksynami.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!