niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Nabór do nowych podstawówek w Lublinie. Rodzice zdecydowali i uratowali reformę

Dodano: 8 kwietnia 2017, 10:07

Dzień otwarty w Gimnazjum nr 16 w Lublinie
Dzień otwarty w Gimnazjum nr 16 w Lublinie

W lubelskich gimnazjach, które w związku z wejściem w życie reformy oświaty zostają przekształcone w szkoły podstawowe zakończyło się przyjmowanie wniosków o przyjęcie uczniów do klas IV i VII. Dyrektorzy komentują, że dzięki ruchom poczynionym przez rodziców „może jakoś” uda się przejść przez zmiany.

Kiedy pod koniec ubiegłego roku w lubelskim wydziale oświaty i wychowania trwały konsultacje z dyrektorami szkół o przekształceniach placówek wyznaczano plany, ile klas IV i VII powinno zostać utworzonych w podstawówkach powstających na bazie istniejących dziś gimnazjów, by szkoły te mogły sprawnie funkcjonować. Określano je ponieważ w myśl ówczesnych ministerialnych planów przeniesienie takie miało odbywać się w drodze decyzji administracyjnej. W międzyczasie zmieniło się to i ostatecznie ustalono, że to rodzice dzisiejszych klas III i VI zdecydują, czy chcą przenieść dziecko do nowoutworzonej placówki. Nabór trwał do środy.

Z danych, które dyrektorowie ośmiu lubelskich gimnazjów przekształcanych w podstawówki wynika, że w ośmiu tego typu szkołach uda się utworzyć 15 klas IV i 18 klas VII.

Największym zainteresowaniem wśród rodziców cieszyło się Gimnazjum nr 16, w którym najprawdopodobniej dzięki decyzjom podjętym przez rodziców uda się utworzyć sześć klas IV i pięć klas VII, ale także jedną klasę V. Większość z nich trafi tam rezygnując z nauki w Szkole Podstawowej nr 43.

– Dzięki decyzji rodziców uda nam się funkcjonować we wrześniu. Wciąż trwa nabór do klas pierwszych. Ze względu na duże zainteresowanie naszą szkołą liczę, że w naszej placówce nie będzie problemu zwalnianych nauczycieli – mówi Ewa Barszcz, dyrektor „Szesnastki”.

Dużo wniosków o przyjęcie wpłynęło też do Gimnazjum nr 5, które stworzy dwie klasy IV i trzy klasy VII oraz do Gimnazjum nr 18 (jedna klasa IV i trzy klasy VII).

– Wyniki rekrutacji pozwalają na ostrożny optymizm – komentuje Marek Krukowski, dyrektor „Osiemnastki”. – Kończę pracę nad arkuszami organizacyjnymi. Ten pierwszy rok reformy będzie niezwykle trudny, bo od zera musimy budować wiele nowych obszarów, takich jak np. edukacja wczesnoszkolna, czy ułożenie siatki godzin. Na szczęście w naszym przypadku nie będzie większych problemów kadrowych chociaż będą przypadki, w których nauczyciele będą musieli szukać brakujących do etatu godzin w innych szkołach. Na szczęście nasze środowisko robi wszystko, by problem ten był jak najmniejszy.

Na razie wszystko wskazuje na to, że w Gimnazjum nr 14 będzie uczyła się jedna klasa IV, ale zabrakło tam chętnych szóstoklasistów. Inaczej niż w Gimanzjum nr 1, gdzie planowane jest utworzenie klasy VII, ale chętnych trzecioklasistów nie było aż tylu, by stworzyć klasę na tym poziomie.

Dzień otwarty w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie

Dzień Otwartych Drzwi w Gimnazjum nr 19 w Lublinie

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 lipca 2017 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Grzybek pl Borowik nie daruje chamie ći trupie ze kapca teleior psije mi ,
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2017 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam prostate tragdia Mariusz to jusz wole duchy wywoŁać ami to dwarazy niemuwić ,Grzybek pl Borowik
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2017 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwaga zŁoziej grasuje po ytbie Grzybek pl Borowik Grozny to jest psestępca kryminalista intenetowy,
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2017 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mariusz Marciniak , wrućiŁ tęca - szepty m jak Mariusz to muj drugi kanaŁ na ytbie Grzybek pl Borowik wylogowaŁ mi wysystkie moje kanaŁy i chasŁo mi zmieniŁ i Emejla i manipuluje psy szubskrybciach na kanale szepty
Rozwiń
Gość
Gość (24 maja 2017 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pogoda pochmurna na Grzyby pl Borowiki do Laszu na Grzyby czeba iść,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!