czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

Nagroda dla filmu "Widzący z Lublina"

Dodano: 10 września 2015, 07:22
Autor: dw

Na planie "Widzącego z Lublina" (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
Na planie "Widzącego z Lublina" (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Grażyna Stankiewicz za film pt. „Widzący z Lublina”, zrealizowany przez dwie lubelskie firmy producenckie, otrzymała wyróżnienie i medal Towarzystwa Wiedzy Obronnej na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie.

Tytułowy Widzący z Lublina to cadyk Jakub Icchak Horowic, jeden z najbardziej znaczących symboli Lublina. Prekursor chasydyzmu na ziemiach Polski, najbardziej znany uczeń cadyka Elimelecha z Leżajska, który dzięki niebywałej intuicji przepowiedział klęskę Napoleona w Rosji oraz datę odzyskania przez Polskę niepodległości. To dzięki jego działalności na przełomie XVIII i XIX wieku Lublin był najbardziej rozpoznawalnym miastem na wschód od Wisły.

Film o cadyku Horowicu to również przypomnienie postaci prof. Władysława Panasa, który przywrócił pamięć o żydowskim mieście w Lublinie i postaci Widzącego, który był dla niego swoistym Alter Ego.

Nagrodzony obraz wyreżyserowała Grażyna Stankiewicz – dokumentalistka filmowa i telewizyjna, autorka m.in. filmu „La la la la – rzecz o Marcinie Różyckim”. Autorką zdjęć do filmu jest Dorota Nowakowska. O dźwięk zadbał Leszek Kulpa. Muzykę napisał lubelski kompozytor Mariusz Ostański.

kddasasd
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kddasasd
kddasasd (10 września 2015 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Aha, przyszli sobie Żydzi, wybudowali Stare Miasto i tam zamieszkali.

Rozwiń
Gość
Gość (10 września 2015 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zgadza, historia jest pisana na nowo. po to, żeby nasze wnuki uczyły się, że Lublin był miastem żydowskim zamieszkałym w pewnej części przez Polaków. ale ciekawe, co tu robi owo Towarzystwo Wiedzy Obronnej? Pierwsze zdanie ich statutu mówi: "Celem Towarzystwa jest kształtowanie w społeczeństwie polskim świadomości obronnej, wobec możliwych zagrożeń w okresie pokoju i wojny(...)". jak się to ma do nagrody dla tego filmu i w ogóle do tematyki Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych?
Rozwiń
Gość
Gość (10 września 2015 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"jeden z najbardziej znaczących symboli Lublina" WTF??? Drugi czy trzeci raz czytam o tym gościu. Tak się własnie pisze historię od nowa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!