środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Nagroda dla filmu "Widzący z Lublina"

Dodano: 10 września 2015, 07:22
Autor: dw

Na planie "Widzącego z Lublina" (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
Na planie "Widzącego z Lublina" (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Grażyna Stankiewicz za film pt. „Widzący z Lublina”, zrealizowany przez dwie lubelskie firmy producenckie, otrzymała wyróżnienie i medal Towarzystwa Wiedzy Obronnej na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie.

Tytułowy Widzący z Lublina to cadyk Jakub Icchak Horowic, jeden z najbardziej znaczących symboli Lublina. Prekursor chasydyzmu na ziemiach Polski, najbardziej znany uczeń cadyka Elimelecha z Leżajska, który dzięki niebywałej intuicji przepowiedział klęskę Napoleona w Rosji oraz datę odzyskania przez Polskę niepodległości. To dzięki jego działalności na przełomie XVIII i XIX wieku Lublin był najbardziej rozpoznawalnym miastem na wschód od Wisły.

Film o cadyku Horowicu to również przypomnienie postaci prof. Władysława Panasa, który przywrócił pamięć o żydowskim mieście w Lublinie i postaci Widzącego, który był dla niego swoistym Alter Ego.

Nagrodzony obraz wyreżyserowała Grażyna Stankiewicz – dokumentalistka filmowa i telewizyjna, autorka m.in. filmu „La la la la – rzecz o Marcinie Różyckim”. Autorką zdjęć do filmu jest Dorota Nowakowska. O dźwięk zadbał Leszek Kulpa. Muzykę napisał lubelski kompozytor Mariusz Ostański.

kddasasd
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kddasasd
kddasasd (10 września 2015 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Aha, przyszli sobie Żydzi, wybudowali Stare Miasto i tam zamieszkali.

Rozwiń
Gość
Gość (10 września 2015 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zgadza, historia jest pisana na nowo. po to, żeby nasze wnuki uczyły się, że Lublin był miastem żydowskim zamieszkałym w pewnej części przez Polaków. ale ciekawe, co tu robi owo Towarzystwo Wiedzy Obronnej? Pierwsze zdanie ich statutu mówi: "Celem Towarzystwa jest kształtowanie w społeczeństwie polskim świadomości obronnej, wobec możliwych zagrożeń w okresie pokoju i wojny(...)". jak się to ma do nagrody dla tego filmu i w ogóle do tematyki Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych?
Rozwiń
Gość
Gość (10 września 2015 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"jeden z najbardziej znaczących symboli Lublina" WTF??? Drugi czy trzeci raz czytam o tym gościu. Tak się własnie pisze historię od nowa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!