Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2016 r.
6:38

Najbardziej i najmniej aktywni lubelscy radni. Kto jest dostępny, kto nie odpisuje na maila?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
31 42 A A
Od lewej: Piotr Popiel (PiS) - 31 punktów; Marcin Nowak (Wspólny Lublin) - 28 punktów; Mieczysław Ryba (PiS) - 9 punktów; Piotr Gawryszczak (PiS) - 7 punktów
Od lewej: Piotr Popiel (PiS) - 31 punktów; Marcin Nowak (Wspólny Lublin) - 28 punktów; Mieczysław Ryba (PiS) - 9 punktów; Piotr Gawryszczak (PiS) - 7 punktów

Najbardziej aktywnych radnych wskazała lubelska Fundacja Wolności, która prześwietliła ich pracę w pierwszej połowie kadencji. Przy okazji okazało się, że większość lubelskich radnych nie reaguje na wysłane do nich mailowe prośby o kontakt.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie ocenialiśmy skuteczności, tylko aktywność – zastrzega Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. Liczyło się m.in. to, czy radny podaje swój numer telefonu komórkowego, odpisuje na maile, pisze w sprawach mieszkańców, przychodzi na posiedzenia i bierze udział w głosowaniach.
Wszystko to było punktowane. Każdy mógł dostać maksymalnie 39 punktów. Choć radnych jest 31, oceniano 29. – Ocenie poddaliśmy tylko radnych, którzy pełnią mandat od początku kadencji – wyjaśnia Jakubowski. Nie uwzględniano tych, których w Radzie Miasta już nie ma i tych, którzy zajęli ich miejsce.

Radni na podium

Najwięcej punktów (31) zdobył Piotr Popiel z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

– Ja to traktuję jako wskazanie, że mieszkańcy potrzebują naszej pomocy, a my, radni, powinniśmy być dla nich – dodaje Popiel. Drugi jest Marcin Nowak ze Wspólnego Lublina (28 punktów), a trzeci Stanisław Brzozowski (PiS, 27 punktów).

Najgorzej wypadł Piotr Gawryszczak (PiS, 7 punktów), tuż nad nim Mieczysław Ryba (PiS, 9 punktów), Leszek Daniewski (PO, 12 punktów).

Jak wypadli radni w wybranych kategoriach?

Dostępność

Tylko 17 na 29 radnych podaje swój numer telefonu komórkowego na miejskiej stronie internetowej. Własną stronę ma 11, ale tylko jeden, Marcin Nowak, stale ją aktualizuje.
Kiepsko jest z odpisywaniem na maile. Z fikcyjnych kont fundacja wysłała każdemu po dwa maile, na odpowiedź czekała 48 godzin.

Już w ciągu doby na oba maile odpisali Mariusz Banach (WL), Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (PO) i Piotr Popiel. W dwie doby na oba maile odpisali Stanisław Brzozowski i Piotr Kowalczyk. Tylko na jeden odpisali Piotr Dreher (PO), Zdzisław Drozd (PiS), Tomasz Pitucha (PiS), Ryszard Prus (PiS), Anna Ryfka (PO), Mateusz Zaczyński (PO) i Marcin Nowak.

Od reszty odpowiedź nie nadeszła. – Nie dostałem żadnego maila – zastrzega tymczasem Jurkowski.

Udział w głosowaniach

Fundacja sprawdziła, czy radni na sesjach faktycznie głosują. Bartosz Margul (PO) uczestniczył w 99,67 proc. głosowań, Anna Ryfka (PO) ma wynik 98,69 proc., a Eugeniusz Bielak (PiS), 98,36 proc. głosowań. Najgorzej wypadł Mieczysław Ryba (PiS) opuszczając jedną trzecią głosowań. Zdzisław Drozd (PiS) udział w 69,84 proc. głosowań, Piotr Gawryszczak (PiS) w 78,53 proc.

W Twojej sprawie

Fundacja policzyła też indywidualne interpelacje, czyli kierowane do prezydenta pisemne interwencje radnych w sprawach mieszkańców. 111 napisał Marcin Nowak, 73 Piotr Popiel, 47 trzeci Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. Ani jednej nie napisali dwaj radni PO: Jan Madejek i Zbigniew Jurkowski i przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk, ale przyjęło się, że on nie pisze, bo jest przekaźnikiem interpelacji.

Wnioski do budżetu

Oceniając radnych fundacja sprawdziła również to, czy składają oni własne wnioski do budżetu Lublina. Do budżetu na rok 2017 złożyli wszyscy. Do wcześniejszego nic dodać nie chciał jeden radny PO, Zbigniew Jurkowski i czworo radnych PiS: Piotr Gawryszczak, Zbigniew Ławniczak, Helena Pietraszkiewicz i Mieczysław Ryba.

Udział w komisjach...

Ani jednego posiedzenia komisji nie opuścili czterej radni: Mariusz Banach (WL), Piotr Dreher (PO), Dariusz Jezior (PiS) i Zbigniew Jurkowski (PO), który jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę komisji, w których zasiada. Wszystkich komisji jest jedenaście, on pracuje w siedmiu.

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krzysztof.jakubowski / 8 grudnia 2016 o 21:59
+2
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Na mieście mówią, że Fudacja Wolności za zrobienie rankingu dostała ponad 100.000 zł.  Ciekawe ile z tego dostał Krzysztof Jakubowski. 80 % ?
A nie mówią gdzie się zgłosić po te pieniądze? Bo jak na razie to nie dość, że nic nie zarobiliśmy, to jeszcze wydaliśmy własne pieniądze na statuetki. Proszę Państwa, takie komentarze będą się pojawiać, zwłaszcza od osób, które nie chcą aby nasza organizacja patrzyła im na ręce, na to co robią z publicznymi pieniędzmi.
A nie mówią gdzie się zgłosić po te pieniądze? Bo jak na razie to nie dość, że nic nie zarobiliśmy, to jeszcze wydaliśmy własne pieniądze na statuetki. Proszę Państwa, takie komentarze będą się pojawiać, zwłaszcza od osób, które nie chcą aby nasza organizacja patrzyła im na ręce, na to co robią z publicznymi pieniędzmi. rozwiń
Avatar
krzysztof.jakubowski / 8 grudnia 2016 o 23:15
+1
Proszę zapoznać się z metodologią (np. na stronie fundacjawolnosci.org). Analizowaliśmy m. in. obecności na sesjach i komisjach, udział w głosowaniach i złożone interpelacje. Miesiąc temu przesłaliśmy metodologię wszystkim radnym. Czy to są absurdy?
Avatar
krzysztof.jakubowski / 8 grudnia 2016 o 09:43
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Radny Piotr Popiel to Kuzyn Krzysztofa Jakubowskiego. Misiewicz górą !
Nie wstyd Panu anonimowo takich kłamstw wypisywać?
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 09:27
+1
Nagroda Złote Zaklejone Usta dla radnego Drehera za notoryczne zdejmowanie z porządku obrad punktu interpelacje i zapytania radnych !
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 09:01
+1
Prezes Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski, który wypowiada się na początku artykułu, w kolejnych akapitach zmienia nazwisko na Jurkowski. Z kolei Zbigniew Jurkowski najpierw według autora jest radnym PO, w kolejnym akapicie przechodzi do PiS, natomiast w ostatnim wraca do Platformy. Panowie i panie redaktorzy, czytacie swoje artykuły przed publikacją?
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 23:18
oooooooa artykuł poprawiono Jurkowski wrócił do PO dobre
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 22:58
Pisowska gawiedź zrobiła ranking, no i widać. chwalą się absurdami i oczerniają przeciwników politycznych. Nic tu nie ma na temat faktycznego wkładu pracy na rzecz miasta. K
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 18:04
Gawryszczak byłby aktywny gdyby dawali darmową wyżere a najlepiej z gołdą !
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 15:53
Gawryszczak był b.aktywny w czasie kampanii wyborczej!!Zasypywal skrzynki pocztowe ulotkami o sobie Teraz wyborce ma gdzies ten PRAWDZIWY PATRIOTA!!!!!!!!
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 15:52
najmniej aktywne pisiory, z wiadomych względów - to są jedynie maszynki do głosowania
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 23:18
oooooooa artykuł poprawiono Jurkowski wrócił do PO dobre
Avatar
krzysztof.jakubowski / 8 grudnia 2016 o 23:15
+1
Proszę zapoznać się z metodologią (np. na stronie fundacjawolnosci.org). Analizowaliśmy m. in. obecności na sesjach i komisjach, udział w głosowaniach i złożone interpelacje. Miesiąc temu przesłaliśmy metodologię wszystkim radnym. Czy to są absurdy?
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 22:58
Pisowska gawiedź zrobiła ranking, no i widać. chwalą się absurdami i oczerniają przeciwników politycznych. Nic tu nie ma na temat faktycznego wkładu pracy na rzecz miasta. K
Avatar
krzysztof.jakubowski / 8 grudnia 2016 o 21:59
+2
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Na mieście mówią, że Fudacja Wolności za zrobienie rankingu dostała ponad 100.000 zł.  Ciekawe ile z tego dostał Krzysztof Jakubowski. 80 % ?
A nie mówią gdzie się zgłosić po te pieniądze? Bo jak na razie to nie dość, że nic nie zarobiliśmy, to jeszcze wydaliśmy własne pieniądze na statuetki. Proszę Państwa, takie komentarze będą się pojawiać, zwłaszcza od osób, które nie chcą aby nasza organizacja patrzyła im na ręce, na to co robią z publicznymi pieniędzmi.
A nie mówią gdzie się zgłosić po te pieniądze? Bo jak na razie to nie dość, że nic nie zarobiliśmy, to jeszcze wydaliśmy własne pieniądze na statuetki. Proszę Państwa, takie komentarze będą się pojawiać, zwłaszcza od osób, które nie chcą aby nasza organizacja patrzyła im na ręce, na to co robią z publicznymi pieniędzmi. rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 18:04
Gawryszczak byłby aktywny gdyby dawali darmową wyżere a najlepiej z gołdą !
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 17:36
-1
Na mieście mówią, że Fudacja Wolności za zrobienie rankingu dostała ponad 100.000 zł. Ciekawe ile z tego dostał Krzysztof Jakubowski. 80 % ?
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 15:53
Gawryszczak był b.aktywny w czasie kampanii wyborczej!!Zasypywal skrzynki pocztowe ulotkami o sobie Teraz wyborce ma gdzies ten PRAWDZIWY PATRIOTA!!!!!!!!
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 15:52
najmniej aktywne pisiory, z wiadomych względów - to są jedynie maszynki do głosowania
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 15:51
Czerwona kartka dla wszystkich pisuarów za głosowania na posiedzeniach rady miasta przeciwko Żukowi.
Avatar
ziggy / 8 grudnia 2016 o 15:51
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pitucha i jego kompani z klubu są najbardziej aktywni ale tylko wtedy, gdy przychodzi zawierzyć miasto Jezusowi, zmienić nazwę ulicy, postawić pomnik albo maszt za 0,5 mln na środku ronda.
+1
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r. 0 0

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield 1 0

Siedem bramek padło w meczu pomiędzy Liverpoolem, a AS Romą w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów. „The Reds” prowadzili w pewnym momencie 5:0, ale w końcówce goście zmniejszyli rozmiary porażki

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo]
film

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo] 1 0

15. Festiwal Książki w Puławach rozpoczął koncert zespołu Plateau oraz spotkania autorskie z Michałem Szulimem i Marzeną Filipczak. Przed nami kolejne - z Anną Brzezińską, plakacistą Dawidem Ryskim i Beatą Gołaszewską, bohaterką książki "Ambasadorowa".

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego
galeria

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego 25 2

Ślizgawki, zjeżdżalnie, hamaki, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy – to tylko niektóre atrakcje, które znajdą się w dwóch strefach zabawy i wypoczynku, które powstaną przy centrum handlowym SKENDE Shopping w Lublinie.

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach
galeria
film

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach 5 25

Rozwój geriatrii, unettowienie emerytur, darmowe badania dla 60-latków, urlop wytchnieniowy, czy zniżki na leki - to część programu "Polska Seniora", o którym we wtorek w Puławach opowiadały posłanki Platformy Obywatelskiej.

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej?

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej? 0 4

Sprzęt za ponad 2 mln zł otrzymał szpital w Białej Podlaskiej na przestrzeni ubiegłego i tego roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafił on do Ośrodka Opieki Medycznej Domowy Szpital oraz na oddziały neonatologiczny i dziecięcy.

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia] 0 0

III Paraolimpiada Przedszkolaków organizowana przez Przedszkole Integracyjnego nr 39 w Lublinie zgromadziła maluchy z 14 ośrodków na całej Lubelszczyźnie. Zawodnicy reprezentowali m.in. Lublin, Łęczną i Krasnystaw.

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku
galeria

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku 17 2

We wtorek zaczęła się nowa wojna ze szkodnikiem niszczącym lubelskie kasztanowce. Na większą skalę stosowane będą w tym roku pułapki feromonowe „udające” samicę. Zwabione nimi samce czeka, ostatnie w ich życiu rozczarowanie. Dzięki tej metodzie mniej będzie postronnych ofiar wśród innych owadów.

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej
galeria
film

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej 0 26

Wejście w życie ustawy degradacyjnej byłoby bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Państwo musi zachować pewną ciągłość - powiedziała w Lublinie Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach 6 2

Nie doszło do zapowiadanego na wtorek zamknięcia przejazdu przed Bramą Krakowską. Bariery na Lubartowskiej oraz Królewskiej mają być ustawione w środę około południa.

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin
27 kwietnia 2018, 19:00

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 kwietnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi grupa L.Stadt.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie
film

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie 1 10

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Zawiera ono między innymi zobowiązanie rządu do podniesienia wysokości renty socjalnej.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września 10 2

Kibice Górnika długo musieli czekać na ten moment, ale wreszcie się doczekali. We wtorek zielono-czarni pokonali na swoim boisku Chrobrego Głogów 2:1. To pierwsza wygrana łęcznian od... 23 września 2017 roku

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty 29 6

W środę prezydent Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wurtu i jego małżonka odwiedzą Zakłady Azotowe „Puławy”. To szansa za pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej.

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Sekcja w Lublinie

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Sekcja w Lublinie 0 4

W nocy z poniedziałku na wtorek odbyła się ekshumacja kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej Joanny Agackiej-Indeckiej, byłej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Ciało zostało we wtorek przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!