wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Najdłużej w Polsce czekają pacjenci ortopedii w szpitalu w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 września 2010, 20:28

Blisko 3 tysiące osób oczekiwało na operację w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Lublinie. To najgorszy wynik w kraju. Swoje odczekać musieli też pacjenci neurochirurgii i neurochirurgii dziecięcej.

Inspektorzy NIK wzięli pod lupę ortopedię, neurochirurgię i urologię. Wyniki są szokujące.

Według NIK, w czerwcu ub. roku na zabieg w Klinice Ortopedii i Traumatologii SPSK 4 w Lublinie czekało aż 2758 osób. Co gorsza, pacjenci nie mogli być pewni, że zostaną przyjęci w wyznaczonym terminie. Choć kontrola odbyła się rok temu, sytuacja nie uległa poprawie.

– Na zabieg czekałam od lipca 2009 roku. Zoperowano mnie dopiero teraz, we wrześniu – mówi Franciszka Mazur z Żakowoli. – Czas w kolejce do ortopedy było dla mnie bardzo uciążliwy. Przez ponad rok musiałam poruszać się o kulach – skarży się kobieta.

Nie lepiej było – twierdzi NIK – w klinikach neurochirurgii, gdzie na przyjęcie czekało 319 osób.
Swoje odczekać też musieli korzystający ze specjalistycznej opieki w Szpitalu Wojskowym przy Al. Racławickich. Tam w kolejce do urologa zapisano 290 osób, do neurologa 674, do ortopedy 265.

– Czas oczekiwania wydłuża się, bo przyjmowane są osoby spoza list lub poza kolejnością, bez wskazań medycznych. Opóźnieniom sprzyja także bałagan w prowadzeniu list oczekujących, awarie sprzętu, niedostateczne wyposażenie szpitali, braki personelu, a przede wszystkim brak pieniędzy – czytamy w raporcie NIK.

– Ta sytuacja jest wynikiem niewystarczających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia – uważa Marta Podgórska, rzecznik prasowy SPSK 4. – Nie możemy przyjąć takiej liczby pacjentów, jak byśmy chcieli. Dlatego muszą czekać w długich kolejkach.

Tymczasem, Karol Ługowski, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ, zauważa, że w finansowaniu tego oddziału szpitala obserwuje niewielką tendencję wzrostową. – Łączna wartość umów na ortopedię, rehabilitację i traumatologię SPSK 4 w 2009 roku wyniosła ponad 16 mln zł, w 2010 ponad milion zł więcej – mówi Ługowski.

Na zarzut NIK o nierzetelnie prowadzonych listach pacjentów Marta Podgórska opowiada: Fundusz nie dostarczył nam skutecznego systemu weryfikacji pacjentów. Ludzie zapisują się do specjalisty, po czym rezygnują, nie informując nas o tym. W ten sposób kolejka sztucznie się wydłuża – twierdzi rzeczniczka.

Podobnie uważa pani Jadwiga, która na zabieg oczekiwała 7 miesięcy. – Pacjenci nie przychodzą na umówione wizyty i nie uprzedzają o tym. Na ich miejsce mogliby zapisać się inni, bardziej potrzebujący.
– Pacjent powinien powiadomić nas o tym, że rezygnuje z wizyty w wyznaczonym terminie – apeluje Podgórska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Andrzej
aNULA
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 września 2010 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i proszę - w końcu w jakiejś klasyfikacji Lublin jest na czele!
A że to wstyd i kompromitacja? Kto by się tym przejmował... Samopoczucie rządzących jest tu bardziej niż dobre, a idzie ku jeszcze lepszemu...
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (15 września 2010 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aNULA' date='15 wrzesień 2010 - 10:56 ' timestamp='1284541019' post='347497']
tak, w Lublinie ludzie rządzą cudownie , rz..ać się chce
[/quote]

Ale za to mieszkamy w "wesołym mieście". Wszędzie się z nas śmieją!.
Rozwiń
aNULA
aNULA (15 września 2010 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak, w Lublinie ludzie rządzą cudownie , rz..ać się chce
Rozwiń
ALKOL
ALKOL (15 września 2010 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JAK SŁYSZY SIĘ O LUBELSZCZYŹNIE LUB LUBLINIE W MEDIACH OGÓLNOPOLSKICH, TO NAJCZĘSCIEJ, Z NAJGORSZEJ STRONY!!NIC NIE DZIAŁA SPRWNIE,PARTANINA LOKALNYCH DECYDENTÓW, NIERÓBSTWO, BIEDA, BRAK INWESTORÓW, BRAK DRÓG, KOLEJ LEŻY!!!SŁUCHAJĄC JEDNAK NASZYCH TFUU DECYDENTÓW W LUBELSKIEJ WSIOKOWATEJ TELEWIZJI, TO SAME ONI MAJĄ SAME SUKCESY!!JEDEN PRZEKOMAŻA SIE Z DRUGIM BARANEM ILE TO ZROBIŁ DLA TEGO REGIONU!!TYLKO JAKOŚ TEGO NIE WIDAĆ!!CHYBA,ŻE TO SZKLANE DOMY ALBO ZAMKI Z PIASKU!!JKAIEŚ MIRAŻE WIDZIANE PRZEZ SAMORZĄDOWCÓW A NIEWDZIĘCZNI LUBLINIANIE ICH NIE WIDZĄ, NO,CHACHA!!
Rozwiń
100 g.
100 g. (15 września 2010 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bo Lublin powinien się nazywać Najdłużej - na wszystko tu się czeka najdłużej, a szczęściem jest że w ogóle się doczeka.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!