czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Najlepsi na studia uciekają z Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lipca 2014, 22:00

Większość tegorocznych maturzystów pozostanie na studia w Lublinie. Absolwenci najbardziej renomowanych szkół wybierają jednak inne miasta. Liczą, że łatwiej znajdą tam dobrą pracę

Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez Pracownię Badań i Ewaluacji na zlecenie senatora Henryka Ciocha. Przebadano 500 maturzystów z ośmiu lubelskich szkół o różnym poziomie i profilu nauczania.

O plany na przyszłość zapytano absolwentów: Zespołu Szkół nr 1, III LO im. Unii Lubelskiej, V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, VIII LO im. Z. Nałkowskiej, XVI LO im. A. i J. Vetterów, XXI LO im. św. Stanisława Kostki oraz Technikum Budowlano-Geodezyjnego i Technikum Przemysłu Spożywczego.

Na studia wyższe wybiera się czterech na pięciu ankietowanych. 72 proc. z nich deklaruje pozostanie w Lublinie. Jako główne powody tego wyboru podają przywiązanie do miejsca zamieszkania i niskie koszty studiów. Największym zainteresowaniem cieszy się UMCS.

Spośród maturzystów, którzy deklarują pozostanie w Lublinie na największej uczelni w mieście chce studiować 31 proc. - Myślę, że kandydaci biorą pod uwagę nie tylko naszą bogatą ofertę dostosowaną do potrzeb rynku pracy, ale również nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną oraz to, że mogą rozwijać u nas swoje pasje i zainteresowania, poza naukowymi także artystyczne oraz sportowe - mówi Magda Kozak-Siemińska, rzeczniczka UMCS.

- Chciałam wyjechać z Lublina, ale do pozostania tu zmusiła mnie sytuacja rodzinna. Uważam jednak, że oferta UMCS jest dobra. To uczelnia znana nie tylko w Polsce i mam nadzieję, że po jej ukończeniu uda mi się znaleźć dobrą pracę - mówi Aneta Mirosław, absolwentka XV LO w Lublinie.

Wśród absolwentów renomowanych liceów większą popularnością cieszą się jednak studia poza Lublinem, głównie w Warszawie (25 proc.), Krakowie (14 proc.) oraz Wrocławiu i Poznaniu (po 2,8 proc.). Z ankiet wynika, że do studiowania w Warszawie i Wrocławiu przekonują ich duże szanse na znalezienie dobrej pracy, a w Krakowie prestiż uczelni.

- Taką tendencję obserwujemy już od kilku lat - przyznaje Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. - Uczniowie uważają, że po studiach w innych miastach będą mieli lepsze perspektywy, niż po ukończeniu lubelskich uczelni. Kierują się też tym, że w Warszawie, czy Krakowie jest większa oferta prac dorywczych i choć jest tam drożej, to łatwiej jest utrzymać się w trakcie studiów - dodaje.

Część absolwentów wybiera inne miasta także dlatego, że w Lublinie nie mogą znaleźć interesującej ich oferty. - Swoją przyszłość wiążę z wojskiem, dlatego złożyłem dokumenty do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Lądowych we Wrocławiu. Innego wyboru nie miałem - mówi Marcin Zakościelny, który skończył XV LO.
  Edytuj ten wpis
poznaniak z lb
poznaniak z lb
poznaniak z lb
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

poznaniak z lb
poznaniak z lb (14 lipca 2014 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ewa Kopacz marszałek dawniej minister zdrowia kończyła LUBELSKĄ Uczelnie -dziś liczy się partia znajomości i to w Polsce będzie trwało.Komorowski historyk Nałęcz ,historyk ,Borusewicz-Historyk ,Tusk historyk .

Rozwiń
poznaniak z lb
poznaniak z lb (14 lipca 2014 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tacy młodzi a już opluwają rodzinne strony Lublin ,i region  wychowani na Wyborczej ,TVN 24 Palikocie i PO.[tz Śitwie],Juli po Lubelskich uczelniach zdobyło kariery ministrów jak np Mucha ,Gilowska ,Karpiński  ,profesorów   patentów  czy sukcesy za granicą po uczelniach Lubelskich,Jestem obserwatorem i dam 1 ptrzyklad kuzynki z Biłgoraja konczyły Uniwerki w Krakowie i dziś pracuja za 2tys zl ,gdzie po opłatach i wyżwieniu   rodzice jeszcze im pomagają.Szanowni marzyciele jako mieszkaniec Poznania widzę jak mlodzi chcą się urwać Tylko od rodziny miejsca zamieszkania jak w Piątki w Sobotę piją  ,a rodzice dumni moja corka syn studiuja w Krakowie czy Poznaniu.Panowie pamiętajcieże do Wawy ,Kraka ,czy Poznania ludzie jadą a pózniej są roczarowani że pracy nie mają lub są zatrudniani na krótko i śmieciówki 

Rozwiń
poznaniak z lb
poznaniak z lb (14 lipca 2014 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tacy młodzi a już opluwają rodzinne strony Lublin ,i region  wychowani na Wyborczej ,TVN 24 Palikocie i PO.[tz Śitwie],Wielu ,czy i po Lubelskich uczelniach zdobyło kariery ministrów wiceministrów  jak np Mucha ,Gilowska ,Karpiński  ,profesorów   patentów  czy sukcesy za granicą po uczelniach Lubelskich,Jestem obserwatorem i dam 1 ptrzyklad kuzynki z Biłgoraja konczyły Uniwerki w Krakowie i dziś pracuja za 2tys zl ,gdzie po opłatach i wyżwieniu   rodzice jeszcze im pomagają.Szanowni marzyciele jako mieszkaniec Poznania widzę jak mlodzi chcą się urwać Tylko od rodziny miejsca zamieszkania jak w Piątki w Sobotę piją  ,a rodzice dumni moja córka syn studiuja w Krakowie czy Poznaniu.Panowie pamiętajcieże do Wawy ,Kraka ,czy Poznania ludzie jadą a pózniej są roczarowani że pracy nie mają lub są zatrudniani na krótko i śmieciówki .Wielu z podkulonym ogonem stwierdzi ze nie warto i wróci tam dobrze gdzie nas nie ma .Gąbka w dużych miastach Warszawa ,Kraków Wrocław czy Poznań nadwyżką siły roboczej już się napiła.Pamiętajcie zawsze będziecie słoikami i często traktowani jak człowiek nr 2.W Opolu  Śląsk  pracę  dostaniesz ,ale mile mieć korzenie Niemieckie .

Rozwiń
biedny rodak ze  wschodu
biedny rodak ze wschodu (14 lipca 2014 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I tak jak Niemcy powiedzieli " Całą część wschodnią od Wisły, zasadzić lasem i zrobić rezerwat".

Rozwiń
K.
K. (14 lipca 2014 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w Lublinie jest okropnie , wykładowcy to wredni ludzie , brak im empatii , przekonałam się gdy wyjechałam do Torunia , zupełnie inny świat

Nie generalizuj, okej? Za mną 4 lata studiów i mogę powiedzieć, że spotkałam wielu miłych wykładowców. 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!