czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

Najlepsi na studia uciekają z Lublina

Dodano: 13 lipca 2014, 22:00

Większość tegorocznych maturzystów pozostanie na studia w Lublinie. Absolwenci najbardziej renomowanych szkół wybierają jednak inne miasta. Liczą, że łatwiej znajdą tam dobrą pracę

Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez Pracownię Badań i Ewaluacji na zlecenie senatora Henryka Ciocha. Przebadano 500 maturzystów z ośmiu lubelskich szkół o różnym poziomie i profilu nauczania.

O plany na przyszłość zapytano absolwentów: Zespołu Szkół nr 1, III LO im. Unii Lubelskiej, V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, VIII LO im. Z. Nałkowskiej, XVI LO im. A. i J. Vetterów, XXI LO im. św. Stanisława Kostki oraz Technikum Budowlano-Geodezyjnego i Technikum Przemysłu Spożywczego.

Na studia wyższe wybiera się czterech na pięciu ankietowanych. 72 proc. z nich deklaruje pozostanie w Lublinie. Jako główne powody tego wyboru podają przywiązanie do miejsca zamieszkania i niskie koszty studiów. Największym zainteresowaniem cieszy się UMCS.

Spośród maturzystów, którzy deklarują pozostanie w Lublinie na największej uczelni w mieście chce studiować 31 proc. - Myślę, że kandydaci biorą pod uwagę nie tylko naszą bogatą ofertę dostosowaną do potrzeb rynku pracy, ale również nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną oraz to, że mogą rozwijać u nas swoje pasje i zainteresowania, poza naukowymi także artystyczne oraz sportowe - mówi Magda Kozak-Siemińska, rzeczniczka UMCS.

- Chciałam wyjechać z Lublina, ale do pozostania tu zmusiła mnie sytuacja rodzinna. Uważam jednak, że oferta UMCS jest dobra. To uczelnia znana nie tylko w Polsce i mam nadzieję, że po jej ukończeniu uda mi się znaleźć dobrą pracę - mówi Aneta Mirosław, absolwentka XV LO w Lublinie.

Wśród absolwentów renomowanych liceów większą popularnością cieszą się jednak studia poza Lublinem, głównie w Warszawie (25 proc.), Krakowie (14 proc.) oraz Wrocławiu i Poznaniu (po 2,8 proc.). Z ankiet wynika, że do studiowania w Warszawie i Wrocławiu przekonują ich duże szanse na znalezienie dobrej pracy, a w Krakowie prestiż uczelni.

- Taką tendencję obserwujemy już od kilku lat - przyznaje Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. - Uczniowie uważają, że po studiach w innych miastach będą mieli lepsze perspektywy, niż po ukończeniu lubelskich uczelni. Kierują się też tym, że w Warszawie, czy Krakowie jest większa oferta prac dorywczych i choć jest tam drożej, to łatwiej jest utrzymać się w trakcie studiów - dodaje.

Część absolwentów wybiera inne miasta także dlatego, że w Lublinie nie mogą znaleźć interesującej ich oferty. - Swoją przyszłość wiążę z wojskiem, dlatego złożyłem dokumenty do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Lądowych we Wrocławiu. Innego wyboru nie miałem - mówi Marcin Zakościelny, który skończył XV LO.
poznaniak z lb
poznaniak z lb
poznaniak z lb
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

poznaniak z lb
poznaniak z lb (14 lipca 2014 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ewa Kopacz marszałek dawniej minister zdrowia kończyła LUBELSKĄ Uczelnie -dziś liczy się partia znajomości i to w Polsce będzie trwało.Komorowski historyk Nałęcz ,historyk ,Borusewicz-Historyk ,Tusk historyk .

Rozwiń
poznaniak z lb
poznaniak z lb (14 lipca 2014 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tacy młodzi a już opluwają rodzinne strony Lublin ,i region  wychowani na Wyborczej ,TVN 24 Palikocie i PO.[tz Śitwie],Juli po Lubelskich uczelniach zdobyło kariery ministrów jak np Mucha ,Gilowska ,Karpiński  ,profesorów   patentów  czy sukcesy za granicą po uczelniach Lubelskich,Jestem obserwatorem i dam 1 ptrzyklad kuzynki z Biłgoraja konczyły Uniwerki w Krakowie i dziś pracuja za 2tys zl ,gdzie po opłatach i wyżwieniu   rodzice jeszcze im pomagają.Szanowni marzyciele jako mieszkaniec Poznania widzę jak mlodzi chcą się urwać Tylko od rodziny miejsca zamieszkania jak w Piątki w Sobotę piją  ,a rodzice dumni moja corka syn studiuja w Krakowie czy Poznaniu.Panowie pamiętajcieże do Wawy ,Kraka ,czy Poznania ludzie jadą a pózniej są roczarowani że pracy nie mają lub są zatrudniani na krótko i śmieciówki 

Rozwiń
poznaniak z lb
poznaniak z lb (14 lipca 2014 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tacy młodzi a już opluwają rodzinne strony Lublin ,i region  wychowani na Wyborczej ,TVN 24 Palikocie i PO.[tz Śitwie],Wielu ,czy i po Lubelskich uczelniach zdobyło kariery ministrów wiceministrów  jak np Mucha ,Gilowska ,Karpiński  ,profesorów   patentów  czy sukcesy za granicą po uczelniach Lubelskich,Jestem obserwatorem i dam 1 ptrzyklad kuzynki z Biłgoraja konczyły Uniwerki w Krakowie i dziś pracuja za 2tys zl ,gdzie po opłatach i wyżwieniu   rodzice jeszcze im pomagają.Szanowni marzyciele jako mieszkaniec Poznania widzę jak mlodzi chcą się urwać Tylko od rodziny miejsca zamieszkania jak w Piątki w Sobotę piją  ,a rodzice dumni moja córka syn studiuja w Krakowie czy Poznaniu.Panowie pamiętajcieże do Wawy ,Kraka ,czy Poznania ludzie jadą a pózniej są roczarowani że pracy nie mają lub są zatrudniani na krótko i śmieciówki .Wielu z podkulonym ogonem stwierdzi ze nie warto i wróci tam dobrze gdzie nas nie ma .Gąbka w dużych miastach Warszawa ,Kraków Wrocław czy Poznań nadwyżką siły roboczej już się napiła.Pamiętajcie zawsze będziecie słoikami i często traktowani jak człowiek nr 2.W Opolu  Śląsk  pracę  dostaniesz ,ale mile mieć korzenie Niemieckie .

Rozwiń
biedny rodak ze  wschodu
biedny rodak ze wschodu (14 lipca 2014 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I tak jak Niemcy powiedzieli " Całą część wschodnią od Wisły, zasadzić lasem i zrobić rezerwat".

Rozwiń
K.
K. (14 lipca 2014 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w Lublinie jest okropnie , wykładowcy to wredni ludzie , brak im empatii , przekonałam się gdy wyjechałam do Torunia , zupełnie inny świat

Nie generalizuj, okej? Za mną 4 lata studiów i mogę powiedzieć, że spotkałam wielu miłych wykładowców. 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!