środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Najlepsi w województwie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2001, 19:41
Autor: (kk)

Gospodarstwo Szkółkarskie w Końskowoli prowadzone przez Lucjana i Grzegorza Kurowskich (ojca i syna) i Zakład Młynarski G.T. Ziemniccy we Włodawie, to zwycięzcy konkursu „Agroliga 2001” na szczeblu województwa lubelskiego. Reprezentować one będą Lubelszczyznę w eliminacjach ogólnopolskich, które zostaną rozstrzygnięte na początku przyszłego roku.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: gospodarstw indywidualnych i firm rolno-przetwórczych. Dwóch najlepszych przedstawicieli naszego województwa wyłoniono w wyniku rywalizacji reprezentantów oddziałów lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grabanowie, Końskowoli, Rejowcu i Sitnie.
Gospodarstwo Szkółkarskie powstało w 1960 r. Od 20 lat prowadzą je ojciec i syn. Jego powierzchnia liczy 14 ha, w tym około połowę upraw stanowią różnego rodzaju rośliny i krzewy ozdobne, z których znaczna część znajduje się w tunelach foliowych. Zainstalowano w nim nowoczesny system nawadniania, sterowany komputerowo.
Obecnie szkółka może pochwalić się ponad tysiącem odmian. L. i G. Kurowscy wyhodowali nawet cztery własne odmiana roślin ozdobnych. W ich gospodarstwie odbywają zawodowe praktyki uczniowie i studenci szkół rolniczych. Od 30 lat szkółka eksportuje sadzonki roślin i krzewów do 14 krajów m.in. Danii, Norwegii i Szwecji. Właściciele gospodarstwa na wielu wystawach krajowych i zagranicznych uhonorowani zostali medalami i pucharami. Lucjan Kurowski jest prezesem Krajowego Związku Producentów Materiału Szkółkarskiego.
Zakład Młynarski G.T. Ziemniccy we Włodawie zajmuje się przede wszystkim skupem ziarna (głównie pszenicy i żyta) i jego przetwórstwem.
Głównymi organizatorami konkursu na szczeblu centralnym są: miesięcznik Agrobazar, Redakcja Programów Wsi i Rolnictwa TVP oraz wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!