środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Najlepsi w województwie

Dodano: 25 września 2001, 19:41
Autor: (kk)

Gospodarstwo Szkółkarskie w Końskowoli prowadzone przez Lucjana i Grzegorza Kurowskich (ojca i syna) i Zakład Młynarski G.T. Ziemniccy we Włodawie, to zwycięzcy konkursu „Agroliga 2001” na szczeblu województwa lubelskiego. Reprezentować one będą Lubelszczyznę w eliminacjach ogólnopolskich, które zostaną rozstrzygnięte na początku przyszłego roku.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: gospodarstw indywidualnych i firm rolno-przetwórczych. Dwóch najlepszych przedstawicieli naszego województwa wyłoniono w wyniku rywalizacji reprezentantów oddziałów lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grabanowie, Końskowoli, Rejowcu i Sitnie.
Gospodarstwo Szkółkarskie powstało w 1960 r. Od 20 lat prowadzą je ojciec i syn. Jego powierzchnia liczy 14 ha, w tym około połowę upraw stanowią różnego rodzaju rośliny i krzewy ozdobne, z których znaczna część znajduje się w tunelach foliowych. Zainstalowano w nim nowoczesny system nawadniania, sterowany komputerowo.
Obecnie szkółka może pochwalić się ponad tysiącem odmian. L. i G. Kurowscy wyhodowali nawet cztery własne odmiana roślin ozdobnych. W ich gospodarstwie odbywają zawodowe praktyki uczniowie i studenci szkół rolniczych. Od 30 lat szkółka eksportuje sadzonki roślin i krzewów do 14 krajów m.in. Danii, Norwegii i Szwecji. Właściciele gospodarstwa na wielu wystawach krajowych i zagranicznych uhonorowani zostali medalami i pucharami. Lucjan Kurowski jest prezesem Krajowego Związku Producentów Materiału Szkółkarskiego.
Zakład Młynarski G.T. Ziemniccy we Włodawie zajmuje się przede wszystkim skupem ziarna (głównie pszenicy i żyta) i jego przetwórstwem.
Głównymi organizatorami konkursu na szczeblu centralnym są: miesięcznik Agrobazar, Redakcja Programów Wsi i Rolnictwa TVP oraz wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24