Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2015 r.
13:00

Najlepsze majowe nalewki. Jak je zrobić?

0 1 A A

Nalewka na pączkach sosny leczy przeziębienie. Na kwiatach czarnego bzu wzmacnia odporność. Nalewka na kwiatach głogu koi skołatane nerwy i wzmacnia serce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd wzięły się nalewki? Z pracowni alchemików. W średniowieczu na liściach owadożernej rosiczki sporządzano słynne rosolisy. Miodowa ciecz, którą wydzielała miała wzmacniać organizm jak dziś żeń-szeń. Alchemicy udoskonalali lek z rosiczki miodem, potem ziołami. Następnie płatkami róż czy fiołkami. O odkryciach alchemików zwiedzieli się zakonnicy. Z klasztorów nalewki trafiły do polskich dworów. A dziś robienie nalewek jest w modzie.

Trochę historii

Nalewki trzymano w specjalnych pomieszczeniach, zwanych apteczkami. W pałacach apteczką były rozległe piwnice. W bogatych dworach: osobna izba w sąsiedztwie jadalni. W uboższych: kredens z przepastnymi półkami. Albo dwie szafki zamykane na klucz. Jedna „dla zdrowia czyli jako lekarstwa”. Druga „dla wygody i przyjemności czyli jako przysmaki”.

Wyrabianie nalewek wymagało wiedzy z zakresu rektyfikacji, botaniki, ogrodnictwa. Nic dziwnego, że Karolina z Potockich Nakwaska, autorka księgi „Dwór wiejski. Dzieło poświęcone gospodyniom polskim przydatne i osobom w mieście mieszkającym”, namawiała panie do eksperymentów apteczkowych.
Matki uczyły córki sporządzać mikstury na owocach i ziołach, które miały działanie lecznicze, a przy okazji świetnie smakowały. Zamiłowaniu do wyrabiania nalewek towarzyszyło kolekcjonowanie pięknych karafek i kieliszków. Wielkim znawcą nalewek i nalewkowych akcesoriów był malarz Franciszek Starowieyski. Twierdził, że nalewka musi mieć co najmniej 45 % mocy, wtedy smak owoców dociera do kubków smakowych.

Nalewka sosnowa

To już ostatni moment, żeby nastawić aromatyczną nalewkę na pędach sosny. Pamiętajcie, żeby zbierać je z dala od dróg. Zebrać młode boczne przyrosty sosen. W dużym słoju ułożyć warstwę pędów sosnowych, warstwę cukru, warstwę pędów aż do zapełnienia słoja. Wlać kieliszek spirytusu. Odstawić w słoneczne miejsce na dwa tygodnie, aż cały cukier się rozpuści.

Zlać syrop, który jest doskonały na kaszel. To, co zostało zalać spirytusem zmieszanym z wodą. Zostawić na 3 tygodnie, zlać, a pędy zalać alkoholem ponownie. Do sosnówki można dodać jałowiec suszony lub cytrynę, można ją także osłodzić miodem. Nalewka najlepsza jest po 6 miesiącach.

Czarny bez

Jeszcze możecie zapolować w cienistym lesie na kwiaty bzu czarnego, które służą do wyrobu cennej nalewki. Ale niedojrzałe kwiaty i liście zawierają szkodliwe substancje. Dlatego kwiaty muszą być dojrzałe. Napar z kwiatów stosuje się zwłaszcza przy grypach i przeziębieniach (ma działanie napotne i przeciwgorączkowe). A oto przepis Iwony Witt-Czuprzyńskiej z Warszawy, której nalewka z czarnego bzu zachwyciła jurorów lubelskich turniejów.

Składniki: 50 baldachimów kwiatu czarnego bzu, 2 cytryny, 2-3 limonki, ok. 70 dkg cukru, 1 łyżeczka korzenia arcydzięgla, litr wody, litr spirytusu (97%).

Wykonanie: umieszczone w słoju baldachimy kwiatowe, poprzekładane pokrojonymi w plastry cytrynami, zalać ostudzonym syropem zrobionym z wody i cukru. Słój nakryć gazą lub płótnem i pozostawić w nasłonecznionym miejscu na ok. 10 dni. Należy codziennie mieszać całość wyparzoną drewnianą łyżką i co jakiś czas sprawdzać, czy nic nie fermentuje.

Po tym czasie zlać syrop i dodać do niego sok z limonek oraz spirytus. Przelać do dwóch litrowych butelek, dodając do każdej po pół łyżeczki korzenia arcydzięgla.

Przez 4 tygodnie wstrząsać co jakiś czas butelkami. Przez następne 2 tygodnie dać nalewom spokój. Wreszcie przefiltrować je i odstawić na co najmniej 3-4 tygodnie, by dojrzały.

Nalewka na kwiatach głogu

Głóg właśnie kwitnie. W ludowej medycynie jego kwiaty i owoce służyły do wyrobu naparów, które obniżają ciśnienie, uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniają serce, działają przeciwmiażdżycowo. - Dzięki temu nie puchną nogi, nie robią się żylaki, a takie nerwusy jak ja stają się bardziej wyciszone, a serducho przestaje kołatać jak szalone. Taki jest głóg - mówi Witt-Czuprzyńska.

Na podstawie starych podręczników zielarskich opracowała recepturę na nalewkę na kwiatach głogu. Jak zrobić leczniczą nalewkę z kwiatów głogu? Najpierw trzeba zerwać 3 litrowy słój kwiatów głogu, dokładając kilka młodych listków. Następnie zalać kwiaty wódką i odstawić na 2 tygodnie w ciemne, zaciszne miejsce.

Następnie zrobić sycony miód. - Jak przygotować taki miód? Rozpuszczamy go w wódce (w proporcji pół na pół) w kąpieli wodnej (garnek z miodem i wódką wstawiamy do większego gara wypełnionego gorącą wodą), gotując na wolnym ogniu, bez doprowadzania do wrzenia. Najlepiej nada się do tego miód akacjowy lub wiosenny wielokwiatowy, łąkowy - mówi Iwona Witt-Czuprzyńska.

Nalew w słoju należy osłodzić tak przygotowanym miodem i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Następnie odcedzić płatki, przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać co najmniej trzy miesiące.

Wedle powyższej receptury możemy nastawić aromatyczne nalewki na kwiatach pigwowca, dzikiej czereśni, gruszy, wiśni.

Na kwiatach akacji

Osobne miejsce należy się nalewce na kwiatach akacji.

Składniki: 2 szklanki kwiatów akacji, litr spirytusu, jedna cytryna, pół litra wody, szklanka miodu lipowego.

Wykonanie: kwiaty zalać spirytusem, odstawić na 3 tygodnie. Odcedzić, połączyć z syropem przygotowanym z miodu i wody, dodać sok z cytryny. Wymieszać, odstawić na 7 dni. Przefiltrować, rozlać do butelek. Odstawić na 6 miesięcy.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Fundacja zaprasza na wielkanocne śniadanie. Zwłaszcza samotnych i zagubionych

Fundacja zaprasza na wielkanocne śniadanie. Zwłaszcza samotnych i zagubionych

Grupa wolontariuszy skupionych wokół puławskiej fundacji KZMRZ w tym roku po raz pierwszy organizuje otwarte śniadanie wielkanocne. Do wspólnego stołu zapraszają wszystkich - a szczególnie głodnych, ubogich i spragnionych.

Podejrzany o podpalenie bloku był poszukiwany

Podejrzany o podpalenie bloku był poszukiwany

Pożar bloku przy ul. Garbarskiej w Lublinie spowodował straty szacowane na milion złotych. Osobie, która podłożyła ogień grozi do 10 lat więzienia. Prokuratura aresztowała podejrzanego, to 28-latek z Lublina.

Policjanci, strażacy i terytorialsi ćwiczyli z Black Hawkiem
galeria

Policjanci, strażacy i terytorialsi ćwiczyli z Black Hawkiem

Lubelscy kontrterroryści ćwiczyli wczoraj, 28 marca, razem ze strażakami i żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej na policyjnym śmigłowcu Black Hawk. Wypracowywali procedury działania w sytuacjach kryzysowych.

Są wyniki konkursu. Wielka kasa na autobusy elektryczne

Są wyniki konkursu. Wielka kasa na autobusy elektryczne

Miejski przewoźnik może się cieszyć. Miasto Biała Podlaska dostało ponad 55 mln zł unijnego dofinansowania, m.in. na zakup 12 autobusów elektrycznych. Będzie można podpisać umowę z solarisem.

Predator: Hunting Grounds. Predator znów rusza na łowy (wideo)
film

Predator: Hunting Grounds. Predator znów rusza na łowy (wideo)

Dużo zmian, ulepszeń i poprawek. Premiery na Xbox Series X|S PlayStation 5. Plusm sporo nowych predatorów, Takie plany mają na najbliższe dwa lata twórcy gry Predator: Hunting Grounds.

Pijany nastolatek wjechał w betonowy murek - pęknięta miednica i nerka
galeria

Pijany nastolatek wjechał w betonowy murek - pęknięta miednica i nerka

Koszmarna tragedia tuż przed świętami. Pijany 19-latek spod Jastkowa dzisiaj nad ranem, 29 marca, staranował audi barierki na remontowanym odcinku drogi w Urzędowie. Auto roztrzaskane, podróżujące nim dwie 16-letnie pasażerki walczą o życie w szpitalu. Obrażenia są okropne: pęknięta miednica, pęknięta nerka. Kierowca miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Tam wójt już "wybrany" i połowa radnych też

Tam wójt już "wybrany" i połowa radnych też

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

RCKiK szuka dawców. Dwie grupy krwi na wyczerpaniu

RCKiK szuka dawców. Dwie grupy krwi na wyczerpaniu

Kwietniowe akcje terenowe poboru krwi przed nami. Najbardziej potrzebna jest obecnie grupa A i 0 RhD -.

Był tak pijany, że nie mógł ruszyć z miejsca

Był tak pijany, że nie mógł ruszyć z miejsca

W czwartek około godziny 9.00 chełmscy policjanci zostali wezwani do niecodziennego zdarzenia. Na skrzyżowaniu ulicy Lubelskiej i Szpitalnej zatrzymał się pojazd, a kontakt z kierowcą był utrudniony.

Górnik Łęczna w sobotę wraca do walki o ligowe punkty

Górnik Łęczna w sobotę wraca do walki o ligowe punkty

Po przerwie związanej z meczami reprezentacji narodowych do walki o ligowe punkty wracają piłkarze Górnika Łęczna. W sobotę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Resovią (godz. 12.40)

Bogdanka LUK Lublin zagra na wyjeździe z Exact Systems Hemarpol Częstochowa

Bogdanka LUK Lublin zagra na wyjeździe z Exact Systems Hemarpol Częstochowa

Na zakończenie 28. kolejki Plus Ligi Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Exact Systems Hemarpol Częstochowa. Spotkanie rozpocznie się w przedświąteczną Wielką Sobotę o godzinie 20.30

Mała rzecz, a wielkie archeologiczne odkrycie. Takiego w Polsce nie było

Mała rzecz, a wielkie archeologiczne odkrycie. Takiego w Polsce nie było

Na pierwszy rzut oka nic nadzwyczajnego: niewielki, metalowy przedmiot. Ale to, na co poszukiwacze natrafili w Matczu (gm. Horodło) okazało się bardzo cennym znaleziskiem, prawdopodobnie najstarszym miedzanym wyrobem odkrytym na terenie Polski.

Czym powinny cechować się dobre buty taktyczne?

Czym powinny cechować się dobre buty taktyczne?

Poszukujesz obuwia ochronnego, które sprawdzi się w każdych warunkach? Takiego, które będzie naprawdę wytrzymałe, a do tego – komfortowe? Którego twórcy pomyśleli o każdym detalu, aby nie zawiodło w żadnej sytuacji? Inwestując w buty taktyczne, będziesz cieszył się wszystkimi pożądanymi cechami – w jednym produkcie.

Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając łóżeczko dla dziecka? Podpowiadamy

Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając łóżeczko dla dziecka? Podpowiadamy

Łóżeczko jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla dziecka. To właśnie w nim maluszek odpoczywa i poznaje najbliższe otoczenie. Zakup tego mebla nie może być więc przypadkowy. Zastanawiasz się, jak wybrać praktyczne łóżeczko dla dziecka? Czytaj dalej – odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

Czy z zasadami podziału środków publicznych dokonanego przez marszałka województwa lubelskiego wszystko było w porządku? Działacze PSL chcą, by zajęło się tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zapowiedzieli, że będą o to wnioskować.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty