wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Najnowocześniejszy sprzęt w kraju już w Lublinie. Operacje głowy bardziej precyzyjne

Dodano: 22 marca 2016, 09:23

Klinika Neurochirurgii SPSK4 w Lublinie korzysta już z najnowocześniejszego w Polsce urządzenia do neuronawigacji. Dzięki niemu operacje głowy i kręgosłupa są bardziej precyzyjne, a ryzyko powikłań znacznie mniejsze.

– Dzięki neuronawigacji, znacznie zmniejszyło się ryzyko powikłań operacyjnych związanych z uszkodzeniem obszarów mózgu odpowiedzialnych za takie czynności jak mowa, ruchu czy widzenie.

Możemy teraz wykonywać zabiegi w zakresie dotąd dla nas niedostępnym – podkreśla prof. Tomasz Trojanowski, szef Kliniki Neurochirurgii SPSK4 w Lublinie (na zdjęciu). – Chirurdzy nie muszą się opierać już tylko na swojej wyobraźni i doświadczeniu. Są wspomagani precyzyjnymi informacjami, gdzie w głębi mózgu znajduje się guz i którędy można najlepiej do niego dotrzeć. To powoduje, że zabiegi są mniej inwazyjne, mogą być przeprowadzone z minimalnym naruszeniem tkanki, a czas leczenia po operacji jest krótszy.

Urządzenie wyposażone jest w bardzo szybki komputer, dzięki czemu jest ono wygodne w użyciu i znacznie skraca czas operacji.

– Stereoskopowa kamera na podczerwień dokładnie śledzi położenie głowy chorego w przestrzeni operacyjnej i pozwala na wyświetlenie wnętrza czaszki względem położenia narzędzi operacyjnych na monitorach – tłumaczy prof. Trojanowski.

Co ważne, cały zabieg można wcześniej zaplanować w stacji roboczej. – Lekarze na komputerze przeprowadzają wirtualną operację, mogą doskonalić jej założenia, a potem odtwarzają ją na sali operacyjnej – mówi szef kliniki.

W lubelskiej klinice mogą być teraz przeprowadzane skomplikowane operacje głowy u pacjentów z głęboko położonymi, małymi czy mnogimi guzami. – W ciągu roku wykonujemy ok. 600 takich operacji, zarówno u dorosłych jak i u dzieci – podaje szef kliniki.

Urządzenie kosztowało 2 mln zł. – Jego zakup stał się możliwy dzięki staraniom rektora i kanclerz Uniwersytetu Medycznego. Dostaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia – mówi prof. Trojanowski.

– W tej cenie dostaliśmy także satelitarne, mniejsze urządzenie, dzięki czemu operacje mogą być wykonywane równolegle na

Czytaj więcej o: Lublin zdrowie szpital SPSK4
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 marca 2016 o 05:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Profesorze jest Pan Wielkim Czlowiekiem! Pozdrawiam.
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2016 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na operację guza mózgu w Lublinie czeka się ok dwóch miesięcy, bez koperty z dopiskiem "prezent", wiem bo właśnie taka mnie czeka i wiem że w skali kraju to wcale nie jest wyjątkowo długo .... najprościej być malkontentem
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle że to nie od lekarzy i pracowników systemu ochrony zdrowia zależy ile pacjentów mogą przyjąć, tylko od NFZu, który podlega Ministerstwu Zdrowia. To oni ustalają limity i cenę zabiegów, które często są niedoszacowane. Przykład: w KAŻDYM szpitalu SOR jest niedofinansowany i przynosi straty, wątpię aby było to spowodowane przez zarządzanie. Poza tym taki sprzęt nie da rady obsłużyć 10 pacjentów na dzień, ponieważ używa się go w operacjach neurologicznych, które często trwają po kilka-kilkanaście godzin.
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2016 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taka operacja to dostępna dla pacjentów którzy będą czekać po kilka miesięcy jak nie lat w kolejkach albo z kopertą z dopiskiem "prezent". Bo niestety taka rzeczywistość w służbie zdrowia że zamiast leczyć bez względu na wszystko to tylko kasa i biurokracja. Lekarzom i całej służbie zdrowia powinno płacić państwo grube pieniądze-ale za to oni powinni leczyć każdego jak najszybciej i najlepiej z dostępem do wszystkich urządzeń bez dodatkowych opłat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!