niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Najpierw chrzciny, potem ślub

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lipca 2006, 19:08

Co dziesiąte nowo narodzone dziecko na LubelszczyLnie pochodzi z nieprawego loza. To o wiele mniej niz na zachodzie Polski, gdzie nawet co trzeci bobas ma rodziców zyjących na kocią lape. - To kwestia religii i presji spolecznej - wyjaśniają socjologowie

Alarmujące dane o gwaltownie rosnącej liczbie rodzących sie nieślubnych dzieci opublikowal Glówny Urząd Statystyczny. Dwa lata temu ponad 17 proc. wszystkich narodzonych w naszym kraju dzieci mialo mame i tate zyjących w konkubinacie. Piec lat wcześniej bylo ich o piec procent mniej. A na początku lat 90-tych zaledwie 6 proc.
Rekordy biją zachodnie regiony Polski. W województwie lubuskim z nieślubnego loza pochodzi co trzecie dziecko, a w zachodniopomorskim az 35 proc. spośród wszystkich narodzonych.

Lubelszczyzna jest na drugim biegunie tego zestawienia. U nas przed ślubem rodziców na świat przychodzi co dziesiąte dziecko. Mniejszy odsetek jest tylko w czterech innych regionach Polski, glównie ze wschodu.
- Wszystkie mają zblizoną strukture spoleczno-gospodarczą z naszym regionem - mówi Kazimierz Tucki, dyrektor Urzedu Statystycznego w Lublinie. - Duzy odsetek ludzi mieszkających na wsi, przywiązanie do tradycji i religii. A do tego niskie zarobki i klopoty ze znalezieniem pracy. I w tym nalezy szukac przyczyn malej liczby nieślubnych dzieci.

Zdaniem socjologów najwiekszy wplyw ma tu religia. - Stanowisko Kościola jest jasne. Dziecko pozamalzenskie to grzech - wyjaśnia prof. Marian Filipiak, kierownik Zakladu Socjologii Kultury i Wychowania UMCS. - W zachodnich regionach naszego kraju na niedzielnej mszy pojawia sie jedna trzecia mieszkanców. U nas do kościola chodzi nawet ponad 70 proc. wiernych. Wielu z nich kieruje sie w zyciu zasadami wiary. Nieślubne dziecko nie chodzi wiec w gre.
- Ale jest tez drugi wazny powód - dodaje Tucki. - Mieszkancy malych miast i wsi z Lubelszczyzny są bardzo konserwatywni. Dla nich liczy sie tradycja i wychowanie w duchu rodzinnym. Przez to rodzice nieślubnych dzieci mogą byc narazeni na wytykanie palcami i inne nieprzyjemności. Wolą tego uniknąc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!