środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Najpierw go odwołali a potem przywrócili. Odprawę da dzieciom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2011, 18:17
Autor: Rafał Panas

Dziękuję CBA, że ta sprawa wyszła na jaw – mówił Sosnowski (na zdjęciu z lewej strony). (Maciej Kacz
Dziękuję CBA, że ta sprawa wyszła na jaw – mówił Sosnowski (na zdjęciu z lewej strony). (Maciej Kacz

Radni sejmiku odwołali Sławomira Sosnowskiego z funkcji wicemarszałka za złamanie ustawy antykorupcyjnej. Po to, by za chwilę przywrócić go na stanowisko. Polityk dostanie też odprawę. Przekaże ją na szczytny cel.

Tydzień temu ujawniliśmy, że CBA zarzuciło Sławomirowi Sosnowskiemu złamanie ustawy antykorupcyjnej. Będąc już wicemarszałkiem, był także członkiem komisji rewizyjnej spółdzielni Eko-tucz w Radzyniu Podlaskim. Tymczasem – zgodnie z przepisami – nie można łączyć obydwu funkcji. Marszałek Krzysztof Hetman (PSL) musiał wystąpić z wnioskiem o odwołanie partyjnego kolegi.

– Nie miałem świadomości, że naruszam przepisy. Za zasiadanie w komisji nie brałem pieniędzy, a spółdzielnia nie dostawała pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego. Nie było konfliktu interesów i nie ukrywałem tej funkcji. Wpisywałem do każdego oświadczenia majątkowego – mówił Sosnowski. I dodał zupełnie serio: – Dziękuję CBA, że ta sprawa wyszła na jaw. Przepraszam radnych, bo mi zaufali. Proszę o odwołanie.

W tajnym głosowaniu posłuchało go 21 radnych, nikt nie był przeciw, a 11 wstrzymało się. Sosnowski niewiele ryzykował. Zrezygnował z komisji rewizyjnej w Eko-tucz, ma mocną pozycję w PSL i było pewne, że Hetman ponownie zaproponuje go na wicemarszałka. Tak też się stało.

– Winą Sosnowskiego jest nieznajomość prawa, a karą wstyd, jaki dotknął doświadczonego samorządowa. Rozumiem groteskowość sytuacji, ale nie ma powodów, żeby nie rekomendować go na stanowisko – stwierdził Hetman.

– Wysoki urzędnik przyznał się, że nie zna prawa. Można obawiać się, że nie zna również innych przepisów. My nie chcemy brać udziału w tym odwoływaniu i powoływaniu, niech PO i PSL biorą za to odpowiedzialność – mówił dziennikarzom Andrzej Pruszkowski radny wojewódzki PiS.
Sosnowski zgodził się na propozycję ponownego objęcia fotela wicemarszałka. Poparło go 18 radnych, a 14 wstrzymało się.

Na tym nie koniec. Wicemarszałek dostanie 8 500 zł odprawy. Przekaże je dziecięcemu hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. – Przepisy w ustawie antykorupcyjnej o braku odprawy nie mają zastosowania do osób pełniących stanowisko z wyboru – zapewnia Małgorzat Wrzołek, szefowa marszałkowskich prawników.

– Od urzędników należy oczekiwać większej uważności. Jako obywatel mam prawo wierzyć, że wicemarszałek zna prawo. Powinien dziesięć razy upewnić się korzystać z pomocy prawników, czy nie narusza ustawy. Wtedy nie byłoby takich sytuacji jak – komentuje Adam Sawicki z Fundacji Batorego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tadeusz P.
ojejejej
ocena
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tadeusz P.
Tadeusz P. (29 marca 2011 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIECH ODDA dzieciom z gimnazjum nr 12,ich rodzice i sposorzy za swoja kase nie miasta wyremonowali stołówkę
a teraz radni likwiduja szkołe. W VII LO brak stolowki.Zwróca ludziom kasę na jedzenie i za remont.Ekspiacja za dyr Sprawkę
Rozwiń
ojejejej
ojejejej (29 marca 2011 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ocena' timestamp='1301401464' post='456234']
Faktycznie ręce opadają i brak sił na to wszystko.
Ale niektórym (Frankom) to chyba z tym po drodze.
Wniosek z wpisu powyżej. Chyba zyski ponad wszystko, co tam reszta.
[/quote]
JEŻELI TEN CYRK TO NORMALKA,TO PSL czyt.ZSL JEST OD ZARANIA DZIEJÓW W SEJMIE I TAKIE DZIWNE PRAWO SIĘ TWORZY OD LAT.GRATULUJĘ DOBREGO SAMOPOCZUCIA.
Rozwiń
ocena
ocena (29 marca 2011 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Faktycznie ręce opadają i brak sił na to wszystko.
Ale niektórym (Frankom) to chyba z tym po drodze.
Wniosek z wpisu powyżej. Chyba zyski ponad wszystko, co tam reszta.
Rozwiń
ex
ex (29 marca 2011 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1301378361' post='456094']
PSL jest partią ze 100 letnią tradycją, natomiast to może nie odpowiadać kaskaderom zmieniającym co kilka miesięcy szyld w zależności od kierunku wiatru. Pewnie do nich należysz i dlatego cię tak bardzo uwiera. Ja to rozumię jak może sięczuć człowiek który jest w partii kilka dni razem z podróżą.
[/quote]


W tej 100-letniej tradycji mieszczą się również okresy, którymi PSL chwalić się nie może i nie powinien. Ostatnie lata też do tego rodzaju okresów należą. Prospericie członków PSL towarzyszy częściej niż rzadziej brak jakichkolwiek norm czy honoru, honoru, którym afiszują się na sztandarach. A co do kaskaderów, to daleko sięgać nie trzeba - patrz Podkański. Nie wspominam o zawieranych koalicjach - przecież dla PSL każda dobra dla zachowania stołków.
"Ja to rozumię jak może sięczuć człowiek który jest w partii kilka dni razem z podróżą." To rzeczywiście dobra puenta.
Rozwiń
Alaaa
Alaaa (29 marca 2011 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pytanie do mec. Wrzołek - czy czytała Pani TO:

USTAWA
z dnia 21 sierpnia 1997 r.
o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej
przez osoby pełniące funkcje publiczne......

A powiedz mi, gdzie jest jakiś zapis dotyczący zakazu pełnienia funkcji publicznej za złamanie ustawy?? Gdzie jest napisane, że po odwołaniu ze stanowiska nie można zostać powołanym ponownie?? Wszytko odbyło się zgodnie z prawem, bo ustawa nie określa, ile ma trwać zakaz pełnienia funkcji. Nie miejcie pretensji, do marszalka, do mecenas Wrzołek, tylko do uczonego, który napisał ustawę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!