niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Najpopularniejsze kierunki studiów w 2010 roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2011, 19:33

Wśród poszczególnych kierunków kolejny rok z rzędu najbardziej oblegane były te na Uniwersytecie Med
Wśród poszczególnych kierunków kolejny rok z rzędu najbardziej oblegane były te na Uniwersytecie Med

Kierunek lekarski, geodezja, inżynieria biomedyczna, filologia angielska i turystka – to hity rekrutacji 2010 w Lublinie. Po raz pierwszy od lat politechniki okazały się popularniejsze niż uniwersytety – ogłosiło Ministerstwo Nauki.

Resort nauki i szkolnictwa wyższego poinformował, że w 2010 r. na każde miejsce na politechnikach przypadło 3,9 kandydata, w uniwersytetach – 3,5.

– Maturzyści polubili kierunki techniczne. To efekt naszej szerokiej promocji studiów kluczowych dla rozwoju naszej gospodarki – mówiła szefowa ministerstwa prof. Barbara Kudrycka.

Zgodnie z wyliczeniami ministerstwa w Lublinie Politechnika Lubelska jest bardziej oblegana niż Katolicki Uniwersytet Lubelski – w tej pierwszej w 2010 r. było 4 kandydatów na miejsce, w tym drugim – 1,5 kandydata.

Biorąc jednak pod uwagę liczbę wszystkich chętnych o przyjęcie na daną uczelnię, obraz wygląda inaczej. – Ministerstwo chciało podkreślić popularność uczelni, które prowadzą kierunki zamawiane przez resort, za których studiowanie rząd płaci i na których rządowi zależy. To czysty populizm – wyjaśnia prorektor jednej z lubelskich uczelni. – Lepiej porównywać rzeczywistą liczbę kandydatów.

Pod tym względem najpopularniejszy w naszym regionie jest UMCS. – W ostatnim roku zgłosiło się do nas ok. 28 tys. kandydatów (1,93 os./miejsce – red.) – informuje dr Wiesław Grzegorczyk z uczelnianej komisji rekrutacyjnej na UMCS. Drugi jest KUL – 12 tys. chętnych. Dalej są: Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy (wszystkie poniżej 10 tys. kandydatów).

Wśród poszczególnych kierunków kolejny rok z rzędu najbardziej oblegane były te na Uniwersytecie Medycznym: stomatologia (19,44 os./miejsce) i lekarski (15,23).

– Co istotne, wg sprawozdań lubelskiego Urzędu Statystycznego nie kształcimy bezrobotnych – podkreśla Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM. – Nasi absolwenci wciąż znajdują pracę.

– A nawet jak w Polsce NFZ zamknie już wszystkie przychodnie, zawsze będę mógł wyjechać za granicę. Tam polscy lekarze są w cenie – mówi Bartosz Winiarczyk, maturzysta z Lublina, który wybiera się w tym roku na medycynę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Weteran lat 70-tych
gary
Don
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Weteran lat 70-tych
Weteran lat 70-tych (8 stycznia 2011 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Matołów mamy także po studiach co niemiara, bo SRATEGIA LIZBOŃSKA i PROCES BOLOŃSKI (wymysł urzędasów brukselskich?) zmusza do masowej produkcji magistrów i doktorów - o licencjatach nie wspominając. Tylko po co?
Żeby dobrze wybudować kibel, nie trzeba magistra (przynajmniej w moich czasach w szkołach zawodowych można było się tego nauczyć).
Niedługo będziemy mieli magistrów (magisterki?) od tańców na rurze - no tu rzeczywiście jest jeszcze popyt...
Rozwiń
gary
gary (8 stycznia 2011 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ranking szkół regionu http://ulinks.net/f39f
Rozwiń
Don
Don (8 stycznia 2011 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='KK' timestamp='1294478672' post='419026']
Czy to prawda że jakiś kretyn chce zlikwidować stomatologię w Lublinie ?
[/quote]

Somatologii nie trzeba likwidować tylko zawiesić na kilka lat - jakieś 10. Absolwentów obecnie jest tylu, że rynek nie nadąża z wchłanianiem ich. W Lublinie gdzie ogólnopolską normą jest ok 2500 pacjentów na 1 stomatologa - przypada ich 900. Lublin bije wszelkie rekordy jak chodzi o liczbę lekarzy dentystów i powinno to być moim zdaniem ograniczone, bo Ci co już są (i mam na myśli tu młodych, co są obecnie na stażach) nie zaczną zawodu z w miarę przyzwoitymi zarobkami. To samo się tyczy prawników, choć tu panują nieco inne zasady. A tak w ogóle to powinno się przywrócić egzaminy wstępne na studia, bo ilość matołów po nowej maturze jest przerażająco wysoka na uczelniach.
Rozwiń
MrShillen
MrShillen (8 stycznia 2011 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeszcze żeby te najpopularniejsze kierunki dawały prace to już w ogóle rewelacja
Rozwiń
KK
KK (8 stycznia 2011 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to prawda że jakiś kretyn chce zlikwidować stomatologię w Lublinie ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!