Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2014 r.
18:30
Edytuj ten wpis

Najtańsze jedzenie z marketu - co jest z nim nie tak? Sprawdziła to Inspekcja Handlowa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
222 9 A A

Niewidzialne borowiki i wołowina, mielonki z kości i seropodobne sery znalazła Inspekcja Handlowa na półkach z najtańszymi produktami. Najwięcej zastrzeżeń budziły salcesony, te z sierścią i kośćmi. Wiemy też, gdzie najłatwiej o przeterminowany towar.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Raport o tym, co jest na najniższej półce cenowej z nabiałem, mięsem i przetworami mięsnymi opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Inspektorzy Inspekcji Handlowej wycofali 131 partii towarów - informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK. - Ponadto IH wydała 91 decyzji z łącznymi karami 118,6 tys. zł za wprowadzenie do obrotu produktów zafałszowanych.

Zakwestionowano co trzecią badaną partię towaru w polskich sieciach handlowych, blisko 15 proc. w zagranicznych sieciach hiper- i supermarketów, tylko 5,7 proc. w dyskontach, a najwięcej, bo aż 43,2 proc. w pozostałych sklepach. Najwięcej przeterminowanych produktów (5,9 proc.) znaleziono w polskich sieciach, nie było ich za to w dyskontach.

Spożywcze grzechy w uproszczeniu można podzielić tak: albo szwankuje jakość, albo oznaczenie. Dla klienta wychodzi na to samo: co innego kupował, co innego dostał. Było tak z serami dojrzewającymi: złej jakości było poniżej 6 proc., ale 43 proc. miało złe oznaczenia, zaś wyroby seropodobne często kryły się wśród serów. Podobnie wędzonki: jakość nie budziła uwag, ale co drugą źle oznaczono. A w sklepach sprzedających wędliny luzem klientom nieraz podawano inny skład, niż podany przez producenta.

Jak to wygląda w szczegółach? Z wędlinami podrobowymi aż w 56 proc. przypadków było coś nie tak, a więcej niż co czwarta partia była złej jakości. Na przykład w salcesonach znaleziono kości, chrząstki i szczecinę.
Cuda działy się za to w puszkach z konserwami. Na etykietkach różowe plasterki, a w środku szara pasta, zaś w "szynce wieprzowo-drobiowej”... mielone kości. W "turystycznej”, która obiecywała 10 proc. wołowiny mięsa tego nie znaleziono nawet w laboratorium, w innej puszce fikcją było 7 proc. indyka.

Drób objawił się za to w... surowym mięsie mielonym wieprzowo-wołowym (zakwestionowano co czwartą partię mielonego), albo w kiełbasie wieprzowo-cielęcej był drób, mortadela była dwa razy tłustsza, niż być miała, a kiełbasy, które miały być grubo rozdrobnione zbyt często były zmiksowane niczym parówki.

"Pasztet borowikowy” w spisie składników nie miał ani borowików, ani nawet ich aromatu, w składzie "polędwicy z kurczaka” były skórki wieprzowe. Nadużywane są też nazwy sugerujące, że wyrób jest "domowy”, a nie przemysłowy. Taki "domowy pasztet” miał tyle chemii, że jej spis zająłby cały ten akapit.

Nieco lepiej wypadł nabiał, któremu statystykę najbardziej psuło masło. Uważać trzeba też przy zakupie serów: zastrzeżenia były do jakości prawie co piątej próbki. Tylko do jakości mleka nie było żadnych uwag.
Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zdegustowany czytelnik / 18 grudnia 2014 o 12:34

Panie Smaga, czytając ten artykuł zastanawiam się, czy pisał Pan tylko dla wierszówki? Sam artykuł oprócz błędów stylistycznych, powtórzeń językowych oraz własnych emocji nie wnosi nic. Powołuje się Pan na raport, którego nigdzie nie można znaleźć, nie został też podpięty do artykułu, nie podaje Pan żadnych nazw - zapewne, żeby Dziennik nie miał pozwów, takie mało maślane - lanie wody, dziennikarstwo na najniższym poziomie, mogące się odnaleźć co najwyżej w gazecie MM Lublin. Gratuluję Dziennikowi takich "fachowców" w swojej branży. 
 

Panie Smaga, czytając ten artykuł zastanawiam się, czy pisał Pan tylko dla wierszówki? Sam artykuł oprócz błędów stylistycznych, powtórzeń językowych oraz własnych emocji nie wnosi nic. Powołuje się Pan na raport, którego nigdzie nie można znaleźć, nie został też podpięty do artykułu, nie podaje Pan żadnych nazw - zapewne, żeby Dziennik nie miał pozwów, takie mało maślane - lanie wody, dziennikarstwo na najniższym poziomie, mogące się odnaleźć co najwyżej w gazecie MM Lublin. Gratuluję Dziennikowi takich "fachowców" w swojej branży. ... rozwiń

Avatar
gość / 18 grudnia 2014 o 07:25

Zero konkretów,kto i gdzie.Czyli pismak kiepski.

Avatar
Wqrwiony / 18 grudnia 2014 o 06:29

POprostu wędliny, a najwyższe półki polityczne z klerem bawią się za naszą kasę przy najlepszych wyrobach... otwierajcie drzwi przy najbliższej wizycie duszpasterskiej i nie zapomnijcie o grubej kopercie z dużymi nominałami :))))

Avatar
Ra / 17 grudnia 2014 o 23:03

no właśnie gdzie ten raport które sklepy produkty jakich firm walą w .....

Avatar
:) / 17 grudnia 2014 o 22:46

Dwaj znani satyrycy, przed wieloma laty, w swoim programie analizowali etykietę z konserwy: "Pasztet z zająca". Czytają skład: mięso wołowe, skórki wieprzowe, tłuszcz, jaja, przyprawy. 

- A co tu jest z tego zająca? - pyta jeden.

- No, może te jaja! - odpowiedział drugi.

Avatar
lbl / 17 grudnia 2014 o 21:44

No to możemy czuć się bezpiecznie.

Firma, która sprzedaje gówno zamiast pełnowartościowego produktu (obracająca milionami) dostaje średnio ledwo ponad tysiąc zł kary. 

Jak szary człowiek wsiądzie do Pindolino zamiast zwykłego pociągu dostaje od ręki 650 zł kary.

Kto nie wyemigrował przegrał życie :(

Avatar
chłop / 17 grudnia 2014 o 20:05

hehe ja mam swojską węlinę czasam chlebek swoje konfitury owoce warzywa i bimbe...,) hehe nikt mi gówna za kase nie bezie sprzeawał SMACZNEGO!!!!

Avatar
jbg / 17 grudnia 2014 o 18:59

no i gdzie mogę przeczytać ten raport???????????

Avatar
jurek / 17 grudnia 2014 o 18:53

Poczekajcie, niedługo będą g-ówno do konserw wkładali, a na etykietach będzie piękna naga wieprzowa.

Avatar
Zdegustowany czytelnik / 18 grudnia 2014 o 12:34

Panie Smaga, czytając ten artykuł zastanawiam się, czy pisał Pan tylko dla wierszówki? Sam artykuł oprócz błędów stylistycznych, powtórzeń językowych oraz własnych emocji nie wnosi nic. Powołuje się Pan na raport, którego nigdzie nie można znaleźć, nie został też podpięty do artykułu, nie podaje Pan żadnych nazw - zapewne, żeby Dziennik nie miał pozwów, takie mało maślane - lanie wody, dziennikarstwo na najniższym poziomie, mogące się odnaleźć co najwyżej w gazecie MM Lublin. Gratuluję Dziennikowi takich "fachowców" w swojej branży. 
 

Panie Smaga, czytając ten artykuł zastanawiam się, czy pisał Pan tylko dla wierszówki? Sam artykuł oprócz błędów stylistycznych, powtórzeń językowych oraz własnych emocji nie wnosi nic. Powołuje się Pan na raport, którego nigdzie nie można znaleźć, nie został też podpięty do artykułu, nie podaje Pan żadnych nazw - zapewne, żeby Dziennik nie miał pozwów, takie mało maślane - lanie wody, dziennikarstwo na najniższym poziomie, mogące się odnaleźć co najwyżej w gazecie MM Lublin. Gratuluję Dziennikowi takich "fachowców" w swojej branży. ... rozwiń

Avatar
gość / 18 grudnia 2014 o 07:25

Zero konkretów,kto i gdzie.Czyli pismak kiepski.

Avatar
Wqrwiony / 18 grudnia 2014 o 06:29

POprostu wędliny, a najwyższe półki polityczne z klerem bawią się za naszą kasę przy najlepszych wyrobach... otwierajcie drzwi przy najbliższej wizycie duszpasterskiej i nie zapomnijcie o grubej kopercie z dużymi nominałami :))))

Avatar
Ra / 17 grudnia 2014 o 23:03

no właśnie gdzie ten raport które sklepy produkty jakich firm walą w .....

Avatar
:) / 17 grudnia 2014 o 22:46

Dwaj znani satyrycy, przed wieloma laty, w swoim programie analizowali etykietę z konserwy: "Pasztet z zająca". Czytają skład: mięso wołowe, skórki wieprzowe, tłuszcz, jaja, przyprawy. 

- A co tu jest z tego zająca? - pyta jeden.

- No, może te jaja! - odpowiedział drugi.

Avatar
lbl / 17 grudnia 2014 o 21:44

No to możemy czuć się bezpiecznie.

Firma, która sprzedaje gówno zamiast pełnowartościowego produktu (obracająca milionami) dostaje średnio ledwo ponad tysiąc zł kary. 

Jak szary człowiek wsiądzie do Pindolino zamiast zwykłego pociągu dostaje od ręki 650 zł kary.

Kto nie wyemigrował przegrał życie :(

Avatar
chłop / 17 grudnia 2014 o 20:05

hehe ja mam swojską węlinę czasam chlebek swoje konfitury owoce warzywa i bimbe...,) hehe nikt mi gówna za kase nie bezie sprzeawał SMACZNEGO!!!!

Avatar
jbg / 17 grudnia 2014 o 18:59

no i gdzie mogę przeczytać ten raport???????????

Avatar
jurek / 17 grudnia 2014 o 18:53

Poczekajcie, niedługo będą g-ówno do konserw wkładali, a na etykietach będzie piękna naga wieprzowa.

Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 2

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 21 9

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 10 2

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 5 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 3

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 31 11

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

Pierwszy transfer Motoru Lublin

Pierwszy transfer Motoru Lublin 1 10

Motor wziął sobie do serca starą, piłkarską prawdę, że zespół buduje się od tyłu. W poniedziałek pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem podpisał Maksymilian Cichocki. A we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali o pozyskaniu kapitana Chełmianki Michała Wołosa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!