niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Najważniejsze inwestycje dla regionu. PiS: Jak powstawały te listy?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 grudnia 2014, 16:01

Potrzebna była aż nadzwyczajna sesja sejmiku województwa zwołana na sobotę, żeby radni mogli podyskutować o najważniejszych dla regionu inwestycjach. Niektórzy uznali taki termin za dręczenie, inni żartowali, że dzięki temu nie muszą pomagać w pracach domowych.

O sesję nadzwyczajną wnioskowali radni PiS. Chcieli wyjaśnień w sprawie dwóch dokumentów. Pierwszy to Kontrakt Terytorialny Województwa Lubelskiego, który został podpisany w ub. tygodniu między zarządem województwem, a polskim rządem. Zawiera listę 45 kluczowych przedsięwzięć, które do 2023 roku powstaną w naszym regionie. Wszystkie są warte 26,3 mld zł.

Drugim dokumentem była lista "Przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”. Na niej znalazło się z kolei 49 inwestycji, które zdaniem zarządu województwa będą znacząco oddziaływać na jego rozwój regionu. Znalezienie się na tej liście nie oznacza, że inwestycja na 100 proc. zdobędzie pieniądze, ale z pewnością będzie jej o te środki łatwiej. Podobnie projekty, które nie weszły na listę również nadal mają szanse na pieniądze unijne.

Kwestia przygotowywania obu list najbardziej rozpaliła radnych. Swoje pytania o konkretne przykłady inwestycji, które się na nich nie znalazły z Chełma, Zamościa czy Lubartowa mnożyli przedstawiciele PiS. Kilka razy podnieśli sprawę projektu rewitalizacji systemu wodnego kanału Wieprz-Krzna, wartego w aż 1,7 mld zł.

- Może warto nie meliorować pewnych przestrzeni, bo jeśli ludzie stąd wyjadą to przyroda sama da sobie radę - mówił Grzegorz Muszyński (PiS), pytając w ten sposób czy nie warto tak dużych pieniędzy przeznaczyć na inny cel.

Dorota Skwarek, zast. dyr. Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim, przekonywała zaś, że inwestycja nie polega jedynie na melioracji terenu, ale ma również służyć zapobieganiu suszy, tworzeniu zbiorników retencyjnych i umożliwienie gospodarki rolnej na tych terenach.

Radni krytykowali również sam sposób powstawania listy.

- Od początku zwracaliśmy uwagę na brak transparentności i jawności w tej sprawie - powiedział Marek Wojciechowski (PiS).

- Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, kto wybierał projekty - wtórował mu Artur Soboń (PiS).

- Lista wyłoniona była w sposób transparentny, tylko państwo spaliście kiedy ogłaszaliśmy nabory - odpowiedział im marszałek Sławomir Sosnowski (PSL).

Kto kogo dręczył

Sesja została zwołana na sobotę, gdyż jak tłumaczył przewodniczący sejmiku Przemysław Litwiniuk (PSL), był to pierwszy wolny termin. Z tego powodu radni PiS nie mogli wziąć udział w sobotnim marszu w Warszawie, na który wszystkich samorządowców wzywał sam Jarosław Kaczyński. Jednak nie tylko radnym PiS termin do końca odpowiadał.

Zdaniem Stanisława Misztala (PSL) opozycja czyli PiS domagając się sesji nadzwyczajnej "dręczy” innych radnych, którzy muszą przyjeżdżać do Lublina w dniu wolnym od pracy.

- Ja z przyjemnością spędzę każdą sobotę na pracy dla województwa - odpowiedziała mu radna Agata Borowiec (PiS).

- Dla mężczyzn to wyjątkowa okazja na uniknięcie prac domowych - dodał Przemysław Litwiniuk.
  Edytuj ten wpis
LEXA
AXEL
maciej88856
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

LEXA
LEXA (14 grudnia 2014 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Radny Misztal ( tym razem w barwach PSL) dręczy ludzi swoją głupotą. A za co bierzesz kasą ty .... .

Rozwiń
AXEL
AXEL (13 grudnia 2014 o 19:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co z raportem NIK o marnotrastwie ponad 43 mln.w PKS. Czy to już zamiecione pod dywan? A gdzie jest prokuratura? CZEKAMY .

Rozwiń
maciej88856
maciej88856 (13 grudnia 2014 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

tak one powastały : http://odu.pl/6035 <-- nagrywali to jak powstawało :) 

Rozwiń
Gość
Gość (13 grudnia 2014 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skandal, że nie ma inwestycji dla Zamościa!!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!