wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Największa cegła na świecie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 sierpnia 2002, 15:33

Kraśnik ma największą cegłę świata. Jej wymiary to: 10,5 x 21,5 x 43,5. Rekordzistka została dokładnie zmierzona przez Małgorzatę Gęborek, kontrolera Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych.
– Śledzę rekordy. To największa cegła na świecie – zapewnia Małgorzata Gęborek odczytując protokół ustanowienia rekordu podczas niedzielnego festynu „Kup Pan Cegłę” na starym rynku w Kraśniku.

To promocja wyrobu

Cegła olbrzym (a w zasadzie dwie cegły) została wyprodukowana w Cegielni Hoffmanowskiej Ewarysta Osiniaka, jednej z najstarszych w mieście. Jest swoistym symbolem kraśnickich cegielni, którym udaje się utrzymać produkcję mimo niekorzystnej koniunktury. Z ponad setki zakładów, które funkcjonowały na tym terenie w latach 70., dziś pracuje 26.
– Walczymy z nieuczciwą konkurencją i o obniżenie stawki podatków od suszarni i pieców – mówi właścicielka cegielni Maria Osiniak. – Zamiast rwać włosy z głowy z powodu trudności czy zawieszać interes, chcemy promować nasz wyrób, który jest ewenementem w kraju i na świecie.
Unikatem jest rodzaj surowca wykorzystywany do produkcji cegły, glina czwartorzędowa występująca na Roztoczu. Egzotyką jest także ręczne formowanie cegły: cegielnie hoffmanowskie są więc w stanie zrobić cegłę o dowolnych wymiarach i krzywiznach.

Pomysł przyszedł w drodze

Na pomysł rozsławienia lokalnego folkloru przez wypiek rekordowej cegły wpadł Piotr Czubiński, burmistrz Kraśnika. Hasło padło w drodze na nagranie programu „Sprawa dla Reportera” Elżbiety Jaworowicz. – Od kilku lat szukałem czegoś charakterystycznego dla miasta – mówi burmistrz. – Tradycyjna produkcja cegły była zbyt oczywista, żeby ją wybrać na produkt promocyjny. Prawie każdy mieszkaniec przepracował chociaż jeden dzień w cegielni. Oczy przetarła nam przebojowa postawa właścicieli kraśnickich cegielni, którzy bronią miejsc pracy i rodzinnej tradycji.

Chcą pobić swój rekord

Na rynku rozbrzmiewała muzyka. Punktem kulminacyjnym zabawy była prezentacja supercegły. Po komisyjnym jej obmierzeniu i spisaniu technologii produkcji rekordzistka została zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa. Zagwarantowany ma też wpis do nowego rocznika Polskich Rekordów i Osobliwości – Kroniki Rabkolandu.
Właściciele cegielni nie ukrywają, że co roku zamierzają bić własny rekord. – Jeśli trzy lata z rzędu Kraśnik będzie bić ustanowiony wcześniej rekord, dostanie certyfikat Centrum Rekordów Największej Cegły na Świecie – deklaruje Marek Gęborek.

Burmistrz najlepszy

Tłumy dopingowały uczestników konkursu na najszybsze formowanie cegły. Wśród cegielni najlepszy był Cekobud przed zakładem Ewarysta Osiniak i Bojanówką. W kategorii VIP-ów zwyciężył burmistrz Piotr Czubiński przed starostą Tadeuszem Wojtakiem i przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Jasińskim. W grupie mieszkańców wygrał Adam Jaśkiewicz. Drugi był Mieczysław Witek, a trzeci Marek Gorczyca. – W wojsku nauczyli mnie, że płynne powolne ruchy cechują mistrza – zdradził nam Adam Jaśkiewicz, który za pierwsze miejsce wygrał pięciodniową wycieczkę do Włoch.
Cegła rekordzistka miała być zlicytowana, a pieniądze przekazane na rzecz Kraśnickiego Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych. Niestety oprócz burmistrza nie było chętnych do wyłożenia pieniędzy na szczytny cel. Ostatecznie z licytacji zrezygnowano. Druga z rekordowych cegieł trafi do Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!