środa, 26 kwietnia 2017 r.

Lublin

Największa cegła na świecie

Dodano: 12 sierpnia 2002, 15:33

Kraśnik ma największą cegłę świata. Jej wymiary to: 10,5 x 21,5 x 43,5. Rekordzistka została dokładnie zmierzona przez Małgorzatę Gęborek, kontrolera Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych.
– Śledzę rekordy. To największa cegła na świecie – zapewnia Małgorzata Gęborek odczytując protokół ustanowienia rekordu podczas niedzielnego festynu „Kup Pan Cegłę” na starym rynku w Kraśniku.

To promocja wyrobu

Cegła olbrzym (a w zasadzie dwie cegły) została wyprodukowana w Cegielni Hoffmanowskiej Ewarysta Osiniaka, jednej z najstarszych w mieście. Jest swoistym symbolem kraśnickich cegielni, którym udaje się utrzymać produkcję mimo niekorzystnej koniunktury. Z ponad setki zakładów, które funkcjonowały na tym terenie w latach 70., dziś pracuje 26.
– Walczymy z nieuczciwą konkurencją i o obniżenie stawki podatków od suszarni i pieców – mówi właścicielka cegielni Maria Osiniak. – Zamiast rwać włosy z głowy z powodu trudności czy zawieszać interes, chcemy promować nasz wyrób, który jest ewenementem w kraju i na świecie.
Unikatem jest rodzaj surowca wykorzystywany do produkcji cegły, glina czwartorzędowa występująca na Roztoczu. Egzotyką jest także ręczne formowanie cegły: cegielnie hoffmanowskie są więc w stanie zrobić cegłę o dowolnych wymiarach i krzywiznach.

Pomysł przyszedł w drodze

Na pomysł rozsławienia lokalnego folkloru przez wypiek rekordowej cegły wpadł Piotr Czubiński, burmistrz Kraśnika. Hasło padło w drodze na nagranie programu „Sprawa dla Reportera” Elżbiety Jaworowicz. – Od kilku lat szukałem czegoś charakterystycznego dla miasta – mówi burmistrz. – Tradycyjna produkcja cegły była zbyt oczywista, żeby ją wybrać na produkt promocyjny. Prawie każdy mieszkaniec przepracował chociaż jeden dzień w cegielni. Oczy przetarła nam przebojowa postawa właścicieli kraśnickich cegielni, którzy bronią miejsc pracy i rodzinnej tradycji.

Chcą pobić swój rekord

Na rynku rozbrzmiewała muzyka. Punktem kulminacyjnym zabawy była prezentacja supercegły. Po komisyjnym jej obmierzeniu i spisaniu technologii produkcji rekordzistka została zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa. Zagwarantowany ma też wpis do nowego rocznika Polskich Rekordów i Osobliwości – Kroniki Rabkolandu.
Właściciele cegielni nie ukrywają, że co roku zamierzają bić własny rekord. – Jeśli trzy lata z rzędu Kraśnik będzie bić ustanowiony wcześniej rekord, dostanie certyfikat Centrum Rekordów Największej Cegły na Świecie – deklaruje Marek Gęborek.

Burmistrz najlepszy

Tłumy dopingowały uczestników konkursu na najszybsze formowanie cegły. Wśród cegielni najlepszy był Cekobud przed zakładem Ewarysta Osiniak i Bojanówką. W kategorii VIP-ów zwyciężył burmistrz Piotr Czubiński przed starostą Tadeuszem Wojtakiem i przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Jasińskim. W grupie mieszkańców wygrał Adam Jaśkiewicz. Drugi był Mieczysław Witek, a trzeci Marek Gorczyca. – W wojsku nauczyli mnie, że płynne powolne ruchy cechują mistrza – zdradził nam Adam Jaśkiewicz, który za pierwsze miejsce wygrał pięciodniową wycieczkę do Włoch.
Cegła rekordzistka miała być zlicytowana, a pieniądze przekazane na rzecz Kraśnickiego Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych. Niestety oprócz burmistrza nie było chętnych do wyłożenia pieniędzy na szczytny cel. Ostatecznie z licytacji zrezygnowano. Druga z rekordowych cegieł trafi do Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24