czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Największa inauguracja w historii: Alchemia kobiet na UMCS

  Edytuj ten wpis
Autor: (MB)

UMCS (archiwum)
UMCS (archiwum)

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zaprasza na tegoroczną inaugurację roku akademickiego nie tylko studentów, ale wszystkich mieszkańców Lublina. W programie jest m.in. wielki koncert "Alchemia kobiet” na miasteczku akademickim.

– Nasza patronka, której rok właśnie obchodzimy, jest (ponoć) wśród zaledwie dwóch kobiet – patronek publicznych uniwersytetów w Polsce – podkreśla Anna Guzowska, rzecznik UMCS. – Akcentujemy ten fakt poprzez "żeński” koncert, nadając mu również tytuł nawiązujący tak do samej patronki, jak i kojarząc jej dokonania naukowe w dziedzinie, w której została nagrodzona Nagrodą Nobla ze słowem "alchemia”.

– "Alchemia kobiet” będzie jedyną tak dużą imprezą organizowaną przez jakikolwiek uniwersytet po tej stronie Wisły z okazji inauguracji roku akademickiego, nie tylko wśród uczelni publicznych – dodaje. – Podkreślając związki Patronki z Francją, zdecydowaliśmy, iż wśród wykonawczyń wystąpi również studentka UMCS – Halina Masiuk – z piosenką francuską, zaś patronatem honorowym wydarzenie objęła również Ambasada Francji w Polsce. Wątki francuskie, to nasz ukłon w stronę Francji, która dała Marii Curie szansę, by zaistnieć w świecie nauki na taką skalę.

W czwartek 13 października na miasteczku akademickim UMCS wystąpią utalentowane artystki młodego pokolenia: Pinnawela, Novika oraz Kasia Kurzawska z grupą Sofa. Program artystyczny uzupełnią wokalistki związane z UMCS.

Inne wydarzenia towarzyszące imprezie to m.in.: miasteczko organizacji studenckich oraz organizacji pozarządowych, prezentacja twórczości artystycznej kobiet zatrudnionych na Wydziale Artystycznym, w ACK UMCS Chatka Żaka i Ogrodzie Botanicznym UMCS, Instalacja "Alchemia Tradycji”, Dzień Sportu dla studentów I roku studiów UMCS, "Różowa Wystawa” – o kobietach, dla kobiet i dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć kobiety, autorstwa pracowników naukowych i studentów UMCS.

– Ta inicjatywa skierowana jest nie tylko do studentów i studentek I roku, którzy dopiero rozpoczynają naukę, lecz także do całego środowiska akademickiego naszego uniwersytetu, a także społeczności Lublina – zachęca Guzowska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!