poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Napięcie powierzchniowe bańki mydlanej. Dzieci oglądały pokazy (zdjęcia)

Dodano: 24 września 2015, 14:49
Autor: reda

Jeśli grupa liczy około 20 osób a przygotowaliśmy dla uczestników pięć projektów i prezentujemy je po 5-6 godzin dziennie, to łatwo obliczyć, że wczoraj było u nas kilkaset osób. I tak będzie jeszcze dziś – mówi mgr Kamil Skic z Instytutu Agrofizyki PAN, który był koordynatorem wydarzeń przygotowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Wczoraj przy ul. Doświadczalnej 4 Uczniowie z podstawówek, gimnazjum i szkół średnich mogli poznać na przykład zjawiska szybkozmienne. – Dzieci mogły do kamery robić miny, które pokazywaliśmy w zwolnionym tempie, podobnie jak oglądali w zwolnionym tempie przekłuwany balon z wodą. Na zajęciach dotyczących zagadnień napięcia powierzchniowego były bańki mydlane. Mogli też zobaczyć jak zmienia się kolor soku z kapusty czerwonej, bo była mowa o skali pH – opowiadają organizatorzy doświadczeń.

– Dzieci to najwdzięczniejsi uczestnicy pokazów. Reagują bardzo żywiołowo, są uśmiechnięte. Potrafią zadać takie pytanie, że trudno szybko odpowiedzieć. Na przykład o to, czy pracownik naukowy prowadzący ćwiczenia jest przeszkolony – mówi mgr Skic, który uważa, że takie pokazy są świetnym sposobem na propagowanie nauki. I pamięta jak sam wiele lat temu chodził na pokazy z chemii na UMCS.

Dziś dla jednostki naukowo-badawczej Lubelski Festiwal Nauki się kończy. Jeszcze kilkuset gości przejdzie przez ich laboratoria i wracają do zwykłej pracy.

Cały festiwal trwa do piątku. Na stronie https://www.festiwal.lublin.pl/projekty można sprawdzić gdzie i w jakich godzinach są jeszcze wolne miejsca.

Czytaj więcej o: edukacja Lubelski Festiwal Nauki
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!