wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Narodowcy będą maszerować, antyfaszyści protestować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2010, 03:40
Autor: Dominik Smaga

Ponad 200 nacjonalistów z całej Polski ma w sobotę manifestować w centrum Lublina. Tuż obok demonstrację organizują ich przeciwnicy. Choć obie grupy twierdzą, że nie chcą awantur, to policja już zwiera szyki. Tak na wszelki wypadek.

Nacjonaliści z Obozu Narodowo-Radykalnego mają świętować 76. rocznicę powstania swego ruchu. Szacują, że z całej Polski w sobotę zjedzie do Lublina około 200 osób.

O godz. 16.30 zbiorą się na pl. Litewskim, skąd przejdą przez deptak i Stare Miasto na pl. Zamkowy pod pomnik Zaporczyków. Po drodze miną swoich przeciwników z nieformalnego Lubelskiego Porozumienia na rzecz Tolerancji, którzy mają demonstrować na placyku przed Sezamem. Tu stać ma około 150 osób z kwiatami w dłoni.

Miejscy urzędnicy próbowali nakłonić działaczy ONR do tego, by zmienili trasę swojego przemarszu, ale organizatorzy manifestacji byli nieugięci. Policja obawia się spotkanie obu demonstracji może zakończyć się zamieszkami, dlatego jutro w centrum będzie wyjątkowo dużo mundurowych.

– Skierujemy tam też patrole nie umundurowane – zapowiada Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji.

Obydwie akcje są legalne, Ratusz ich nie zakazał. – Nie było podstaw. Prawo każdemu pozwala wyrażać swoje poglądy – wyjaśnia Andrzej Szerlak, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych w Urzędzie Miasta. Nie uległ apelom partii Zieloni 2004, którzy prosili o delegalizację demonstracji ONR.

– Sprzeciwiamy się manifestacji ultranacjonalistycznych i antysemickich postaw – czytamy w liście Zielonych podpisanym m.in. przez Agnieszkę Holland, znaną reżyserkę.

– Celem naszej manifestacji nie jest propagowanie żadnych ideologii innych niż polski nacjonalizm chrześcijański. Nie mamy także zamiaru nawoływać do agresji przeciwko jakiejkolwiek mniejszości narodowej czy religijnej, tak jak to się próbuje nam przypisywać – twierdzi rzecznik ONR w odpowiedzi na nasz mail. Nie podaje nazwiska.

Policja do tych zapewnień podchodzi z rezerwą. – Będziemy filmować przebieg manifestacji, bo w poprzednich latach w innych miastach dochodziło do różnych ekscesów i obrażania niektórych nacji – mówi Wójtowicz.

Z kolei pikieta Lubelskiego Porozumienia na rzecz Tolerancji ma przyćmić rozpoczynający się pół godziny później przemarsz nacjonalistów. Jej organizatorzy oferują przyjezdnym nawet dwa posiłki i nocleg.

– Chcemy, żeby nasza akcja była wesoła i budziła dobre skojarzenia – mówi Aleksandra Gulińska, współorganizatorka demonstracji. Akcja ma pokazać, że Lublin jest otwarty na wszystkich bez względu na płeć, rasę, wyznanie, orientację seksualną czy niepełnosprawność.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
uwielbiam czosnek
Gość
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 maja 2010 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Panowie milicjancji i wszelkiej maści pseudo dziennikarze pracujący na zlecenie Izraela(...)

Idź się leczyć!
Rozwiń
uwielbiam czosnek
uwielbiam czosnek (22 maja 2010 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KANTY napisał:
JESTEŚ ELEKTRYKIEM Z BRAMY GRODZKIEJ CZY Z LUBELSKIEJ JESZIWY ?BO "PANEM" TO MI NIE ŚMIERDZISZ RACZEJ CZOSNNKIEM I ŚLEDZIAMIApeluję o trochę więcej rozsądku. Naród żydowski pozostawił trwały ślad w naszej kulturze, wzbogacił ją, tak jak uczyniły to inne mniejszości : ukraińska, białoruska, tatarska, rosyjska...Nauczmy się doceniać wartości, dzięki którym jesteśmy postrzegani jako kraj bogaty kulturowo i mentalnie. Może spójrzmy na to z innego punktu, nie ulegajmy dyrektywom i podszeptom / to eufemizm.../ płynącym z " góry ". My, na " dole " ,powinniśmy kierować się własnym rozumem, a przede wszystkim, nie ulegać nagonkom, stereotypom i manipulacjom.
W kwestii pochodu : skoro już musi się odbyć / chyba właśnie się odbywa /, i skoro jest to zgodne z prawem, niech sobie maszerują poza centrum, może wokół jakiegoś stadionu, wokół trybun tak, aby nie zakłócać życia mieszkańcom, kierowcom...Park Ludowy i jego alejki też pasują.
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2010 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panowie milicjancji i wszelkiej maści pseudo dziennikarze pracujący na zlecenie Izraela chcą z prawdziwych Polaków zrobić bandytów. Wg tych antypolskich środowisk powinny odbywać się tylko marsze równości, festiwale muzyki żydowskiej i inne chore imprezy skupiające dewiantów i zdrajców. Faszyzm to uprawiają izraelczycy w Palestynie zamykając ludzi w GETTACH!!!
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2010 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zomo wróć bo policja tylko filmuje
Rozwiń
ROMEK_DYMANY
ROMEK_DYMANY (22 maja 2010 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1_m_ss napisał:
JEB..Ć PIERDO... NYCH ŻYDÓW, PEDAŁÓW. SZKODA TYLKO ŻE MAJDANEK ZAMKNIĘTY JUŻ.


MASZ OCHOTĘ NA SZYBKI NUMEREK TYLKO LOKUM BRAK?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!