Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 stycznia 2016 r.
10:02

Narodowcy kontra KOD, czyli prowokacje i krok od awantury. "Kto zgodził się na dwie pikiety?"

0 191 A A

Dwie manifestacje, dwie prowokujące się strony i o krok od awantury. KOD i narodowcy spotkali się w tym samym czasie i miejscu. Nasi czytelnicy piszą, że bali się o swoje bezpieczeństwo i pytają, kto się na to zgodził

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Około półtora tysiąca osób wzięło udział w czwartej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie. W sobotę w południe jej uczestnicy przeszli z miasteczka akademickiego UMCS na plac Litewski. Tam czekała na nich około 200-osobowa kontrmanifestacja narodowców, która powitała ich okrzykami „Polska to my, a nie Petru i jego psy”. Podobnie, jak dwa tygodnie temu przyszli oni zakłócić manifestację KOD (wówczas nie mieli żadnej zgody na zgromadzenie).

Kontrmanifestantom nerwy puściły, gdy lubelski performer Szymon Pietrasiewicz zaprezentował im prowokacyjny transparent z napisem: „gdzie są wasze jaja?” i rysunkiem męskiego przyrodzenia, wycelowanego w krzyż celtycki (symbol narodowców – red.). Kilku mężczyzn ruszyło w jego stronę, usiłując wyrwać baner. Na szczęście skończyło się tylko na przepychankach. – Wszedłem tam z tym transparentem dlatego, że narodowcy zrobili kontrmanifestację. Chciałem się do tego odnieść. Gdyby narodowców tam nie było, nie byłoby też transparentu – mówi Pietrasiewicz.

O to czy dwa zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie są zgodne z prawem, pyta nasz czytelnik i zwraca uwagę, że w takim momencie trudno czuć się bezpiecznie. – Szczególnie wobec znikomej liczby policjantów, którzy stoją z boku i nie reagują – pisze na skrzynkę alarm24@dziennikwschodni.pl Tomasz Kalbarczyk. – W moim mniemaniu osoby krzyczące do mnie i innych uczestników demonstracji „raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” deklarują gotowość do przemocy i spodziewałbym się po policji, że będzie skutecznie dbać o moje bezpieczeństwo – dodaje.

Spytaliśmy w Urzędzie Miasta, dlaczego wydano zgodę na dwie zwalczające się demonstracje w tym samym czasie i miejscu. Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Lublinie odpowiada, że każda z nich zgłoszona została w innym trybie.

– KOD zgłosił to w trybie zwykłym i on był uprawniony do organizowania zgromadzenia na pl. Litewskim – mówi dyrektor Ostrowski. – Natomiast w trybie uproszczonym zgromadzenie zgłosił w czwartek ok. godz. 12 przedstawiciel narodowców. W piątek powiadomiliśmy ich, że planowana jest manifestacja KOD-u w tym samym miejscu i w tych samych godzinach, w związku z tym oni nie mogą się tam zgromadzić. O obu demonstracjach została powiadomiona policja.

• Czy narodowcy mieli prawo przebywać na pl. Litewskim?

– Zgłosili zgromadzenie w trybie uproszczonym, więc z punktu widzenia prawa urząd nie mógł im tego zakazać – odpowiada dyrektor Ostrowski . – Organizatorzy zapewniali, że nie będą ingerować w zgromadzenie KOD. To, co później robili, to była inna sprawa – dodaje.

Zdaniem policji, zgromadzenia były zabezpieczone, jak trzeba. – Policjanci robili, co do nich należało. Demonstracje przebiegały spokojnie – mówi nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. Jeden z uczestników kontrmanifestacji dostał stuzłotowy mandat, gdyż doszło do próby wyszarpania transparentu.

Marsz KOD odbywał się pod hasłem „W obronie naszej wolności” w 36 miastach w Polsce. Krzyczano: „nasza racja demokracja”, „Polska sprawa, państwo prawa” i „chodźcie z nami”. Podczas lubelskiego wiecu wyliczano, jak zmieniły się telewizyjne „Wiadomości”, odkąd szefem TVP został Jacek Kurski i wyrażano sprzeciw wobec nowej tzw. ustawy inwigilacyjnej.

Do przepychanki doszło z powodu tego transparentu (Fot. Tomasz Maciuszczak)
Do przepychanki doszło z powodu tego transparentu (Fot. Tomasz Maciuszczak)

Komentarze 191

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 12:38
Komitet Obalenia Demokracji to przecież opłacany stwór przez wrogie Polsce koncerny finansowe oraz grpę z Bildborgu a wiec wrogiej Polsce kaście molnomularskiej. Nie chodzi tutaj ani o demokrację, ani nawet wpływy, ale chodzi o wyrwanie z Polaków WARTOŚCI. Bo człowiek bez sumienia to dobry materiał na niewolnika. Teraz Kijowski pewnie jużź się dorobił na podrygiwaniu i zapłacił elimenty których 80 tys zalegał. Skaczcie państwo dalej, to następny się dorobi.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 12:14
Gazwyb pisał, że to "znany lubelski animator kultury", niejaki Szymon Pietrasiewicz. Tu już jest "performerem". A i tak każdy wie, że to zwykły burak dojący kasę miasta za przyzwoleniem Żuka.
Avatar
Zenon / 26 stycznia 2016 o 11:09

Panie Zenonie.

Pisałem "pan" małą literą, bo nie widzę powodu aby okazywać panu więcej szacunku niż pan mi okazuje  Dziękuję również za redagowanie moich wpisów. Zaznaczam, że w tym przypadku robi pan to całkowicie społecznie i nikt panu za to nie zapłaci. Cóż, jak widać, słownik obojgu nam się przyda:) Jeżeli chce pan pozostawić w naszej dyskusji ostatnie zdanie (bo wasze przecież zawsze na wierzchu być musi z przyczyn wiadomych) to niech się pan nie krępuje. Ja sobie dalszą polemikę z panem daruję. Pozdrawiam i żegnam:)

Panie małostkowy i zakłamany. Oczytanym, kompetentnym, mądrzejszym od innych i apolitycznym erudytą chciało sie być a prostakiem, który sam dzieli na "nasze" i "wasze" się jest. Cóż...jacy idole, takie ich wyznawców charaktery. Niech słownik będzie z panem.

Panie małostkowy i zakłamany. Oczytanym, kompetentnym, mądrzejszym od innych i apolitycznym erudytą chciało sie być a prostakiem, który sam dzieli na "nasze" i "wasze" się jest. Cóż...jacy idole, takie ich wyznawców charaktery. Niech słownik będzie z panem.

rozwiń
Avatar
jadę i widzę / 26 stycznia 2016 o 09:14

''Narodowcy'' o ile do tej grupy można użyć takiego określenia,chcą koniecznie do kogoś się przykleić,niestety klej słaby i od wszystkich się odrywają,używają więc wulgaryzmów i innych sztuczek,aby zaistnieć.

Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 08:29
Czy pan Pietrasiewicz jest homoseksualistą, skoro tak podobają mu się męskie członki w stanie erekcji?
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 08:27

Na pożegnanie ze mną sugeruję panu przywitać się jednak ze stosownym słownikiem. Wszystko wskazuje na to, że jaśnie pan potknął się o własne nogi. Myślę, że skorzystanie ze słownika sporo wniesie do pańskiej świadomości. Żegnam patriotę dbajacego o język ojczysty :P

Panie Zenonie.

Pisałem "pan" małą literą, bo nie widzę powodu aby okazywać panu więcej szacunku niż pan mi okazuje  Dziękuję również za redagowanie moich wpisów. Zaznaczam, że w tym przypadku robi pan to całkowicie społecznie i nikt panu za to nie zapłaci. Cóż, jak widać, słownik obojgu nam się przyda:) Jeżeli chce pan pozostawić w naszej dyskusji ostatnie zdanie (bo wasze przecież zawsze na wierzchu być musi z przyczyn wiadomych) to niech się pan nie krępuje. Ja sobie dalszą polemikę z panem daruję. Pozdrawiam i żegnam:)

Panie Zenonie.

Pisałem "pan" małą literą, bo nie widzę powodu aby okazywać panu więcej szacunku niż pan mi okazuje  Dziękuję również za redagowanie moich wpisów. Zaznaczam, że w tym przypadku robi pan to całkowicie społecznie i nikt panu za to nie zapłaci. Cóż, jak widać, słownik obojgu nam się przyda:) Jeżeli chce pan pozostawić w naszej dyskusji ostatnie zdanie (bo wasze przecież zawsze na wierzchu być musi z przyczyn wiadomych) to niech się pan nie krępuje. Ja sobie dalszą polemikę z panem daruję. Pozdrawiam i... rozwiń

Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 07:47

Czy KOD zawłaszczył ulice? Zwolennicy rozprzestrzeniania pedofilii w internecie chcą ograniczyć prawo do swobodnego poruszania sie na ulicach w soboty? Czy nie można przejść spokojnie z dzieckiem, żeby nie zostać obrażonym przez maniaków seksualnych?

Avatar
zenon / 25 stycznia 2016 o 23:58

Bardzo ładną polszczyzną się pan (o proszę, z małej litery od teraz. Zwieracze rozumiem puściły) posługuje, gdyby nie ten ort. na końcu było by prawie idealnie. Chyba, że pan poczynił specjalni tą gafę :) Ma pan prawo postrzegać mnie tak jak się to panu podoba, to pana subiektywna opinia. Ja natomiast mam prawo się z tym zgodzić bądź nie bądź mieć to w głębokim poważaniu. Rozpiętością swego tekstu idealnie ujął pan czym jest przerost formy nad treścią. Sam bym lepiej tego nie zrobił. Zgadzam się z panem w zupełności, że rewolucji nam w Polsce nie potrzeba, choć zapewne co innego mamy na myśli. Jak pan słusznie zauważył, nasza dalsza rozmowa raczej nic więcej nie wniesie do mojej i pańskiej świadomości więc chyba nie ma sensu jej kontynuować. Zatem żegnam się z panem.

Na pożegnanie ze mną sugeruję panu przywitać się jednak ze stosownym słownikiem. Wszystko wskazuje na to, że jaśnie pan potknął się o własne nogi. Myślę, że skorzystanie ze słownika sporo wniesie do pańskiej świadomości. Żegnam patriotę dbajacego o język ojczysty :P

Na pożegnanie ze mną sugeruję panu przywitać się jednak ze stosownym słownikiem. Wszystko wskazuje na to, że jaśnie pan potknął się o własne nogi. Myślę, że skorzystanie ze słownika sporo wniesie do pańskiej świadomości. Żegnam patriotę dbajacego o język ojczysty :P

rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 23:40
KOD-owskie chamidło prezentujące na transparencie swój wizerunek
Avatar
maciek bez uszanki / 25 stycznia 2016 o 23:38

Bardzo ładną polszczyzną się pan posługuje, gdyby nie ten ort. na końcu było by prawie idealnie. Chyba, że pan poczynił specjalni tą gafę :) Ma pan prawo postrzegać mnie tak jak się to panu podoba, to pana subiektywna opinia. Ja natomiast mam prawo się z tym zgodzić bądź nie bądź mieć to w głębokim poważaniu. Rozpiętością swego tekstu idealnie ujął pan czym jest przerost formy nad treścią. Sam bym lepiej tego nie zrobił. Zgadzam się z panem w zupełności, że rewolucji nam w Polsce nie potrzeba, choć zapewne co innego mamy na myśli. Jak pan słusznie zauważył, nasza dalsza rozmowa raczej nic więcej nie wniesie do mojej i pańskiej świadomości więc chyba nie ma sensu jej kontynuować. Zatem żegnam się z panem.


Bardzo ładną polszczyzną się pan posługuje, gdyby nie ten ort. na końcu było by prawie idealnie. Chyba, że pan poczynił specjalni tą gafę :) Ma pan prawo postrzegać mnie tak jak się to panu podoba, to pana subiektywna opinia. Ja natomiast mam prawo się z tym zgodzić bądź nie bądź mieć to w głębokim poważaniu. Rozpiętością swego tekstu idealnie ujął pan czym jest przerost formy nad treścią. Sam bym lepiej tego nie zrobił. Zgadzam się z panem w zupełności, że rewolucji nam w Polsce nie potrzeba, choć zapewne co innego mamy na myśli. Jak pan słusznie zauważył, nasza dalsza rozmowa raczej nic więcej nie wniesie do mojej i pańskiej świadomości więc chyba nie ma sensu jej kontynuować. Zatem żegnam się z panem.

No to panowie żeście se nosa wzajemnie poucierali i jeden i drugi mundry, jeden większy poeta od drugiego a drugi lepszy polonista od pierwszego. Tematów poruszali co niemiara aż na koniec nie wiadomo gdzie początek a gdzie koniec i o co w ogóle poszło. Jeden morał z tego taki że strach cokolwiek pisać o czymkolwiek bo zawsze może sie jakiś nawiedzony dzisiejszy Rej ze słownikiem znaleść co to on nie geś i swój język zna a i innych mundrze pouczy.

No to panowie żeście se nosa wzajemnie poucierali i jeden i drugi mundry, jeden większy poeta od drugiego a drugi lepszy polonista od pierwszego. Tematów poruszali co niemiara aż na koniec nie wiadomo gdzie początek a gdzie koniec i o co w ogóle poszło. Jeden morał z tego taki że strach cokolwiek pisać o czymkolwiek bo zawsze może sie jakiś nawiedzony dzisiejszy Rej ze słownikiem znaleść co to on nie geś i swój język zna a i innych mundrze pouczy.

rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2016 o 12:38
Komitet Obalenia Demokracji to przecież opłacany stwór przez wrogie Polsce koncerny finansowe oraz grpę z Bildborgu a wiec wrogiej Polsce kaście molnomularskiej. Nie chodzi tutaj ani o demokrację, ani nawet wpływy, ale chodzi o wyrwanie z Polaków WARTOŚCI. Bo człowiek bez sumienia to dobry materiał na niewolnika. Teraz Kijowski pewnie jużź się dorobił na podrygiwaniu i zapłacił elimenty których 80 tys zalegał. Skaczcie państwo dalej, to następny się dorobi.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 12:14
Gazwyb pisał, że to "znany lubelski animator kultury", niejaki Szymon Pietrasiewicz. Tu już jest "performerem". A i tak każdy wie, że to zwykły burak dojący kasę miasta za przyzwoleniem Żuka.
Avatar
Zenon / 26 stycznia 2016 o 11:09

Panie Zenonie.

Pisałem "pan" małą literą, bo nie widzę powodu aby okazywać panu więcej szacunku niż pan mi okazuje  Dziękuję również za redagowanie moich wpisów. Zaznaczam, że w tym przypadku robi pan to całkowicie społecznie i nikt panu za to nie zapłaci. Cóż, jak widać, słownik obojgu nam się przyda:) Jeżeli chce pan pozostawić w naszej dyskusji ostatnie zdanie (bo wasze przecież zawsze na wierzchu być musi z przyczyn wiadomych) to niech się pan nie krępuje. Ja sobie dalszą polemikę z panem daruję. Pozdrawiam i żegnam:)

Panie małostkowy i zakłamany. Oczytanym, kompetentnym, mądrzejszym od innych i apolitycznym erudytą chciało sie być a prostakiem, który sam dzieli na "nasze" i "wasze" się jest. Cóż...jacy idole, takie ich wyznawców charaktery. Niech słownik będzie z panem.

Panie małostkowy i zakłamany. Oczytanym, kompetentnym, mądrzejszym od innych i apolitycznym erudytą chciało sie być a prostakiem, który sam dzieli na "nasze" i "wasze" się jest. Cóż...jacy idole, takie ich wyznawców charaktery. Niech słownik będzie z panem.

rozwiń
Avatar
jadę i widzę / 26 stycznia 2016 o 09:14

''Narodowcy'' o ile do tej grupy można użyć takiego określenia,chcą koniecznie do kogoś się przykleić,niestety klej słaby i od wszystkich się odrywają,używają więc wulgaryzmów i innych sztuczek,aby zaistnieć.

Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 08:29
Czy pan Pietrasiewicz jest homoseksualistą, skoro tak podobają mu się męskie członki w stanie erekcji?
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 08:27

Na pożegnanie ze mną sugeruję panu przywitać się jednak ze stosownym słownikiem. Wszystko wskazuje na to, że jaśnie pan potknął się o własne nogi. Myślę, że skorzystanie ze słownika sporo wniesie do pańskiej świadomości. Żegnam patriotę dbajacego o język ojczysty :P

Panie Zenonie.

Pisałem "pan" małą literą, bo nie widzę powodu aby okazywać panu więcej szacunku niż pan mi okazuje  Dziękuję również za redagowanie moich wpisów. Zaznaczam, że w tym przypadku robi pan to całkowicie społecznie i nikt panu za to nie zapłaci. Cóż, jak widać, słownik obojgu nam się przyda:) Jeżeli chce pan pozostawić w naszej dyskusji ostatnie zdanie (bo wasze przecież zawsze na wierzchu być musi z przyczyn wiadomych) to niech się pan nie krępuje. Ja sobie dalszą polemikę z panem daruję. Pozdrawiam i żegnam:)

Panie Zenonie.

Pisałem "pan" małą literą, bo nie widzę powodu aby okazywać panu więcej szacunku niż pan mi okazuje  Dziękuję również za redagowanie moich wpisów. Zaznaczam, że w tym przypadku robi pan to całkowicie społecznie i nikt panu za to nie zapłaci. Cóż, jak widać, słownik obojgu nam się przyda:) Jeżeli chce pan pozostawić w naszej dyskusji ostatnie zdanie (bo wasze przecież zawsze na wierzchu być musi z przyczyn wiadomych) to niech się pan nie krępuje. Ja sobie dalszą polemikę z panem daruję. Pozdrawiam i... rozwiń

Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 07:47

Czy KOD zawłaszczył ulice? Zwolennicy rozprzestrzeniania pedofilii w internecie chcą ograniczyć prawo do swobodnego poruszania sie na ulicach w soboty? Czy nie można przejść spokojnie z dzieckiem, żeby nie zostać obrażonym przez maniaków seksualnych?

Avatar
zenon / 25 stycznia 2016 o 23:58

Bardzo ładną polszczyzną się pan (o proszę, z małej litery od teraz. Zwieracze rozumiem puściły) posługuje, gdyby nie ten ort. na końcu było by prawie idealnie. Chyba, że pan poczynił specjalni tą gafę :) Ma pan prawo postrzegać mnie tak jak się to panu podoba, to pana subiektywna opinia. Ja natomiast mam prawo się z tym zgodzić bądź nie bądź mieć to w głębokim poważaniu. Rozpiętością swego tekstu idealnie ujął pan czym jest przerost formy nad treścią. Sam bym lepiej tego nie zrobił. Zgadzam się z panem w zupełności, że rewolucji nam w Polsce nie potrzeba, choć zapewne co innego mamy na myśli. Jak pan słusznie zauważył, nasza dalsza rozmowa raczej nic więcej nie wniesie do mojej i pańskiej świadomości więc chyba nie ma sensu jej kontynuować. Zatem żegnam się z panem.

Na pożegnanie ze mną sugeruję panu przywitać się jednak ze stosownym słownikiem. Wszystko wskazuje na to, że jaśnie pan potknął się o własne nogi. Myślę, że skorzystanie ze słownika sporo wniesie do pańskiej świadomości. Żegnam patriotę dbajacego o język ojczysty :P

Na pożegnanie ze mną sugeruję panu przywitać się jednak ze stosownym słownikiem. Wszystko wskazuje na to, że jaśnie pan potknął się o własne nogi. Myślę, że skorzystanie ze słownika sporo wniesie do pańskiej świadomości. Żegnam patriotę dbajacego o język ojczysty :P

rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 23:40
KOD-owskie chamidło prezentujące na transparencie swój wizerunek
Avatar
maciek bez uszanki / 25 stycznia 2016 o 23:38

Bardzo ładną polszczyzną się pan posługuje, gdyby nie ten ort. na końcu było by prawie idealnie. Chyba, że pan poczynił specjalni tą gafę :) Ma pan prawo postrzegać mnie tak jak się to panu podoba, to pana subiektywna opinia. Ja natomiast mam prawo się z tym zgodzić bądź nie bądź mieć to w głębokim poważaniu. Rozpiętością swego tekstu idealnie ujął pan czym jest przerost formy nad treścią. Sam bym lepiej tego nie zrobił. Zgadzam się z panem w zupełności, że rewolucji nam w Polsce nie potrzeba, choć zapewne co innego mamy na myśli. Jak pan słusznie zauważył, nasza dalsza rozmowa raczej nic więcej nie wniesie do mojej i pańskiej świadomości więc chyba nie ma sensu jej kontynuować. Zatem żegnam się z panem.


Bardzo ładną polszczyzną się pan posługuje, gdyby nie ten ort. na końcu było by prawie idealnie. Chyba, że pan poczynił specjalni tą gafę :) Ma pan prawo postrzegać mnie tak jak się to panu podoba, to pana subiektywna opinia. Ja natomiast mam prawo się z tym zgodzić bądź nie bądź mieć to w głębokim poważaniu. Rozpiętością swego tekstu idealnie ujął pan czym jest przerost formy nad treścią. Sam bym lepiej tego nie zrobił. Zgadzam się z panem w zupełności, że rewolucji nam w Polsce nie potrzeba, choć zapewne co innego mamy na myśli. Jak pan słusznie zauważył, nasza dalsza rozmowa raczej nic więcej nie wniesie do mojej i pańskiej świadomości więc chyba nie ma sensu jej kontynuować. Zatem żegnam się z panem.

No to panowie żeście se nosa wzajemnie poucierali i jeden i drugi mundry, jeden większy poeta od drugiego a drugi lepszy polonista od pierwszego. Tematów poruszali co niemiara aż na koniec nie wiadomo gdzie początek a gdzie koniec i o co w ogóle poszło. Jeden morał z tego taki że strach cokolwiek pisać o czymkolwiek bo zawsze może sie jakiś nawiedzony dzisiejszy Rej ze słownikiem znaleść co to on nie geś i swój język zna a i innych mundrze pouczy.

No to panowie żeście se nosa wzajemnie poucierali i jeden i drugi mundry, jeden większy poeta od drugiego a drugi lepszy polonista od pierwszego. Tematów poruszali co niemiara aż na koniec nie wiadomo gdzie początek a gdzie koniec i o co w ogóle poszło. Jeden morał z tego taki że strach cokolwiek pisać o czymkolwiek bo zawsze może sie jakiś nawiedzony dzisiejszy Rej ze słownikiem znaleść co to on nie geś i swój język zna a i innych mundrze pouczy.

rozwiń