piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Narodowcy żądali odwołania dyrekcji Centrum Kultury. Ratusz odmawia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 czerwca 2014, 12:07
Autor: Dominik Smaga

To kolejna odsłona zamieszania wokół projekcji filmowego zapisu spektaklu "Golgota Picnic, który miał odbyć się w piątek w Centrum Kultury. Spektakl ostro krytykują narodowcy i hierarchowie kościelni.

Z obawy przed zamieszkami z prezentacji przedstawienia zrezygnowała dyrekcja festiwalu w Poznaniu. Po tej decyzji inne miasta, w tym Lublin, postanowiły zaprezentować filmowy zapis spektaklu. Po proteście kurii dyrekcja CK odwołała protest powołując się również na obawy o bezpieczeństwo. Demonstrację w czasie pokazu zapowiedzieli m.in. narodowcy. Teraz domagają się oni dymisji dyrektora CK, Aleksandra Szpechta i jego zastępcy ds. artystycznych Janusza Opryńskiego.

- Nie widzimy możliwości aby osoby związane z lewacką ekstremistyczną ideologią lansowaną przez partię Janusza Palikota mogły zasiadać we władzach lubelskich placówek kultury gdyż zachodzi ryzyko, że akty obrazoburstwa będą się powtarzały regularnie - napisał w swym oświadczeniu Lubelski Sztab Wojewódzki Ruchu Narodowego.

- Taka sytuacja nie wchodzi w grę - odpowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialna za kulturę. - Dyrektor CK wykonując swoje obowiązki wyraził zgodę na wniosek Instytutu Teatralnego w Warszawie, który jest narodową instytucją kultury i postanowił zorganizować pokaz spektaklu. Działał zgodnie ze swoimi kompetencjami, nie naruszył swojej roli i funkcji ani wtedy gdy podejmował decyzję o organizacji pokazu, ani wtedy, gdy go odwoływał. Nie jest rolą miasta ingerowanie w artystyczne aspekty działalności miejskich placówek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Golgota Picnic
Norymbarga dla PO
antek
Przemysław Leniak
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Norymbarga dla PO
Norymbarga dla PO (26 czerwca 2014 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

sprawdźmy jakie pieniądze z naszych podatków poszły na rzecz lewackich organizacji

Data 26 czerwca 2014 r.

Pan

Krzysztof Żuk

Prezydent Miasta Lublin

krzysztof.zuk@lublin.eu

urzad_miasta@lublin.eu
bip@lublin.eu

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej:

Działając na podstawie art. 10 ust 1 ustawy  z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198 z późń. zm.)

W związku z planowaną w podległej panu „instytucji kultury” jakim jest Centrum Kultury w Lublinie wystawienia bluźnierczego spektaklu „Gologota Picnic”, którego przekaz idzie w kolizję prawną z art. 257 kodeksu karnego Ja  podatnik, domagam się informacji ile z moich pieniędzy za pośrednictwem budżetu miasta Lublin zostało przeznaczonych na wystawienie przez CK w Lublinie tego skandalicznego spektaklu. Czy dyrekcja CK konsultowała z władzami miasta Lublin chęć wystawienia w swoich progach tego przedstawienia.  Z racji ze to nie pierwszy w Lublinie takie bluźnierczy event wspieranych przez  władze Lublina tzw. animatorów kultury alternatywnej proszę też o podanie informacji nt. wszelkich form wsparcia ze strony Miasta Lublin (samorząd miasto na prawach powiatu) dla następujących podmiotów: Przestrzeń Inicjatyw Twórczych „Tektura” Galeria Labirynt Warsztaty Kultury w Lublinie Centrum Kultury w Lublinie Stowarzyszenie Homo Faber Pracowni Sztuk Zaangażowanych Społecznie REWIRY Teatru "Provisorium" Bramy Grodzkiej Teatru NN Kawiarni-Ksiegarnia "Spóldzielnia" Kolektyw "Zatarg" European Alternatives Lublin Kawiarnia Kawka Autonomiczne Centrum Społeczne Cicha4 Klub Krytyki Politycznej w Lublinie Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"

za lata kalendarzowe 2010 - 2014 – tj. kadencji Pana Krzysztofa Żuka na funkcji Prezydenta miasta Lublin

Interesują mnie przede wszystkim

wysokość środków finansowych oraz ich tytuł i forma jakie z Budżetu Miasta Lublin, budżetów jednostek organizacyjnych Miasta Lublin a także spółek prawa handlowego, w których udziałowcem całościowym i większościowym jest Miasto Lublin zostały przekazane na działalność ww. podmiotów i cel na który zostały one przeznaczone;

 

korzystanie przez ww. podmioty z mienia [nieruchomości (forma prawna korzystania) i mienie ruchome] Miasta Lublin, jednostek organizacyjnych Miasta Lublin (przede wszystkim jednostki oświaty, instytucje kultury) a także spółek prawa handlowego, w których udziałowcem całościowym i większościowym jest Miasto Lublin.

Proszę o przedstawienie kwot jakie samorząd Miasto Lublin bądź jednostki organizacyjne i spółki p.h. czerpią z tego tytułu wynajmowania/dzierżawy/urzeczenia lokali, działek, nieruchomości ww. podmiotom/ instytucjom kultury/ stowarzyszeniom

pomoc w promocji przez środki masowego przekazu (w tym strony internetowe administrowane przez Urząd Miasta Lublin) wydarzeń organizowanych przez ww. podmioty. Form współpracy podległych Prezydentowi Miasta Lublin szkół i innych placówek systemu oświaty z ww. podmiotami.

Proszę o przedstawienie wykazu szkół z informacja z którymi z ww. podmiotami współpracują i w jakim zakresie.

Informację proszę przesłać mi w terminie ustawowym na wskazana  skrzynkę e-mailową  …………………………………

Z poważaniem

…………………………………

Rozwiń
antek
antek (26 czerwca 2014 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a ten orczyk kogo reprezentuje, kupe bydla.

Rozwiń
Przemysław Leniak
Przemysław Leniak (26 czerwca 2014 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dostatniego pewnie on wierzy w porno

Rozwiń
janserce
janserce (26 czerwca 2014 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Konstytucja gwarantuje wolość wyznania, więc niby dlaczego miałay się nie odbyć prezentacja sztuki. Ci których obrażałaby uczucia religijne przecież nie pójdą na spektakl! A jak nie będą ogladać,to nie bedą obrażani! To proste! Nie wiem p co ten zgiełk jakichś tam narodowców, klerykałów, którzy nie ogladali sztuki a już czują się obrażeni. A może tym sami obrażają czyjeś uczucia religijne?

Rozwiń
Przemysław Leniak
Przemysław Leniak (26 czerwca 2014 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no a jednak Pietrasiewicze i Opryńscy sikają po gaciach przed tym podobno folklorem...
i w sumie dobrze bo czas zwyrodnialców się kończy

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!