wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Czytelnicy Dziennika oddali już ponad 26 tys. głosów na swoich kandydatów. Ich preferencje nie zawsze pokrywają się z sondażami wyborczymi

Do wzięcia jest duża władza i jeszcze większe pieniądze – nawet ponad 10 tys. zł miesięcznie. Wyścigi do foteli prezydenckich największych miast w regionie już się rozpoczęły. Kto wygra?
Po raz pierwszy tej jesieni prezydentów wybierzemy w wyborach bezpośrednich. Niektórzy już od dawna deklarują start do foteli, inni trzymają wyborców i konkurentów w niepewności.
W Lublinie „tak, startuję” powiedzieli dotychczas: Wiesław Brodowski (SLD), Paweł Bryłowski (UW) i Jacek Sobczak (niezależny). Tymczasem w organizowanych przez nas od połowy lipca „Prawyborach z Dziennikiem” na liście zgłaszanych przez Czytelników kandydatów na prezydenta tego miasta jest już 19 nazwisk. Prowadzi Sobczak (2363 głosy), przed Piotrem Włochem z SLD (1825) i obecnym prezydentem Andrzejem Pruszkowskim (531).
– Kandyduję, bo posiadam odpowiednią wiedzę, umiejętności i jestem osobą odpowiedzialną. Wiem, co teraz potrzebne jest miastu. Należy przełamać marazm i nijakość ostatnich czterech lat – mówi J. Sobczak.
A jak jest w innych miastach regionu? W Zamościu na pewno spotkają się Andrzej Lubczyk (LPR), Lesław Podkański (PSL) i Witold Tkaczyk (SLD). To oficjalni kandydaci. Tymczasem do naszej redakcji najwięcej głosów przychodzi na Waldemara Szymańskiego (528), założyciela „Ruchu Grodzkiego”.
– Na pewno cieszy mnie to, ale w tej chwili na 90 proc. jestem pewny, że nie będę kandydował – mówi W. Szymański.
W Chełmie na razie dwaj kandydaci potwierdzili chęć ubiegania się o fotel prezydenta: Zbigniew Matuszczak (SLD) i Krzysztof Grabczuk (niezależny). I w takiej też kolejności występują w naszym rankingu. Pierwszy z nich zdobył poparcie 1167 czytelników, a drugi – 647.
Waldemar Godlewski (SLD), Adam Wilczewski (PO) i Andrzej Czapski (niezależny) to oficjalnie kandydaci w Białej Podlaskiej. Na prawyborczej liście prezydenckiej w Białej Podlaskiej króluje ten pierwszy, z 397 głosami. Szybko idzie w górę Adam Wilczewski (208), oficjalny kandydat Wspólnoty Samorządowej Centroprawica. Wyprzedził o trzy głosy obecnego prezydenta miasta Andrzeja Czapskiego, który był już na pierwszym miejscu.
I wreszcie Puławy. Tu o fotel prezydencki ubiegają się oficjalnie trzy osoby, które są także na liście naszych prawyborów: Wincenty Niewiński (37), Janusz Grobel (18) – obaj wcześniej AWS oraz Włodzimierz Karpiński (PO), z 27 głosami.
Niezdecydowani kandydaci mają czas na zgłoszenie się do 2 października. Oficjalnych kandydatów we wszystkich miastach prezydenckich z wyjątkiem Puław obstawiło jedynie SLD. Samoobrona twierdzi, że też ma kandydatów, ale na razie nie chce ich ujawnić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!