wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Nasz głos się liczy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2008, 17:24
Autor: DOMINIK SMAGA

Od jutra mieszkańcy Lublina mogą składać własne projekty uchwał Rady Miasta. A radni muszą je rozpatrzeć w ciągu trzech miesięcy.

Wszystko dzięki zaproponowanym przez Dziennik Wschodni zmianom w Statucie Miasta.

Wystarczy mieć dobry pomysł, napisać projekt uchwały i zebrać pod nim tysiąc podpisów. - Później projekt wraz z oryginałem listy z podpisami należy przekazać nam - mówi Rafał Dziekanowski, zastępca dyrektora Biura Rady Miasta.

Jak powinna wyglądać lista? Każda z osób popierających obywatelski projekt musi podać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania i podpis. Ważna uwaga: liczą się tylko podpisy tych osób, które wpisane są do stałego rejestru wyborców miasta Lublin! Trudno znać wszystkich, którzy poparli projekt, dlatego lepiej zebrać nieco więcej podpisów, na wypadek gdyby okazało się, że ktoś w spisie rejestrów nie figuruje.

Bo projekt musi poprzeć co najmniej 1000 uprawnionych osób. Jeśli zabraknie choćby jednego podpisu, projekt nie zostanie rozpatrzony przez radnych. Wszystkie strony listy z podpisami muszą być kolejno ponumerowane, a w nagłówku każdej strony musi znaleźć się zapis określający to, czego projekt uchwały dotyczy.

Do listy należy dołączyć wykaz trzech osób, które będą upoważnione do późniejszego referowania projektu w trakcie posiedzeń komisji i podczas sesji Rady Miasta (patrz: ramka).

Sam projekt też trzeba pisać z głową. - Podlega takim samym rygorom jak projekty uchwał przygotowywane przez prezydenta lub grupę radnych. Musi zawierać podstawę prawną. A w przypadku, gdyby uchwała powodowała obciążenia finansowe dla miasta musi też wskazywać źródło ich pokrycia - wyjaśnia Zbigniew Dubiel, radca prawny magistratu.

Po otrzymaniu projektu przewodniczący skieruje go pod obrady właściwych komisji zajmujących się w Radzie Miasta sprawami z zakresu, który ma regulować obywatelska uchwała. A tam może się okazać, że mieszkańcy (którzy przecież nie muszą świetnie znać się na prawie) popełnili w swym projekcie błędy. Co wtedy?

- Są różne możliwości. Trzyosobowa grupa upoważniona do reprezentowania wnioskodawców może w porozumieniu z nimi dokonać niezbędnych poprawek, jeśli będzie miała takie upoważnienie. Jest też druga ścieżka. Radni mogą sami zgłosić poprawki zarówno w toku prac komisji, jak też na sesji Rady Miasta - wyjaśnia Dubiel.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kurier
Wybirnik
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kurier
kurier (8 lipca 2008 o 19:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO fajnie
Rozwiń
Wybirnik
Wybirnik (8 lipca 2008 o 17:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To po co sa wybory i przedstawiciele spoleczenstwa w postaci radnych? 1000 podpisow poparcia dla inicjatywy - teraz to juz przestana sie calkowicie przejmowac wyborcami bo co ich obchodzic bedzie postulat tylko jednego?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!