sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Nasze drogie śmiecie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 grudnia 2006, 18:34
Autor: Dominik Smaga

Co najmniej o 10 proc. wzrosną od stycznia opłaty za wywóz śmieci z terenu Lublina.

Firmy zajmujące się odbiorem odpadów tłumaczą podwyżkę rosnącymi kosztami ich działalności. Mieszkańcy są oburzeni: Po wprowadzeniu segregacji śmieci miało być taniej. A jest odwrotnie.

W MPO SITA za każde opróżnienie 240-litrowego pojemnika na odpady po Nowym Roku trzeba będzie zapłacić 9,1 zł, o ile śmiecie będą wywożone co dwa tygodnie lub częściej. - Od stycznia rośnie opłata za składowanie odpadów na wysypisku w Rokitnie - wylicza Andrzej Pietrkiewicz z MPO Sita.
- Opłaty podnosimy o wskaźnik inflacji. Musimy też uwzględnić wzrost poziomu odzysku odpadów frakcji suchej z 3 proc. do 5 proc. - wyjaśnia Mirosław Kalinowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Wzrost opłat nie powinien przełożyć się na koszty ponoszone przez mieszkańców. O ile właściciele i zarządcy nieruchomości oraz firmy zbierające odpady będą działać tak, by co miesiąc odzyskiwać minimum 5 proc. odpadów frakcji suchej.

Ale nawet z surowcami wtórnymi jest problem. - Ich ceny stale spadają - zaznacza Pietrkiewicz.
Mieszkańców to nie przekonuje. - Po wprowadzeniu segregacji odpadów mieliśmy płacić mniej. Czy to nie jest oszustwo w białych rękawiczkach? - pyta pani Zofia, mieszkanka Węglina. Co więcej - zgodnie z ustalonymi przez Radę Miasta przepisami droga od domu do najbliższego pojemnika na suche odpady nie powinna być dłuższa niż 100 metrów. W praktyce wiele pojemników stoi w znacznie większej odległości, co nie zachęca do segregowania śmieci.
Lokatorzy lubelskich blokowisk mogą spodziewać się nowych rozliczeń czynszowych. - Druczki wyślemy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Stawki wzrosną o około 35 groszy na osobę miesięcznie - informuje Andrzej Mazurek, główny księgowy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!