piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Nasze drogie śmiecie

Dodano: 10 grudnia 2006, 18:34
Autor: Dominik Smaga

Co najmniej o 10 proc. wzrosną od stycznia opłaty za wywóz śmieci z terenu Lublina.

Firmy zajmujące się odbiorem odpadów tłumaczą podwyżkę rosnącymi kosztami ich działalności. Mieszkańcy są oburzeni: Po wprowadzeniu segregacji śmieci miało być taniej. A jest odwrotnie.

W MPO SITA za każde opróżnienie 240-litrowego pojemnika na odpady po Nowym Roku trzeba będzie zapłacić 9,1 zł, o ile śmiecie będą wywożone co dwa tygodnie lub częściej. - Od stycznia rośnie opłata za składowanie odpadów na wysypisku w Rokitnie - wylicza Andrzej Pietrkiewicz z MPO Sita.
- Opłaty podnosimy o wskaźnik inflacji. Musimy też uwzględnić wzrost poziomu odzysku odpadów frakcji suchej z 3 proc. do 5 proc. - wyjaśnia Mirosław Kalinowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Wzrost opłat nie powinien przełożyć się na koszty ponoszone przez mieszkańców. O ile właściciele i zarządcy nieruchomości oraz firmy zbierające odpady będą działać tak, by co miesiąc odzyskiwać minimum 5 proc. odpadów frakcji suchej.

Ale nawet z surowcami wtórnymi jest problem. - Ich ceny stale spadają - zaznacza Pietrkiewicz.
Mieszkańców to nie przekonuje. - Po wprowadzeniu segregacji odpadów mieliśmy płacić mniej. Czy to nie jest oszustwo w białych rękawiczkach? - pyta pani Zofia, mieszkanka Węglina. Co więcej - zgodnie z ustalonymi przez Radę Miasta przepisami droga od domu do najbliższego pojemnika na suche odpady nie powinna być dłuższa niż 100 metrów. W praktyce wiele pojemników stoi w znacznie większej odległości, co nie zachęca do segregowania śmieci.
Lokatorzy lubelskich blokowisk mogą spodziewać się nowych rozliczeń czynszowych. - Druczki wyślemy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Stawki wzrosną o około 35 groszy na osobę miesięcznie - informuje Andrzej Mazurek, główny księgowy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!