Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2016 r.
13:32

Nauczyciele grożą strajkiem. Chcą referendum w sprawie reformy oświaty

Autor: Zdjęcie autora ask
2 54 A A

1 marca przyszłego roku może rozpocząć się strajk nauczycieli – taką decyzję podjął wczoraj Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego członkowie żądają referendum w sprawie reformy oświaty i podwyżek dla nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ZNP uważa, że reforma związana m.in. z likwidacją gimnazjów i przywróceniem ośmioklasowej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum wywoła jedynie chaos, zniszczy dorobek polskich szkół i spowoduje zwolnienia w oświacie.

W październiku związkowcy z całego regionu pikietowali przed Urzędem Wojewódzkim w Lublinie (na zdjęciu). – W przypadku niespełnienia naszych postulatów przygotowujemy procedury związane z wejściem w spór zbiorowy – mówili wtedy. A jednocześnie dodawali: Wciąż liczymy także na to, że uda nam się porozumieć z MEN, że zostaniemy wysłuchani.

Kilka dni temu reforma oświaty została przegłosowana przez Sejm i Senat. Teraz czeka tylko na podpis prezydenta. Żeby weszła w życie 1 września podpis powinien zostać złożony do końca tego roku. Stąd wczorajsze obrady zarządu głównego ZNP, podczas których podjęto decyzję o wejściu w spór zbiorowy.

– Żądamy wycofania wniosku o wprowadzeniu szkodliwej reformy oświaty – informuje Sławomir Broniarz, prezes zarządu ZNP. – Chcemy żeby prezydent wystąpił do Senatu z wnioskiem o rozpisanie ogólnokrajowego referendum w sprawie systemu szkolnego.

Związkowcy chcą też zwiększenia nakładów na edukację, w tym przynajmniej 10 proc. podwyżki dla nauczycieli.

Jeśli postulaty nie zostaną zrealizowane, a reforma oświaty wejdzie w życie, strajk może rozpocząć się 1 marca. – Oznaczać będzie całkowite powstrzymanie się od pracy na okres nie krótszy niż jeden dzień – tłumaczy Broniarz. – 1 marca to pierwszy możliwy termin, aby strajk był legalny. Wynika to z zawiłej procedury sporu zbiorowego, ale także kalendarza i zbliżających się ferii.

– To długa i skomplikowana procedura – wyjaśnia Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – W spór zbiorowy wejść należy z dyrektorem każdej szkoły składając mu wniosek z żądaniami. Potem następuje mediacja prowadzona najczęściej przez osobę zaufania publicznego w siedzibie poszczególnych szkół lub w siedzibie organu prowadzącego. Jeśli rozbieżności nie da się usunąć wszyscy nauczyciele poszczególnej placówki biorą udział w referendum, w trakcie którego zapada decyzja o ogłoszeniu ewentualnego strajku na jej terenie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 10:01
Ja nie wnikam czyim pokłosiem są te protesty. Chciałbym aby ktoś, kto nie zgadza się z tą reformą napisał w jaki sposób ona ma zniszczyć dorobek polskich szkół. Najlepiej aby autor artykułu - nie lubię jak ktoś mi serwuje pseudo informacyjną sieczkę i myśli że wzbił się na wyżyny dziennikarstwa.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 09:47
Na "opłatku" w szkole u dzieciaka pojawiła się cała polityczna ekipa postkomunistycznego ZSL z gminy i powiatu. Od zawsze byli intelektualnym dnem, łobuzerią, wyznawcami argumentu SIŁY. Przecież te protesty są ewidentnym POKŁOSIEM żądań sponsora czyli władzy samorządów (PO-PSL) wobec dyrekcji i pracowników szkół!!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 07:57
ZNP to tylko maruderzy oświatowi. Chcą by nadal w oświacie działo się źle. Gdy Rząd robi dobre zmiany, to oni chcą to bojkotować.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 01:39
To, że studenci i maturzyści są niedouczeni to nie jest wina gimnazjów i 3 letnich liceów. Niż demograficzny, młodzieży 2 razy mniej niż kilkanaście lat temu, a limity przyjęć na uczelnie publiczne takie same jak przed 10 laty. A obciąć przyjęcia o połowę, pozostali niech studiują zaocznie lub idą do łopaty. Przywrócić egzaminy wstępne na uczelnie. To samo z liceami i technikami. Ustalić kryteria punktowe uzależniające, aby uczeń mógł się uczyć w tego typu szkole, pozostali niech się uczą w szkołach zawodowych. I po problemie.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 22:47
A to naczelnik jakiś jaśnie oświecony jest i co powie to święte?
Avatar
Kacperek / 21 grudnia 2016 o 22:42
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
No to już rozumiem to ZNP będzie w takim razie strajkować, nie nauczyciele. Dobrze że to zrozumiałem, bo do tej pory myślałem że ZNP i nauczyciele to to samo.
Człowieku oprócz ZNP są inne zwiazki,ale interesów pracowniczych broni ZNP,Solidarność nie wystapi przeciw swoim bo Nczelnik zakazał się buntować.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 22:25
No to już rozumiem to ZNP będzie w takim razie strajkować, nie nauczyciele. Dobrze że to zrozumiałem, bo do tej pory myślałem że ZNP i nauczyciele to to samo.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 21:43
1 marca składamy hołd Żołnierzom Wykletym a nie strajkujemy
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:31
No to ja nie rozumiem. To nauczyciele będą strajkować czy nie.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:24
Nikt nie chce bronić gimnazjów, zdecydowana większość Polaków chce systemu 8+4. HIPOKRYCI! Pamiętam rok 1999... Bednarz i ekipa głodowali przeciwko TWORZENIU GIMNAZJÓW. Teraz robią zadymy z powodu reformy oświaty i likwidacji gimnazjów? ZNP jak czerwona chorągiewka...?!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 10:01
Ja nie wnikam czyim pokłosiem są te protesty. Chciałbym aby ktoś, kto nie zgadza się z tą reformą napisał w jaki sposób ona ma zniszczyć dorobek polskich szkół. Najlepiej aby autor artykułu - nie lubię jak ktoś mi serwuje pseudo informacyjną sieczkę i myśli że wzbił się na wyżyny dziennikarstwa.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 09:47
Na "opłatku" w szkole u dzieciaka pojawiła się cała polityczna ekipa postkomunistycznego ZSL z gminy i powiatu. Od zawsze byli intelektualnym dnem, łobuzerią, wyznawcami argumentu SIŁY. Przecież te protesty są ewidentnym POKŁOSIEM żądań sponsora czyli władzy samorządów (PO-PSL) wobec dyrekcji i pracowników szkół!!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 07:57
ZNP to tylko maruderzy oświatowi. Chcą by nadal w oświacie działo się źle. Gdy Rząd robi dobre zmiany, to oni chcą to bojkotować.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 01:39
To, że studenci i maturzyści są niedouczeni to nie jest wina gimnazjów i 3 letnich liceów. Niż demograficzny, młodzieży 2 razy mniej niż kilkanaście lat temu, a limity przyjęć na uczelnie publiczne takie same jak przed 10 laty. A obciąć przyjęcia o połowę, pozostali niech studiują zaocznie lub idą do łopaty. Przywrócić egzaminy wstępne na uczelnie. To samo z liceami i technikami. Ustalić kryteria punktowe uzależniające, aby uczeń mógł się uczyć w tego typu szkole, pozostali niech się uczą w szkołach zawodowych. I po problemie.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 22:47
A to naczelnik jakiś jaśnie oświecony jest i co powie to święte?
Avatar
Kacperek / 21 grudnia 2016 o 22:42
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
No to już rozumiem to ZNP będzie w takim razie strajkować, nie nauczyciele. Dobrze że to zrozumiałem, bo do tej pory myślałem że ZNP i nauczyciele to to samo.
Człowieku oprócz ZNP są inne zwiazki,ale interesów pracowniczych broni ZNP,Solidarność nie wystapi przeciw swoim bo Nczelnik zakazał się buntować.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 22:25
No to już rozumiem to ZNP będzie w takim razie strajkować, nie nauczyciele. Dobrze że to zrozumiałem, bo do tej pory myślałem że ZNP i nauczyciele to to samo.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 21:43
1 marca składamy hołd Żołnierzom Wykletym a nie strajkujemy
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:31
No to ja nie rozumiem. To nauczyciele będą strajkować czy nie.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:24
Nikt nie chce bronić gimnazjów, zdecydowana większość Polaków chce systemu 8+4. HIPOKRYCI! Pamiętam rok 1999... Bednarz i ekipa głodowali przeciwko TWORZENIU GIMNAZJÓW. Teraz robią zadymy z powodu reformy oświaty i likwidacji gimnazjów? ZNP jak czerwona chorągiewka...?!
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 0 1

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 0 0

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 7 2

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 9

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 4 5

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 22 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 3 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 4 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 67 3

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 2 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!