środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Nauczycielka pokazała uczniom zadanie egzaminacyjne. Winna, ale kary nie będzie

Dodano: 26 sierpnia 2016, 08:30

Sąd warunkowo umorzył sprawę nauczycielki jednego z renomowanych lubelskich techników. Grażyna M. ujawniła swoim uczniom zadanie egzaminacyjne. Śledczy uznali, że był to tylko jednostkowy przypadek

Początki sprawy sięgają listopada ubiegłego roku. 55-latka na jednej z lekcji w technikum pokazała uczniom zadanie, które powinno pozostać poufne. Uczniowie mieli się z nim zapoznać dopiero na egzaminie praktycznym dającym tytuł technika. O sprawie powiadomiono Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu. To przedstawiciele OKE złożyli później wniosek o ściganie Grażyny M. Nauczycielce groziło do 2 lat pozbawienia wolności.

Podczas przesłuchania 55-latka przyznała się do winy i złożyła obszerne wyjaśnienia. Dokładnie opisała śledczym wszystkie okoliczności sprawy. Prokurator uznał, że wina i społeczna szkodliwość przestępstwa popełnionego przez nauczycielkę są nieznaczne. W tej sytuacji prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie sprawy na rok. Śledczy wnioskowali jedynie o nakazanie nauczycielce zapłaty 800 zł na rzecz funduszu pomocy postpenitencjarnej.

Sprawę rozstrzygał Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Wczoraj sędzia Wojciech Wolski przystał na wniosek śledczych i warunkowo umorzył postępowanie wobec Grażyny M. – Wydawanie wyroku skazującego nie jest konieczne – motywował rozstrzygnięcie sędzia Wolski. – Grażyna M. nie była karana, wykonuje zawód nauczyciela i ma nienaganną opinię w środowisku. To zdarzenie miało charakter incydentalny. Nic nie wskazuje, by Grażyna M. miała w przyszłości dopuścić się przestępstwa.

Warunkowe umorzenie sprawy oznacza, że nauczycielka jest winna, ale nie zasługuje na karę pozbawienia wolności. Zgodnie z wnioskiem śledczych, sąd ustalił okres próby na rok. Faktycznie jedyną dolegliwością dla Grażyny M. będzie konieczność wniesienia opłaty na rzecz funduszu pomocy postpenitencjarnej oraz pokrycia kosztów postępowania. To w sumie niewiele ponad 1100 zł.

Grażyna M. przygotowywała zadania egzaminacyjne na zlecenie OKE we Wrocławiu. Stosowną umowę zawarto także w ubiegłym roku. To ona była autorką zadania ujawnionego na lekcji.

– Współpraca z tą panią nie będzie już kontynuowana. Niezależnie od wyroku sądowego, zaufanie zostało naruszone – mówi Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. – Był to pierwszy przypadek, kiedy autor nas zawiódł.

Wczorajsze rozstrzygnięcie sądowe nie jest prawomocne.

Czytaj więcej o: szkoła sąd
Spoon
Spoon
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Spoon
Spoon (26 sierpnia 2016 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Przecież tak się robi od ponad 10 lat aby szkoła była wysoko w rankingach zdawalności.. też mi nowość.. hehe
Ktoś tutaj chyba zazdrości poziomu szkoły i stwierdza głupoty :D
Rozwiń
Spoon
Spoon (26 sierpnia 2016 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Przecież Zamoy to od late elita lubelskiego szkolnictwa
Pozwolisz, że się z tym nie zgodzę...
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2016 o 16:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież Zamoy to od late elita lubelskiego szkolnictwa
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2016 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale skandal. Szkoda tylko, że w podlubelskich gimnazjach tak się robi od lat byleby wypchnąć dzieciaki do Lublina, nie mówiąc już o średnich na koniec roku. A potem np. w takim Zamoyu połowa klasy zna ledwo podstawy angielskiego itd. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ale poziom leci coraz bardziej na dno...
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2016 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież tak się robi od ponad 10 lat aby szkoła była wysoko w rankingach zdawalności.. też mi nowość.. hehe
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!