piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nowoczesne podjazdy, windy, szerokie korytarze, poszerzone drzwi, specjalne sanitariaty

- wiele lubelskich szkół jest gotowych na przyjęcie niesprawnych ruchowo dzieci.

- Nasza szkoła jest otwarta dla wszystkich uczniów, bez względu na ich sprawność fizyczną. Wszystkie dzieci mają prawo dorastać w normalnych warunkach - uważa Marianna Olszańska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 przy ul. Bursztynowej. W szkole niepełnosprawni mają do dyspozycji podjazd i dwie windy. - Obecnie winda jest na co dzień nieczynna. Uruchamiamy ją wtedy, gdy niepełnosprawni, którzy mają indywidualne lekcje, przyjeżdżają do szkoły na uroczystości - tłumaczy dyr. Olszańska. - Ale ostatnio jeden z uczniów miał złamaną nogę i tylko dzięki ułatwieniom architektonicznym mógł normalnie uczestniczyć w lekcjach. Poza tym podjazdy przydają się również dla mam z wózkami, które odbierają ze szkoły starsze dzieci.

Starsze gorsze

Szkoła Podstawowa nr 39 przy ul. Krężnickiej może pochwalić się nie tylko windą i podjazdami, ale również specjalnymi sanitariatami, szerokimi korytarzami i drzwiami.
- W tej chwili mamy dwoje dzieci na wózkach, ale mają nauczanie indywidualnie. Czasem jednak przyjeżdżają do szkoły na różne uroczystości lub uczestniczą w wybranych lekcjach. Bez windy nie miałyby takiej możliwości - wyjaśnia Grażyna Daniewska, dyrektor SP nr 39.
Brak barier jest również przydatny przy innych okazjach. Szkoła organizuje m.in. spotkania z okazji 11 listopada i gości wtedy kombatantów. Budynek jest również przystosowany do urządzania konferencji dla niepełnosprawnych.
W Lublinie jest kilka takich szkół, które nie mają żadnych barier architektonicznych. - Są też takie które mają ich niewiele. Ale w starszych placówkach te przeszkody nadal są - ubolewa Andrzej Wojewódzki, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. I dodaje, że w trakcie przeprowadzania modernizacji, likwiduje się również bariery.

Będziemy usuwać

- Czasami można przystosować szkołę dla niepełnosprawnych tylko w części - wyjaśnia dyr. Wojewódzki. Np. w SP nr 6 przy ul. Czwartaków bariery są usunięte tylko na parterze. Tam też uczą się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Natomiast w SP nr 21 tylko nowe skrzydło jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Miasto zapewnia jednak, że w tym roku w starej części budynku rozpocznie się modernizacja i w ciągu dwóch lat cała szkoła będzie otwarta dla osób niepełnosprawnych.
- Chcemy jak najszybciej usuwać te bariery, w pierwszej kolejności w ośrodkach specjalnych i szkołach, gdzie są klasy integracyjne - zapewnia dyr. Wojewódzki.


Windą do klasy

W tym roku znikną bariery w SP nr 32 przy ul. Tetmajera. W szkole uczy się 37 dzieci niepełnosprawnych, w tym 11 z niepełnosprawnością ruchową. Jest 9 klas integracyjnych. Obecnie uczniowie muszą być wnoszeni na lekcje, które odbywają się na piętrze. W wakacje miasto wybuduje w budynku windę. - Jest mi trudno, bo nie mogę sama wchodzić na górę i trzeba mnie wnosić. A tak będę mogła sama wszędzie pojechać. Teraz nawet jak chcę coś ze sklepiku, to pani mi kupuje, a ja bym chciała sama... - mówi cicho Kornelia, uczennica klasy I. W szkole powstaną też specjalne sanitariaty i sale dla osób z niepełnosprawnością słuchową. W 2007 roku wybudowane zostaną również windy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Głusku, Internacie przy ul. Pogodnej i prawdopodobnie w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Wyścigowej.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!