środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Naukowcy z grubszymi portfelami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2007, 17:13

Po kilkaset złotych podwyżki dostaną pracownicy największych lubelskich uczelni.

Minister nauki wydał właśnie rozporządzenie w tej sprawie. Pieniądze mają się znaleźć w tegorocznym budżecie państwa.
To pierwsza tak znacząca podwyżka od pięciu lat. Obecne stawki zostały ustalone w 2001 r. Minister określił wtedy minimalne i maksymalne stawki dla pracowników wszystkich publicznych uczelni. Na tej podstawie władze każdej z nich przyjęły własne tabele wynagrodzeń, które musiały się zmieścić w ministerialnych widełkach.

Nowe stawki weszły w życie od 1 stycznia. - A to oznacza, że szykują się podwyżki - mówi Henryk Bichta, kanclerz lubelskiej Akademii Rolniczej. Jakie? - Jeszcze nie wiemy, bo każda z uczelni będzie teraz musiała przenieść ministerialne stawki na własny grunt. Wzrost wynagrodzeń czeka pewno dla tych, których obecne zarobki nie mieszczą się w nowej tabeli.
Dla przykładu wynagrodzenie profesora zwyczajnego wynosi w Lublinie od 3 do 3,5 tys. zł. Ministerialna stawka minimalna dla tego stanowisku wzrosła z 2650 zł do 3830 zł. A to oznacza podwyżkę od 300 do nawet 800 zł. Podobnie jest z niższymi szczeblami, gdzie stawki minimalne wzrosły od kilkuset do tysiąca zł.

Zwiększą się też dodatki funkcyjne. W tym wypadku stawki są uzależnione od liczby studentów na danej uczelni. Najbardziej skorzystają rektorzy czy prorektorzy szkół, w których kształci się ponad 30 tys. studentów (w Lublinie tylko UMCS). Dla nich stawka minimalna dodatku wzrosła nawet o 1,5 tys. zł. - W przypadku władz mniejszych uczelni, jak choćby nasza, podwyżek dodatków nie będzie wcale albo będą minimalne - podkreśla Mieczysław Hasiak, kanclerz Politechniki Lubelskiej. - Ale na konkretne sumy jeszcze za wcześnie. Bo nie wiemy, ile pieniędzy z budżetu państwa dostaniemy.
W budżecie na szkolnictwo wyższe zapisano 10,2 miliarda zł. To o 350 mln zł więcej niż w roku 2006 r. Pierwsze pensje już po podwyżkach zostaną wypłacone prawdopodobnie w lutym, z wyrównaniem za styczeń.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!