poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Naukowcy z Lublina dostaną pieniądze na leczenie uzależnień

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2010, 21:23

Dr hab. Krzysztof Jóźwiak z lubelskiego Uniwersytetu Medycznego jest jednym z dziewięciu laureatów programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Naukowiec otrzyma ponad 2,6 mln zł na opracowanie substancji, które pomogą m.in. w leczeniu uzależnień.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wczoraj wyniki IV edycji programu Team. Jego celem jest sfinansowanie najlepszych polskich zespołów naukowych realizujących innowacyjne projekty badawcze.

– Wśród tegorocznych laureatów jest dr hab. Krzysztof Jóźwiak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – informuje Danuta Pawlak z fundacji.

Naukowiec z Lublina otrzyma 2 mln 602 tys. zł na realizację projektu pt. "Nowoczesne metody opracowania nowych substancji leczniczych działających na wybrane receptory neuronalne”.

Rezultatem pracy jego zespołu ma być stworzenie leków, które będą mogły być stosowane np. przy leczeniu uzależnień.

– Mechanizm w przypadku większości uzależnień jest podobny, choć my będziemy chcieli się skupić przede wszystkim na nałogu nikotynowym – mówi dr hab. Krzysztof Jóźwiak. – Chodzi o substancje, które będą pomagały wyjść z nałogu.

Na rynku są już tego typu leki. – Ale każdy z nich powoduje jakieś skutki uboczne – zaznacza dr hab. Jóźwiak. – Nam zależy na stworzeniu środków, które nie będą ich powodowały.

Zespół Jóźwiaka chce się też zająć obniżonymi zdolnościami pamięciowymi, nowoczesnymi terapiami bólu i zaburzeniami krążenia.

– Te choroby są różne, ale mechanizmy leżące u ich podstaw są bardzo podobne – wyjaśnia Krzysztof Jóźwiak. – Dzięki temu możemy się nakierować na kilka chorób, jednocześnie szukając na nie recepty.

Pieniądze od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostaną przeznaczone na stworzenie zespołu badawczego, który się tym wszystkim zajmie.

– Jeżeli chodzi o sprzęt, to jesteśmy dosyć dobrze zabezpieczeni. Bo uczelnia dostała sporo środków unijnych na zakup aparatury – mówi dr hab. Jóźwiak. – Teraz będę mógł zatrudnić dodatkowych ludzi, do pracy na tym sprzęcie.

Zespół dr. Jóźwiaka będzie prowadził wielotorowe badania, łącząc techniki komputerowego projektowania cząsteczek leków, syntezy chemicznej i badań biologicznych. Cały projekt został rozpisany na cztery lata.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Edziok
MGR FARM.
KK
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Edziok
Edziok (20 lutego 2017 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze, że ktokolwiek tym ludziom pomaga. Mój brat był alkoholikiem. Był, bo jest już po terapii w ośrodku Wiosenna w Ściejowicach, gdzie się leczył i wygrał walkę z nałogiem. Widziałem niejednokrotnie jak mu ciężko, jak nałóg go przygniata, jak sobie nie radzi. Nie mogłem nic zrobić, póki sam nie chciał się leczyć. W końcu poprosił o pomoc. Zareagowałem natychmiast. Ciesze się, że udało mi się mu pomóc, bo kto jak nie rodzina pomoże takim osobom?
Rozwiń
MGR FARM.
MGR FARM. (2 lutego 2010 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TAK SIĘ BAWI TAK SIĘ BAWI FAR MA CJA!
Rozwiń
KK
KK (2 lutego 2010 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SĄ JESZCZE LUDZIE W NASZYM MIEŚCIE Z KTÓRYCH MOŻNA BYĆ DUMNYM .GRATULACJE I OBY TAK DALEJ
Rozwiń
:)
:) (2 lutego 2010 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
marihuana
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!