sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Naukowiec z UMCS o protestujących: "Ja bym kazał strzelać do tego bydła"

Dodano: 23 lipca 2017, 15:23

Chodzi o komentarz, jaki dr hab. Artur Górak, adiunkt z Instytutu Historii na Wydziale Humanistycznym UMCS zamieścił pod wpisem, który w czwartek wieczorem pojawił się na profilu Racjonalna Polska na Facebooku.

Informowano w nim o tym, że w czasie gdy pod pałacem prezydenckim protestowały tłumy mieszkańców Warszawy, prezydent Andrzej Duda wypoczywał w Juracie. 

„Co za bzdury” – napisał naukowiec. Jeden z użytkowników portalu skomentował: „Klasę polityczną poznaje się przez drobne gesty. Czemu nie wyszedł do ludu? Tylko na Hel pojechał. Bał się?”. Na to dr hab. Górak odpowiedział: „Jakiego ludu? Ja bym kazał strzelać do tego bydła”.

Próbowaliśmy skontaktować się z Arturem Górakiem, ale nie odbierał telefonu. Nie odpisał też na wiadomość wysłaną na Facebooku.

W niedzielę wczesnym popołudniem komentarz w sprawie wypowiedzi naukowca zamieszczono na profilu Instytutu Historii UMCS. Poinformowano w nim, że dyrekcja jednostki odcina się od słów swojego pracownika, który zaprezentował swoje prywatne poglądy. Po ok. godzinie wpis został usunięty. Jak tłumaczono w kolejnym poście, miało to związek z oficjalnym stanowiskiem uczelni, które miało zostać ogłoszenie później. Tak też się stało. Pełne oświadczenie poniżej.

Wpis Artura Góraka na Facebooku
Wpis Artura Góraka na Facebooku

– Z nieoficjalnych informacji wynika, że pan doktor nie uniknie konsekwencji i będą one poważne – mówi nam jeden z pracowników naukowych UMCS. – Znam go osobiście i nie byłem zdziwiony jego słowami. Jest znany z ekstremalnych poglądów. Na Facebooku zawsze umieszczał ostre i jednoznaczne wpisy, ale nigdy nie posunął się tak daleko. W prywatnych rozmowach często mówił o dehumanizacji opozycji – dodaje nasz rozmówca.

>>>

Stanowisko władz rektorskich UMCS:

Władze rektorskie UMCS z ubolewaniem przyjęły informację o incydencie z udziałem dra hab. Artura Góraka.

Nauczyciel akademicki jest zawodem zaufania publicznego. Osoby wykonujące ten zawód powinny przywiązywać szczególną wagę do swojego postępowania nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ale także w życiu prywatnym.

Sformułowania użyte na portalach społecznościowych przez Pana Artura Góraka stanowią wyłącznie jego prywatną wypowiedź i nie licują z wykonywanym zawodem nauczyciela akademickiego.

Rażące przekroczenie granicy wolności słowa w tych wypowiedziach godzi także w obraz Uniwersytetu, jako miejsca debaty naukowej, wymiany poglądów z poszanowaniem każdej ze stron, a także kształcenia studentów zgodnie z ideałami humanizmu, tolerancji oraz poszanowania praw i godności człowieka.

Dr hab. Artur Górak zostanie poproszony o niezwłoczne złożenie wyjaśnień, od których uzależnione będą dalsze kroki ze strony władz Uniwersytetu.

Zobacz także: Protest w obronie sądów w Lublinie.

WIDEO

Czytaj więcej o: polityka UMCS protest Artur Górak
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(225) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 lipca 2017 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polecam na FB i TT profile Brytyjczyków - np. Paul Golding‏ lub Britainfirst. Zobaczycie jak wygada ubogacanie kulturowe w wykonaniu muslimow.
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2017 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PRZECIEZ 85% Lublinian bylo w sondzie przeciwko decyzji ZUKA !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2017 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prymitywna socjotechnika - negatywnie targetowany artykuł, a w obrazku fotka Prezydenta RP. Co za haniebne dziennikarstwo.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2017 o 23:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W tym akcie oddania głosu zawarty jest cały sens demokracji. Każdy ma prawo do suwerennej decyzji. Podejmuje ją sam, w zgodzie ze swoimi przekonaniami. Nikt nie ma prawa tej decyzji osądzać ani podważać
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2017 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma powodu, żeby demokratycznie wybrana władza negocjowała z grupą uzurpatorów. Nie można też rozmawiać z ludźmi, którzy znieważają przywódców demokratycznego państwa
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (225)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!