Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 sierpnia 2016 r.
6:54

Nawet 350 godzin miesięcznie. Lekarze pracują ponad normę

244 36 A A

W szpitalach, zwłaszcza powiatowych, brakuje rąk do pracy, więc lekarze pracują ponad normę. – Trzy dyżury pod rząd to norma. Niektórzy pracują nawet 300-350 godzin miesięcznie – mówi lekarz-stażysta, organizator protestu „Ratuj się, bo kto pomoże”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przepracowanie lekarzy jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym – przyznaje Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Outsourcing miał zapobiec niedostatkom kadrowym i finansowym problemom szpitali, ale coraz częściej prowadzi do tego, że lekarze pracują ponad normę biorąc kilka dyżurów pod rząd. Problem dotyczy zwłaszcza szpitali powiatowych, które cierpią na braki kadrowe – dodaje.

O sprawie zrobiło się głośno, po tym gdy 8 sierpnia podczas czwartej doby dyżuru zmarła 44-letnia anestezjolog w szpitalu w Białogardzie. W tym tygodniu wyszła też sprawa lekarza pogotowia w Mielcu, który na dyżurze spędził 10 dni.

Lekarze decydują się na pracę ponad normę nie tylko ze względów finansowych. – Często ktoś musi zapełnić luki w grafiku i po prostu nie ma wyjścia – mówi Mateusz Latek, lekarz-stażysta, który w najbliższą sobotę organizuje w Lublinie akcję „Ratuj się, bo kto pomoże” (patrz ramka). – W takich sytuacjach najczęściej dyżur muszą wziąć lekarze-rezydenci, bo są najniżej w szpitalnej hierarchii. Trzy dyżury pod rząd to norma. Niektórzy pracują nawet 300-350 godzin miesięcznie.

– Rzeczywiście w powiatowych szpitalach są problemy kadrowe. Brakuje młodych lekarzy stażystów i rezydentów – przyznaje Marek Kos, dyrektor SPZOZ w Kraśniku. – Staramy się jednak tak układać grafiki, żeby nie dopuszczać do przekraczania norm pracy. Większość naszych lekarzy jest zatrudniona na umowy o pracę, więc obowiązują nas przepisy, których musimy przestrzegać. Po 24-godzinnym dyżurze lekarz powinien odpocząć. Trudno jednak powiedzieć czy rzeczywiście idzie do domu. Może przecież świadczyć pracę w innej placówce lub w pogotowiu. Trzeba by było za nim chodzić, żeby to zweryfikować.

W przypadku lekarzy zatrudnionych na kontrakty przepisy prawa pracy nie obowiązują. – Część lekarzy pracuje u nas na kontraktach. W takich przypadkach to sam lekarz decyduje czy chce wziąć kolejny dyżur czy nie – mówi Teresa Szpilewicz, dyrektor SPZOZ we Włodawie.

– Nadmierne obciążenie lekarzy pracą nie jest niczym nowym. To taki cichy kompromis, kiedy obie strony robią dobrą minę do poważnych problemów – komentuje Stankiewicz. – Kontrakty wprowadzono nie dlatego, by poprawić warunki pracy lekarzy, lecz po to aby szpital mógł zapewnić ciągłość świadczeń.

Lekarze protestują

W Lublinie akcja „Ratuj się, bo kto pomoże” odbędzie się w sobotę na pl. Łokietka, w godz. 10-15. Do lekarzy rezydentów, którzy w czerwcu protestowali przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia, dołączą przedstawiciele innych zawodów medycznych m.in. ratownicy, pielęgniarki, fizjoterapeuci. Protest będzie połączony z bezpłatnym szkoleniem dla mieszkańców z pierwszej pomocy.

Czytaj więcej o:

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mk / 27 sierpnia 2016 o 18:27
Ciekawa jestem skąd takie informacje.  Ja dyzuruje od 3 lat, moja średnia spania na dyżurze to 2 godziny, a w szpitalu zostaje dłużej niż 24 h bo rano jest odprawa, potem obchod z profesorem a potem jeszcze muszę zadbać o pacjentów i wychodzę po ok. 28 godzinach. Te 2 godziny snu zazwyczaj tez są przerywane telefonami. Pielęgniarki maja dyżur 12- godzinny i jest ich kilka wiec się dzielą po połowie i każda śpi 3 godziny.  Ja jestem jedną, nie dla mnie taki luksus.  Nawet rano prysznica czasami nie ma kiedy wziąć.  
Avatar
Adam / 27 sierpnia 2016 o 12:25
Porównywanie z rolnikami jest mocno niezręczne. Rolnicy mają olbrzymie przywileje (nie płacą podatków, składek zdrowotnych, itp.) a lekarze płacą (i nie mam nic przeciwko temu, pytanie dlaczego rolnicy nie muszą).  Medycyna nie pracują ciężko - gdyby Pan trochę pracował popracował w zawodzie, to zmieniłby Pan zdanie.  I proszę nie sugerować, że lekarze wykształcili się za darmo. Wykształcili się kosztem 6 lat płacenia za drogie podręczniki, 6 lat utrzymywania się za pieniądze rodziców, 6 lat ograniczonego życia prywatnego w porównaniu do innych studiów, 6 lat ograniczonych możliwości zarobkowych  - więc z całym szacunkiem, ale wyrzucanie nam darmowego wykształcenia jest mocno nie ma miejscu. A zarobki godzinowe po takich studiach niewiele wyższe od zarobków pomocnika na budowie są rzeczą zupełnie absurdalną - wychodzi na to, że nie warto się kształcić w zawodzie, nad który jest zapotrzebowanie (!) 
Porównywanie z rolnikami jest mocno niezręczne. Rolnicy mają olbrzymie przywileje (nie płacą podatków, składek zdrowotnych, itp.) a lekarze płacą (i nie mam nic przeciwko temu, pytanie dlaczego rolnicy nie muszą).  Medycyna nie pracują ciężko - gdyby Pan trochę pracował popracował w zawodzie, to zmieniłby Pan zdanie.  I proszę nie sugerować, że lekarze wykształcili się za darmo. Wykształcili się kosztem 6 lat płacenia za drogie podręczniki, 6 lat utrzymywania się za pieniądze rodziców, 6 lat ograniczonego życia prywatnego w porównaniu ... rozwiń
Avatar
Lekarz / 26 sierpnia 2016 o 21:36
Tylko, ze lekarz słyszy:"albo bierzesz te dyzury albo won" i co ma zrobić jak w jego mieście jest jeden szpital? Mobbing jest na porządku dziennym..
Avatar
Ja / 26 sierpnia 2016 o 21:34
Ależ lekarze proszą o unormowanie w końcu czasu pracy! Tylko władza nie chce bo okazałyby sie ilu ich brakuje. A biorą kilka dyżurów pod rząd zeby sie utrzymać bo pensja za podstawowy etat to kpina, a szkolenia, książki, czasopisma naukowe to ogromne wydatki( ok.10 000/rocznie!). Z jednej strony lekarz ma sie dokształcac z drugiej chirurg z 30-letnim stażem zarabia na etacie 2700, KPINA!
Avatar
gość / 26 sierpnia 2016 o 16:31
Rzecz też w tym, że szpital nie chce otwierać nowych etatów. Póki wszysko działa bardziej się opłaca zatrudniać jak najmniejsza kadrę.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 14:01
jezeli lekarz pracuje ponad norme jest polglowkiem i idiota ktory naraza zycie pacjenta. taki lekarz powinien miec zabrane prawo wykonywania zawodu. dla kasy zmeczony z powiekami na zapalke chce ratowac zycie ludzkie? to skandal i kpina z polskiej sluzby zdrowia.nie chce zeby mnie leczyl spiacy lekarz . z drugiej strony dyrektor ktory na to zezwala tez do dymisji.
Avatar
Gelo / 26 sierpnia 2016 o 13:52
Jaką bezpośrednią odpowiedzialność ponosi lekarz w tym kraju? Odpowiedz brzmi żadna. Jeśli coś schrzani to żądania finansowe płaci pacjentowi czy rodzinie oczywiście po wyroku  organ założycielski danej placówki medycznej. Na naszym terenie w większości marszałek któremu podlegaja szpitale bądź szpital w którym lekarz pracuje. Postępowanie jest prowadzone również przez OIL ale tam koledzy z reguły nie dopatrują się błędów swoich kolegów. Pozostaje pozew cywilny ale gdy dochodzi do zasądzenia wyplaty odszkodowania czy zadośćuczynienia sumy są tak zasądzone,  by pozwany mógł zapłacić (a oni z reguły są przecież biedni) a powód by otrzymał jakiekolwiek gratyfikacje więc są niskie w stosunku co do utraty zdrowia nie mówiąc co do utraty życia. Za błędy w sztuce lekarskiej nie słyszałem i nie znam zadnego przypadku by lekarz został skazany na pozbawienie wolności lub odebranie prawa zawodu dożywotnio.
Jaką bezpośrednią odpowiedzialność ponosi lekarz w tym kraju? Odpowiedz brzmi żadna. Jeśli coś schrzani to żądania finansowe płaci pacjentowi czy rodzinie oczywiście po wyroku  organ założycielski danej placówki medycznej. Na naszym terenie w większości marszałek któremu podlegaja szpitale bądź szpital w którym lekarz pracuje. Postępowanie jest prowadzone również przez OIL ale tam koledzy z reguły nie dopatrują się błędów swoich kolegów. Pozostaje pozew cywilny ale gdy dochodzi do zasądzenia wyplaty odszkodowania czy zadośćuczynienia sumy są... rozwiń
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 13:51
Każdy kto chce trochę zarobić zasuwa ponad normę czy to lekarz, prawnik czy murarz
Avatar
Dla noblisty / 26 sierpnia 2016 o 13:41
Pilotom samolotów nie płacić za czas, kiedy lecą na autopilocie. Dróżnikom płacić tylko wtedy, gdy podnoszą i opuszczają zapory. Policjantom tylko za interwencje, ajk sobie spacerują po mieście albo jeżdzą radiowozem - nie płacić. Strażakom - tylko za gaszenie pożaru, jak się nie pali przez 2 miesiące - trudno - taki zawód. Autorowi komentarza wypłacić za to 10 milionów dolarów, bo dziecięciu noblistów nie wymyśliłoby większego idiotyzmu.
Avatar
monika / 26 sierpnia 2016 o 13:33
Bo mają po pół- ćwierć etatu? W lubelskich szpitalach, tym bardziej klinikach częstą praktyką jest zatrudnianie lekarzy na część etatu
Avatar
Mk / 27 sierpnia 2016 o 18:27
Ciekawa jestem skąd takie informacje.  Ja dyzuruje od 3 lat, moja średnia spania na dyżurze to 2 godziny, a w szpitalu zostaje dłużej niż 24 h bo rano jest odprawa, potem obchod z profesorem a potem jeszcze muszę zadbać o pacjentów i wychodzę po ok. 28 godzinach. Te 2 godziny snu zazwyczaj tez są przerywane telefonami. Pielęgniarki maja dyżur 12- godzinny i jest ich kilka wiec się dzielą po połowie i każda śpi 3 godziny.  Ja jestem jedną, nie dla mnie taki luksus.  Nawet rano prysznica czasami nie ma kiedy wziąć.  
Avatar
Adam / 27 sierpnia 2016 o 12:25
Porównywanie z rolnikami jest mocno niezręczne. Rolnicy mają olbrzymie przywileje (nie płacą podatków, składek zdrowotnych, itp.) a lekarze płacą (i nie mam nic przeciwko temu, pytanie dlaczego rolnicy nie muszą).  Medycyna nie pracują ciężko - gdyby Pan trochę pracował popracował w zawodzie, to zmieniłby Pan zdanie.  I proszę nie sugerować, że lekarze wykształcili się za darmo. Wykształcili się kosztem 6 lat płacenia za drogie podręczniki, 6 lat utrzymywania się za pieniądze rodziców, 6 lat ograniczonego życia prywatnego w porównaniu do innych studiów, 6 lat ograniczonych możliwości zarobkowych  - więc z całym szacunkiem, ale wyrzucanie nam darmowego wykształcenia jest mocno nie ma miejscu. A zarobki godzinowe po takich studiach niewiele wyższe od zarobków pomocnika na budowie są rzeczą zupełnie absurdalną - wychodzi na to, że nie warto się kształcić w zawodzie, nad który jest zapotrzebowanie (!) 
Porównywanie z rolnikami jest mocno niezręczne. Rolnicy mają olbrzymie przywileje (nie płacą podatków, składek zdrowotnych, itp.) a lekarze płacą (i nie mam nic przeciwko temu, pytanie dlaczego rolnicy nie muszą).  Medycyna nie pracują ciężko - gdyby Pan trochę pracował popracował w zawodzie, to zmieniłby Pan zdanie.  I proszę nie sugerować, że lekarze wykształcili się za darmo. Wykształcili się kosztem 6 lat płacenia za drogie podręczniki, 6 lat utrzymywania się za pieniądze rodziców, 6 lat ograniczonego życia prywatnego w porównaniu ... rozwiń
Avatar
Lekarz / 26 sierpnia 2016 o 21:36
Tylko, ze lekarz słyszy:"albo bierzesz te dyzury albo won" i co ma zrobić jak w jego mieście jest jeden szpital? Mobbing jest na porządku dziennym..
Avatar
Ja / 26 sierpnia 2016 o 21:34
Ależ lekarze proszą o unormowanie w końcu czasu pracy! Tylko władza nie chce bo okazałyby sie ilu ich brakuje. A biorą kilka dyżurów pod rząd zeby sie utrzymać bo pensja za podstawowy etat to kpina, a szkolenia, książki, czasopisma naukowe to ogromne wydatki( ok.10 000/rocznie!). Z jednej strony lekarz ma sie dokształcac z drugiej chirurg z 30-letnim stażem zarabia na etacie 2700, KPINA!
Avatar
gość / 26 sierpnia 2016 o 16:31
Rzecz też w tym, że szpital nie chce otwierać nowych etatów. Póki wszysko działa bardziej się opłaca zatrudniać jak najmniejsza kadrę.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 14:01
jezeli lekarz pracuje ponad norme jest polglowkiem i idiota ktory naraza zycie pacjenta. taki lekarz powinien miec zabrane prawo wykonywania zawodu. dla kasy zmeczony z powiekami na zapalke chce ratowac zycie ludzkie? to skandal i kpina z polskiej sluzby zdrowia.nie chce zeby mnie leczyl spiacy lekarz . z drugiej strony dyrektor ktory na to zezwala tez do dymisji.
Avatar
Gelo / 26 sierpnia 2016 o 13:52
Jaką bezpośrednią odpowiedzialność ponosi lekarz w tym kraju? Odpowiedz brzmi żadna. Jeśli coś schrzani to żądania finansowe płaci pacjentowi czy rodzinie oczywiście po wyroku  organ założycielski danej placówki medycznej. Na naszym terenie w większości marszałek któremu podlegaja szpitale bądź szpital w którym lekarz pracuje. Postępowanie jest prowadzone również przez OIL ale tam koledzy z reguły nie dopatrują się błędów swoich kolegów. Pozostaje pozew cywilny ale gdy dochodzi do zasądzenia wyplaty odszkodowania czy zadośćuczynienia sumy są tak zasądzone,  by pozwany mógł zapłacić (a oni z reguły są przecież biedni) a powód by otrzymał jakiekolwiek gratyfikacje więc są niskie w stosunku co do utraty zdrowia nie mówiąc co do utraty życia. Za błędy w sztuce lekarskiej nie słyszałem i nie znam zadnego przypadku by lekarz został skazany na pozbawienie wolności lub odebranie prawa zawodu dożywotnio.
Jaką bezpośrednią odpowiedzialność ponosi lekarz w tym kraju? Odpowiedz brzmi żadna. Jeśli coś schrzani to żądania finansowe płaci pacjentowi czy rodzinie oczywiście po wyroku  organ założycielski danej placówki medycznej. Na naszym terenie w większości marszałek któremu podlegaja szpitale bądź szpital w którym lekarz pracuje. Postępowanie jest prowadzone również przez OIL ale tam koledzy z reguły nie dopatrują się błędów swoich kolegów. Pozostaje pozew cywilny ale gdy dochodzi do zasądzenia wyplaty odszkodowania czy zadośćuczynienia sumy są... rozwiń
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2016 o 13:51
Każdy kto chce trochę zarobić zasuwa ponad normę czy to lekarz, prawnik czy murarz
Avatar
Dla noblisty / 26 sierpnia 2016 o 13:41
Pilotom samolotów nie płacić za czas, kiedy lecą na autopilocie. Dróżnikom płacić tylko wtedy, gdy podnoszą i opuszczają zapory. Policjantom tylko za interwencje, ajk sobie spacerują po mieście albo jeżdzą radiowozem - nie płacić. Strażakom - tylko za gaszenie pożaru, jak się nie pali przez 2 miesiące - trudno - taki zawód. Autorowi komentarza wypłacić za to 10 milionów dolarów, bo dziecięciu noblistów nie wymyśliłoby większego idiotyzmu.
Avatar
monika / 26 sierpnia 2016 o 13:33
Bo mają po pół- ćwierć etatu? W lubelskich szpitalach, tym bardziej klinikach częstą praktyką jest zatrudnianie lekarzy na część etatu
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 1 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 0

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć 0 2

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 0 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 10 3

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 17 7

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 26 60

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 10 22

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 13

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 14 7

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 6 2

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.