niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

NFZ: 2 miliony darmowych leków trafiło do pacjentów w Lubelskiem

Dodano: 4 września 2017, 15:00

W województwie lubelskim ponad 130 tys. pacjentów dostało za darmo 2 miliony leków – wyliczył lubelski NFZ. Tymczasem farmaceuci i lekarze wytykają wady rządowego programu. – Wszyscy moi pacjenci 75+ twierdzą, że nie chcą leków bezpłatnych kosztem swoich dzieci czy wnuków – mówi pediatra ze Świdnika

Blisko 40 milionów opakowań bezpłatnych leków dostali polscy seniorzy w całym kraju w ciągu pierwszego roku działania rządowego programu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia. NFZ wyliczył, że skorzystało z niego ponad 2 mln pacjentów, którym lekarze i pielęgniarki wystawili 15 milionów recept.

– W województwie lubelskim ponad 130 tysiącom pacjentów wydano blisko 2 miliony opakowań bezpłatnych leków – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. I przypomina: – Ideą programu było wsparcie seniorów, którzy często ze względów ekonomicznych, mieli utrudniony dostęp do leczenia. 

Czy to się udało? Niektórzy lekarze mają wątpliwości. – Program 75+ jest oparty o powszechne przeświadczenie, że osoby powyżej 75 lat mają kłopoty ekonomiczne z wykupieniem leków, częściej chorują i częściej są hospitalizowane. Niestety, wskazania, na których oparł się rząd, nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym – komentuje Piotr Jarecki, lekarz, który przyjmuje w przychodni w Świdniku. – Jest to program głęboko niesprawiedliwy. Wiek nie może być miarą stanu zdrowia. Dlaczego pacjent 75+ otrzymuje insulinę za darmo a dziecko musi za taką samą insulinę musi zapłacić nawet 107 złotych? Dotyczy to również innych leków.

Lekarz przypomina, że w Polsce średnio kobiety żyją 82 lata, a mężczyźni 73 lata. – Czyli większość mężczyzn nie dożywa darmowych leków. Ponadto aż 28 proc. umiera poniżej 65. roku – stwierdza Jarecki. I podkreśla: – Wszyscy pytani przeze mnie pacjenci 75+ odpowiadali, że nie chcą leków bezpłatnych kosztem swoich dzieci czy wnuków.

Na liście bezpłatnych leków znalazły się m.in. leki na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, chorobę zakrzepowo-zatorową, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, cukrzycę, depresję, otępienie: zmiany zwyrodnieniowe typu alzheimerowskiego, chorobę Parkinsona.

– Lista leków jest aktualizowana co dwa miesiące. Obecnie zawiera 1530 pozycji - 692 preparaty, które zawierają 113 substancji aktywnych – mówi rzeczniczka NFZ. – Większość chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona zestawem leków, które znajdują się na liście – podkreśla.

Farmaceuci są jednak innego zdania. – Praktycznie nie zdarza się, żeby wszystkie leki, po które przychodzi senior, były za darmo. Na długiej liście leków, z którymi przychodzą do nas starsze osoby, zaledwie jeden lub dwa trafią się darmowe. To niewielki procent – usłyszeliśmy w jednej z aptek w centrum Lublina.

Czytaj więcej o: zdrowie leki program 75
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
leszek
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 września 2017 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W pięknym stylu robią starszych w tak zwane bambuko.
Rozwiń
Gość
Gość (4 września 2017 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze to ścierwo tuskolskie jest w Polsce? Wypad do Kanady! Raz molibyście dotrzymać słowa i wyemigrować z Kopaczową. Wreszcie życie w Polsce dla ludzi staje się znośniejsze. Cieszę się, że otoczono starszych ludzi opieką. Proponuję, by wprowadzić to co w Niemczech... Od państwa 2000€ na opiekę nad emerytem. Niech lemingi posrają się do końca. Jak rozkradali majatek polski na setki miliardow złotych, to mieli pelen orgazm. Wypad liberaly do Kanady, poczujecie co to jest życie w tułaczce. Ja wrocilem z Niemiec do WOLNEJ i DEMOKRATYCZNEJ Polski :D
Rozwiń
leszek
leszek (4 września 2017 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to teraz niech ksiądz przyjdzie do mnie z wizytą, zasunę kopa w dupę i żadnej tacy, bo starzy ludzie to według was pisowskie .....  to nie ludzie
Rozwiń
dosyć pomiatania starymi ludźmi
dosyć pomiatania starymi ludźmi (4 września 2017 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cholery jedne, przepracowałam 40 lat i powinnam dostawac godną emeryturę a nie jałmużnę i stac by mnie było na leki, a młodzi zdrowi jak byk rodzice niech idą do pracy i zapieprzają na dzieci tak jak to my zapieprzalismy, nikt nam za rozmnażanie się nie dawał za darmo po 500 zl na jedno dziecko. A ten pacjent który twierdzi, że wolałby dać te pieniądze dzieciom czy wnukom aby się nie leczyć to niech idiota kładzie sie  i umiera a nie korzysta z darmowych leków. 
Rozwiń
e
e (4 września 2017 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakich znowu darmowych? to podatnicy za to zapłacili...ciekawe jaka część z tych leków była naprawdę potrzebna, a jaka poszła na leczenie wyimaginowanych chorób...w końcu nie od dzisiaj wiadomo że my Polacy to naród lekomanów, piguły łykamy na potęgę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!