niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Nie będzie biletów z kibicami Motoru Lublin, Murzynem i Żydem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 listopada 2012, 11:58
Autor: (drs)

Oprotestowane przez kibiców Motoru bilety z kontrowersyjnymi komiksami zostaną wycofane ze sprzedaży
Oprotestowane przez kibiców Motoru bilety z kontrowersyjnymi komiksami zostaną wycofane ze sprzedaży

Oprotestowane przez kibiców Motoru bilety z kontrowersyjnymi komiksami zostaną wycofane ze sprzedaży.

WIDEO

Na forum pojawiło się też oświadczenie sygnowane jako oficjalne stanowisko kibiców. "Żenujące komiksy godzą w wartości, idee i poglądy reprezentowane nie tylko przez Nas – Kibiców, ale również wielu mieszkańców Lublina i okolic, o czym przekonać się można śledząc wypowiedzi na różnych lokalnych forach internetowych. Jesteśmy głęboko oburzeni postawą władz miasta, które zezwoliły na to, aby prowokacja ujrzała światło dzienne. Ciężko jest oczekiwać, aby tak kontrowersyjne obrazki przyniosły jakikolwiek pozytywny efekt poza ogromnym oburzeniem i zniesmaczeniem.”

Pojawiły się też zapowiedzi protestu przed Ratuszem, który miałby się odbyć w piątek.

Zdaniem organizatorów akcji umieszczenie komiksów na biletach miało być głosem w dyskusji o tolerancji. – Akcja ma zwrócić uwagę na istniejące w społeczeństwie animozje na tle religijnym, seksualnym, rasowym – poinformowało Centrum Kultury.

To właśnie ta instytucja wystąpiła do ZTM z propozycją umieszczenia komiksów na biletach. Urzędnicy zgodzili się pod warunkiem umieszczenia pod rysunkami adresu strony internetowej, na której pasażerowie mogliby się dowiedzieć, jakie są założenia akcji. – Natomiast naszych wątpliwości nie należy interpretować jako sprzeciwu wobec propagowaniu haseł przeciw dyskryminacji, wykluczeniu i nietolerancji – zastrzegała Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Oświadczenie Krzysztofa Żuka

Szanowni Państwo,

Wobec kontrowersji jakie wywołała kampania "Lublin dla wszystkich” finansowana
ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Rewiry” pragnę
oświadczyć, iż wyrażam zdecydowany sprzeciw i brak zgody wobec stereotypowego prezentowania
kibiców piłkarskich, w tym kibiców Motoru Lublin oraz osób należących do mniejszości.

Doceniam działalność społeczną kibiców oraz zawodników klubu, szczególnie związaną
ze współpracą z lubelskimi placówkami opiekuńczymi dla dzieci. Piłkarskie rozgrywki sportowe
są często okazją do wspólnego świętowania i zabawy dla całych rodzin. W związku z tym, że forma
wyrazu artystycznego użyta w projekcie może urażać uczucia różnych grup społecznych popieram
decyzję dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego o wycofaniu biletów z nadrukiem z dystrybucji.

Jednocześnie w pełni popieram akcje i działania mające na celu promowanie tolerancji i walkę
z dyskryminacją. Lublin to miasto otwarte, różnorodne kulturowo i społecznie - miasto w dialogu.

Wyrazem uznania tych działań jest udział Lublina jako jedynego miasta w Polsce w programie
Rady Europy i Komisji Europejskiej "Miasta międzykulturowe”. W dialogu obywatelskim
wciąż wypracowujemy działania, które bez posługiwania się stereotypami będą tworzyć Lublin dla
wszystkich.

Z wyrazami szacunku
Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

Oświadczenie Szymona Pietrasiewicza, jednego z organizatorów akcji

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację wokół akcji społeczno – artystycznej "Lublin dla wszystkich”

Przedsięwzięcie w swoim zamiarze ma ukazywać sytuację idealną, niemal utopijną kiedy środowiska kojarzone z dyskryminacją innych są w stanie wznieść się ponad to i udowodniać, że świat może być inny. Paradoksalnie do oświadczenia Zarządu Motoru Lublin S.A. pokazać, że nie stereotypy się liczą a fakty.

Niestety stało się tak, że uprzedzenia wzięły górę nad rozsądkiem i wrażliwością na drugiego człowieka. Jednak wciąż boimy się towarzystwa Żyda czy osoby czarnoskórej. Na biletach tak, a co dopiero w rzeczywistości. Postacie z obrazków są tylko alegorią inności a scenki tam przedstawione są bardzo umowne. Nasuwa to straszne wioski o tym jacy jesteśmy wciąż zamknięci.

Za niesłuszne można uznać stwierdzenie, że praca przedstawia w sposób stereotypowy przedstawicieli mniejszości i stawia ich w złym świetle. Przekaz jest jasny: wszyscy możemy razem kibicować nie zależnie od przekonań, religii i koloru skóry w myśl chrześcijańskiego przekazania "szanuj bliźniego swego jak siebie samego”.

Prawda jest taka, że zdarzenie obnaża nastroje antysemickie, rasistowskie czy homofobiczne w Lublinie.

Atmosfera zamieszania przypomina reakcje publiczności po "Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego i wciąż pokazuje ile mamy przed sobą do zrobienia.
Oświadczenie Centrum Kultury

Szanowni Państwo

Z ogromną przykrością przeczytaliśmy oświadczenie Zarządu Motor Lublin SA.

Intencją organizatorów oraz artystów nie było obrażanie kogokolwiek, ale pokazanie pozytywnych wzorów zachowań wyrażających tolerancję i szacunek do innych religii, mniejszości seksualnych oraz narodowościowych.

Uważamy, że doszło do nieporozumienia poprzez nietrafną interpretację pasków komiksowych na biletach. Celem organizatorów było pokazanie lubelskich kibiców jako środowiska otwartego, w którym spotykają się wszystkie mniejszości religijne, seksualne i narodowe. Niesłusznie została przypisana organizatorom intencja, że właśnie lubelscy kibice są nietolerancyjni. Jeszcze raz podkreślamy, naszym zamierzeniem było wskazanie na pozytywne wzory zachowań na stadionie, które z pewnością nie raz miały miejsce i zasługują na szacunek.

Wyrażamy ubolewanie wobec nietrafnej interpretacji komiksów przez Zarządu Motor Lublin SA, która mogła sprawić przykrość kibicom lubelskiej drużyny piłkarskiej.

Centrum Kultury od lat promuje Lublin jako miasto tolerancji miejsce powołania Unii Lubelskiej, początków Rzeczpospolitej wielu narodów i religii. Bilety były kolejną akcją wpisującą się w ten nurt promowania miasta i tradycji polskich.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ksl
RezusChytrus
RezusChytrus
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ksl
ksl (20 listopada 2012 o 18:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color=#666666][font=Arial, Verdana, sans-serif][size=3]W związku z planowaną akcją biletową ZTM, chcemy w pełni poprzeć protest kibiców Motoru Lublin (zarówno piłkarskich jak i żużlowych).[/size][/font][/color]
[color=#666666][font=Arial, Verdana, sans-serif][size=3]Budzi nasz głęboki niesmak i zdziwienie sam pomysł jak i sposób jego wykonania. Wpajanie tolerancji na siłę może odnieść skutek wyłącznie odwrotny do zamierzonego, a utrwalanie stereotypu kibica piłkarskiego – ogolonego troglodyty-ksenofoba jest skandalem lub po prostu prowokacją. Naszym zdaniem władze Miasta i ZTM powinny wycofać się z nieprzemyślanego pomysłu, który może wyłącznie zaszkodzić.[/size][/font][/color]
[color=#666666][font=Arial, Verdana, sans-serif][size=3]Kibice Lublinianki popierają budowanie pozytywnych wzorców kibicowania i w związku z tym musimy wyraźnie powiedzieć „nie” akcjom wymierzonym w sympatyków piłki nożnej i lokalnych klubów. Dziś dotknięto kibiców Motoru, innym razem mogą to być fani innego klubu. Pytanie tylko – dlaczego takie akcje znajdują poparcie wśród najważniejszych osób. Tylko bowiem ktoś bardzo naiwny może uwierzyć, że „biletowy pomysł” przyniesie jakiekolwiek korzyści społeczne.[/size][/font][/color]
[color=#666666][font=Arial, Verdana, sans-serif][size=3]Jednocześnie chcemy zaprotestować przeciwko łączeniu nas, kibiców Lublinianki, z panem Szymonem Pietrasiewiczem i jego pomysłami. Prawdą jest, że braliśmy udział w akcji wprowadzenia na piłkarski stadion bębnów i brazylijskiego dopingu. Celem tego było wyłącznie urozmaicenie kibicowania na naszym stadionie i zachęcenie większej ilości ludzi do przychodzenia na mecze. Doklejanie kibicom Lublinianki lewicowej twarzy i ideałów jest niedorzeczne i krzywdzące. Nigdy nie byliśmy, nie jesteśmy i na pewno nie będziemy zaangażowani w żaden polityczny front. Nie jest to naszym celem i mamy nadzieję, że powyższym oświadczeniem utniemy bezsensowne spekulacje, jakoby za pomysłami pana Pietrasiewicza stali „lewacy z Lublinianki”.[/size][/font][/color]
[color=#666666][font=Arial, Verdana, sans-serif][size=3]Na zakończenie chcemy podkreślić, że nie popieramy ani rasizmu, ani ksenofobii, ale nie popieramy też indoktrynacji na siłę i to w marnym stylu.[/size][/font][/color]
[color=#666666][font=Arial, Verdana, sans-serif][size=3]Stowarzyszenie Kibiców Lublinianki „Niezłomni”[/size][/font][/color]
Rozwiń
RezusChytrus
RezusChytrus (20 listopada 2012 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepsze jest to, że te "komiksy" i całą tą akcje przygotowali ludzie którzy w środowisku kibiców nie funkcjonują, nie chodzą nawet na mecze Motoru a na siłę pod "szyldem tolerancyjności" GLORYFIKUJĄ homoseksualizm! przestańcie tak tęsknić za PIERWSZĄ I DRUGĄ RZECZPOSPOLITĄ gdzie mieszkał na polskiej ziemi zlepek narodów. poza tym jak homoseksualizm to choroba, zboczenie. sam mam dwóch synów i od małego uczę ich ze rodzina to mama i tata a nie dwa geje, ludzie w co brnie nasz naród? moze jeszcze narysujmy na biletach dwóch "panów" którzy pchając wózek mówią do siebie "jakie mamy śliczne dziecko"... to jest tolerancja? to jest chore!
Rozwiń
RezusChytrus
RezusChytrus (20 listopada 2012 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lewaque' timestamp='1353428124' post='696695']
Bardzo mi się podoba ta akcja. Po wpisach na tym i innych forach widać jak na dłoni, że to udany sposób na obnażenie tępego, troglodyckiego sposobu rozumowania kiboli i ich kolegów - prawicowych prawiczków.
[/quote] a Ty "lewaku" jesteś pewnie bardzo otwartym na geyostwo, tfu
Rozwiń
lewaque
lewaque (20 listopada 2012 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo mi się podoba ta akcja. Po wpisach na tym i innych forach widać jak na dłoni, że to udany sposób na obnażenie tępego, troglodyckiego sposobu rozumowania kiboli i ich kolegów - prawicowych prawiczków.
Rozwiń
Bezideowo wokol prezydenta
Bezideowo wokol prezydenta (20 listopada 2012 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czuje w tym nieudolnym niby stanowisku prezydenta -Piotrunia Chorosia z Homo Faber kolege Szymonka a obecnie najjasniejsza gwiazdkę ratuszowa,odkrycie Panji Prezident Kasi M.Cz,ot to prezydencka merytoryczna lewica.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!