środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Nie będzie można korzystać z e-papierosa na przystanku, w szpitalu czy restauracji

Dodano: 13 maja 2016, 06:52

Już nie „zapalimy” na przystankach, w szpitalach, restauracjach czy na placach zabaw. E-papierosów i liquidów nie kupimy też w internecie. Nowe restrykcyjne przepisy wchodzą w życie już za tydzień

Za tydzień, 20 maja, wejdzie w życie unijna dyrektywa zakazująca palenia papierosów elektronicznych w miejscach publicznych. Oznacza to, że nie „zapalimy” na przystankach autobusowych, w szpitalach, szkołach, restauracjach czy na placach zabaw. Dotychczas zakaz taki dotyczył wyłącznie tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Za palenie w takich miejscach można dostać nawet 500 zł mandatu
– Zwracamy szczególną uwagę na palenie wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, a zwłaszcza na przystankach – zapewnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

W całym ubiegłym roku lubelscy strażnicy ukarali 327 osób palących w miejscach publicznych nakładając na nich mandaty o łącznej wysokości 14440 zł. A tylko w pierwszym kwartale tego roku taki mandat zapłaciło 106 osób (w sumie 5280 zł).

Od 20 maja zabroniona będzie także sprzedaż e-papierosów i liquidów nieletnim. Dotychczas istniała luka w prawie, która tego nie zabraniała. Wykorzystywali to uczniowie, którzy masowo sięgali po też używkę. 

Jako jeden z pierwszych wojnę e-papierosom wydał dyrektor Gimnazjum nr 18 w Lublinie. – Proszę sobie wyobrazić piętnastoletniego człowieka, który na przerwie na korytarzu pali takiego papierosa i wypuszcza dym obok przechodzącego szkolnego psychologa. Nie wiedzieliśmy, jak zareagować. Rozwiązaniem problemu okazała się zmiana w statucie gimnazjum. Wprowadziliśmy zakaz przynoszenia i używania e-papierosów na terenie szkoły i w najbliższej okolicy. Za złamanie tego zakazu uczniowi grożą kary od upomnienia do nagany – mówił nam w kwietniu 2013 r. dyrektor szkoły Marek Krukowski.

Podobne zapisy pojawiły się też w regulaminie korzystania z zamojskiej komunikacji miejskiej. – Ludzie nie zdają sobie sprawy, że dym z elektronicznych papierosów też może przeszkadzać – uważa Jarosław Maluha, prezes MZK Zamość. – W ubiegłym roku docierało do nas wiele skarg od pasażerów skarżących się na palenie e-papierosów w autobusach. Dlatego wprowadziliśmy stosowne zakazy, które są respektowane. Palący pasażerowie uświadomili sobie, że ich palenie przeszkadza innym.

SONDA
Liczba głosów: 928

Czy popierasz zaostrzenie przepisów dotyczących e-papierosów?

58.73 %
Tak, to dobry pomysł
38.36 %
Nie, niech zostanie jak jest
2.91 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: Lublin papierosy e-papieros
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 maja 2016 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od jakiegoś czasu używam elektryka Foof i jestem bardzo zadowolona. Nie mam pojęcia czym podyktowane są te zmiany, ale na pewno część waperów na tym ucierpi.
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2016 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sama vapuję Tabaque ale staram się zachowywać te same zasady co w przypadku papierosów analogowych, generalnie nie vapuję i tak w miejscach publicznych
Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2016 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na wolnej przestrzeni palcie co chcecie, ale w autach i pomieszczeniach won
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2016 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo dobrze!!! nienawidzę jak mi ktoś dmucha tym chińskim syfem w twarz na ulicy czy przystanku!!
Rozwiń
Gosia
Gosia (13 maja 2016 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla mnie jeszcze gorszy od palacza na przystanku jest taki nie palący palacz w autobusie. Na śmierdzące ubranie i włosy nieskuteczna jest nawet sprawna klimatyzacja a w pojazdach bez klimatyzacji to równie uciążliwy pasażer jak kloszard.

 Dokładnie w autobusach od dawna powinien być taki zakaz. Ludzie nie mają w ogóle kultury paląc w autobusie papieros to papieros, nie ważne czy elektroniczny czy nie, nie każdy ma ochotę tym się truć. Serio tak ciężko wytrzymać te 15 - 20 min w autobusie ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!