sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Nie będzie problemu z sześciolatkami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lutego 2003, 16:34
Autor: Lidia Dzierba

Do tej pory rodzice decydowali o tym, czy ich dziecko będzie uczęszczało do zerówki. Ale to ma się zmienić. Lublin jest przygotowany na przyjęcie wszystkich sześciolatków.

W parlamencie trwają prace nad zmianą przepisów. Według przygotowywanego projektu ustawy każdy polski 6-latek od września będzie objęty obowiązkiem ukończenia klasy zerowej.
W tym roku mamy w Lublinie 3288 dzieci urodzonych w 1996 roku. – Prawie każde z nich chodzi do zerówki – mówi Jadwiga Jotkowska zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM. – W przyszłym roku szkolnym będziemy mieli 3224 sześciolatków. Jesteśmy więc przygotowani na zajęcie się wszystkimi dziećmi.
Obecnie w Lublinie jest 129 oddziałów zerowych, po 25 dzieci w jednym. Prawie wszystkie mieszczą się w przedszkolach. Tylko w szkole podstawowej na Felinie są dwa oddziały zerówek, a w przyszłym roku szkolnym przybędzie jeszcze jeden. O utworzenie dwóch zerówek stara się też szkoła podstawowa przy ul. Mickiewicza.
W lubelskich przedszkolach jest 659 etatów nauczycieli przedszkoli. – Nasza kadra to bardzo dobrzy pedagodzy – uważa Jotkowska. – W każdym przedszkolu jest realizowany bogaty program dydaktyczny. Dzieci opuszczają zerówkę przygotowane do startu w szkole podstawowej.
Pedagodzy twierdzą, że ukończenie przedszkola ma niebagatelny wpływ na rozwój intelektualny dziecka.
– Dziecko uczy się funkcjonować w grupie – wymienia Anna Pietrzela, wicedyrektor przedszkola przy ul. Zuchów. – Tu przeżywa pierwsze sukcesy i porażki. Kończąc zerówkę dzieci potrafią czytać, pisać litery, czasami słowa. Dają sobie radę z podstawowymi działaniami w zakresie do 10.
Lubelskie przedszkolaki mają oprócz tego zajęcia z plastyki, muzyki, ćwiczenia ruchowe.
– Dzieci, które nie chodziły do przedszkola, mają dużo trudniejszy start –przyznaje Pietrzela. – Na szczęście w Lublinie do zerówki chodzą prawie wszystkie dzieci. Więc ta ustawa tylko usankcjonuje stan faktyczny.
Jeśli zerówka stanie się obowiązkowa, 5 godzin dziennego pobytu dziecka będzie finansować miasto. Jeśli zostanie ono dłużej, wówczas rodzice będą musieli dopłacać miesięcznie 107 zł czesnego plus koszty wyżywienia. Lubelskie przedszkolaki mogą przebywać w przedszkolu od godziny 6 do 17. Bardzo wiele z nich korzysta, ponieważ oboje rodzice pracują.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!