czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Nie będzie rozbudowy elektrociepłowni Wrotków. Prezydent się nie zgodził

Dodano: 3 listopada 2016, 12:54
Autor: Dominik Smaga

Elektrociepłownia na Wrotkowie, fot. archiwum
Elektrociepłownia na Wrotkowie, fot. archiwum

Prezydent nie zgodził się na rozbudowę elektrociepłowni na Wrotkowie o nową część, której paliwem byłaby słoma i drewno. Jego urzędnicy uznali, że nie ma dowodów na nieszkodliwość instalacji dla okolicznych mieszkańców, którzy protestują przeciw tej inwestycji

To, że nowa instalacja może mieć „nieznaczny negatywny wpływ na okolicznych mieszkańców”, przyznał sam właściciel elektrociepłowni Wrotków, spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Spółka chciała zbudować i uruchomić nową instalację do roku 2021, ale najpierw musiała przekonać Urząd Miasta do wydania korzystnej decyzji środowiskowej. Nie przekonała, mimo zapewnień, że nie będą przekroczone żadne normy, a emisja pyłów i dwutlenku węgla znacznie spadnie.

Decyzja miasta jest odmowna. – W trakcie postępowania wpłynęły liczne protesty mieszkańców sprzeciwiających się realizacji inwestycji – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.
Protestujący obawiali się zanieczyszczeń z nowego komina, pogorszenia jakości powietrza w najbliższej okolicy, a także większego hałasu i większej emisji spalin pochodzących z ciężarówek dowożących słomę. Taki transport miałby się odbywać przez Diamentową i Wrotkowską. Słomę mogłoby przywozić nawet pięć ciężarówek na godzinę, tyle też odjeżdżałoby pustych. Przeciwnicy inwestycji obawiali się też brzydkich zapachów.

– Obawy i protesty związane z planowaną inwestycją wskazują na realne poczucie zagrożenia, możliwe pogorszenie warunków życia i zdrowia mieszkańców – stwierdza Krzyżanowska. – Ze zgromadzonej dokumentacji nie można jednoznacznie wywnioskować czy planowana inwestycja nie będzie w żaden sposób negatywnie oddziaływać na zdrowie mieszkańców żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie.
Właśnie tak Urząd Miasta tłumaczy swoje weto dla rozbudowy elektrociepłowni. – Odmowa wydania decyzji zabezpieczy środowisko oraz mieszkańców przed ewentualnym negatywnym wpływem planowanego przedsięwzięcia – dodaje rzeczniczka Ratusza.

Jeśli odmowa decyzja stanie się prawomocna – a na razie nie jest – to właściciel elektrociepłowni Wrotków będzie musiał ze swych planów zrezygnować. Teraz może jeszcze zaskarżyć werdykt Ratusza do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, na co ma 14 dni. Czy tak zrobi? Do decyzji władz miasta spółka ma się nam odnieść dzisiaj.

Właśnie taką drogę, czyli odwołanie, wybrała inna firma, której miasto odmówiło decyzji środowiskowej blokując dość podobną inwestycję. Chodzi o spółkę TergoPower Lublin planującą budowę elektrowni na słomę przy ul. Mełgiewskiej. Jej sprawę rozpozna teraz SKO.

Zupełnie inaczej miasto oceniło plany właściciela drugiej lubelskiej elektrociepłowni, spółki Megatem EC. Tej firmie Ratusz wydał już kilka miesięcy temu (o czym obszernie informowaliśmy) decyzję dopuszczającą ulokowanie przy ul. Mełgiewskiej nowego kotła opalanego słomą.

Czytaj więcej o: Lublin elektrociepłownia Wrotków
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 listopada 2016 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja bym zwolenników takich "inwestycji" przymusowo podłączał do instalacji gdzie wpompowywano by im do płuc równowartość spalin o ile więcej w ciągu kilkudziesięciu lat wchłonął by przeciętny mieszkaniec tego miasta na skutek powstania spalarni. Jeżeli się zgodzą dać własnym przykładem dowód na to, że to nieszkodliwy wzrost, to można budować.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2016 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
polecam do obejrzenia bardzo ciekawy film o ochronie środowiska, by wszyscy poznali jak środowisko jest szanowane ***s://***youtube.com/watch?v=w2fr-nrqjo0
Rozwiń
gość
gość (4 listopada 2016 o 01:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie dbajmy o czyste powietrze, jesteśmy u siebie.
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2016 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i teraz podniesc ceny pradu i cieplej wody o 1000% to zascianek doceni cywilizacje
Rozwiń
monika
monika (3 listopada 2016 o 19:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Węgiel przywożą koleją, ale słomę będą TIRAMI. Tak jest wpisane w raporcie, więc co ma piernik do wiatraka. Na Wrotkowie aktualnie wykorzystuje się gaz.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!