wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Nie będzie trzeba wieszać tabliczki "Uwaga! zły pies" itp.? Wojewoda unieważnił przepis

Dodano: 28 czerwca 2016, 18:50
Autor: Dominik Smaga

Radni nie mieli prawa nakazać wieszania na ogrodzeniach tabliczek ostrzegających przed psem – uznał wojewoda i unieważnił ten miejski przepis. Skreślił też inny, mówiący o tym, że tylko osoby pełnoletnie mogą wyprowadzać psy ras uznanych za niebezpieczne

Przepis nakazujący oznaczenie posesji, po której biega pies nie mówi wprost, jak taka tabliczka powinna wyglądać, ani co powinno być na niej napisane. Równie dobrze może to być groźny komunikat „Uwaga, zły pies”, albo rysunek psa z dopiskiem „Dobiegam do furtki w 2 sekundy”. Miejski przepis mówi tylko tyle, że właściciel musi „umieścić w widocznym miejscu tabliczkę ze stosownym ostrzeżeniem”.

Takie prawo obowiązuje w Lublinie już od dawna. Przepis ten można znaleźć w obowiązującej wciąż uchwale z 2012 r. Wkrótce straci ona ważność, dlatego w maju radni przyjęli nową, a w niej „tabliczkowy” przepis powtórzono. Majowa uchwała trafiła do wojewody, który uznał, że radni posunęli się za daleko. – Nie można było wprowadzić takiego obowiązku – stwierdza Cezary Widomski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda wydał rozstrzygnięcie, którym stwierdził nieważność wymogu wieszania tabliczek. Rozstrzygnięcie dotyczy tylko tej uchwały, która dopiero wejdzie w życie. Ta z 2012 r. obowiązuje w niezmienionym kształcie i jest egzekwowana przez strażników miejskich.

– Sprawdzamy to przy okazji kontroli posesji, a takich kontroli jest bardzo dużo – przyznaje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – W pierwszej kolejności informujemy właściciela o konieczności umieszczenia tabliczki. Potem sprawdzamy, czy właściciel posesji wypełnił ten obowiązek – dodaje. Ostatnio osoba, która mimo upomnienia nie oznaczyła swojej posesji, została ukarana przez strażników 100-złotowym mandatem.

Tym samym rozstrzygnięciem wojewoda stwierdził też nieważność innego przepisu tej samej uchwały. Również jest on powtórzeniem innego, wciąż obowiązującego, ale tracącego wkrótce moc.

Przepis ten mówi, że psy ras uznanych za agresywne mogą być wyprowadzane na spacer tylko przez osoby pełnoletnie. – Wprowadzenie ograniczenia możliwości wyprowadzania tych psów wyłącznie do osób pełnoletnich prowadzi do nieuzasadnionego ograniczenia praw jednostki – pisze w uzasadnieniu swej decyzji wojewoda Przemysław Czarnek.

W Lublinie w oficjalnym rejestrze psów ras uznanych za agresywne widnieje 317 zwierząt. Rejestracji podlegają psy jedenastu ras.

Od rozstrzygnięcia wojewody samorząd Lublina może się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Czytaj więcej o: Lublin wojewoda pies radni
Paweł N.
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Paweł N.
Paweł N. (29 czerwca 2016 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest obowiązek ustawodawczy sprawowania opieki na 6-latkiem. Ja nie rozumiem tej beztroski posiadaczy psów, szczególnie tych psów, które są uznawane za niebezpieczne, w stylu: "mój piesio jest łagodny, nie ma się czego bać, jeszcze nikogo nie pogryzł, warczy i sie wyrywa bo chce się bawić". Jeżeli pies pogryzłby moje dziecko to bym psa zabił na miejscu a jego właściciela chwilę później.
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za tępota... Ku.....a nie chodzi o to że sobie tabliczki nie możesz przyczepić, tylko że nikt ci nie może kazać to robić. Chcesz- wieszaj co ci się podoba!
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja usiebie mam UWAGA TEŚCIOWA, WCHODZISZ NA WŁASNE RYZYKO i nawet samochodu nie zamykam. Tylko mam problem bo listonosz korespondencje zostawia u sąsiada
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejna paranoja
Rozwiń
dorosły
dorosły (29 czerwca 2016 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomyśl dziecko, (chociaż to przesada żądać niemozliwego), co ma wspólnego amstaf zjadający kogokolwiek z tym przepisem? Właścicielka wchodząc do domu nie musi czytac tablicczek, dziecko zaś nie umie i nie powinno włamywać się na czyjąś posesję.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!