czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Nie będzie żłobka na Czechowie. Mieszkańcy go nie chcieli

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Miasto rezygnuje z budowy żłobka na Czechowie, bo nie zgadzają się na to sąsiedzi. Parę tygodni temu przeciwnicy budowy nawet poszarpali się z projektantami. Tymczasem jedyny żłobek w tej dzielnicy musi być zamknięty, bo nie spełnia norm przeciwpożarowych

Nowa placówka była planowana przy ul. Młodej Polski, tuż obok Przedszkola Specjalnego nr 11. Pomysł wywołał wiele emocji wśród mieszkańców. Na początku września napadnięci zostali pracownicy biura projektowego, którzy prowadzili oględziny w terenie. Wyrwano im dokumenty.

- Ludzie obawiają się, że droga i miejsca postojowe blisko okien zakłócą zaakceptowany porządek - mówi Sławomir Osiński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów”. - Zaproponowane rozwiązania komunikacyjne budzą szereg wątpliwości ze strony spółdzielni, bo jako jej zarząd musimy reprezentować mieszkańców. Wyraziliśmy to w oficjalnym stanowisku.

Przeciwnicy inwestycji rozprowadzali po Czechowie ulotki i założyli stronę internetową. Informowali na niej, że budowa wymusi wycinkę 36 drzew oraz likwidację boiska, a pod oknami mieszkań powstanie szeroka jezdnia. Ratusz oficjalnie zaprzeczał i wyjaśniał, że nie ma mowy o wycince, jezdnia nie będzie szeroka, a boisko odtworzy się obok.

Zapewnienia niewiele dały, mieszkańcy okolicznych bloków nadal byli niezadowoleni, więc miasto postanowiło inaczej poprowadzić dojazd do żłobka. - Będzie biegł w całości po miejskich gruntach, nie zahaczając o działki spółdzielni mieszkaniowej - zapowiadał Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta, przed wtorkowym spotkaniem w sprawie żłobka.

Spotkanie zakończyło się późnym wieczorem. Przeciwnicy budowy jasno dali do zrozumienia, że żłobka pod oknami nie chcą. - Stanęło na tym, że jeśli mieszkańcy nie chcą żłobka, to zostanie on zaprojektowany w innym miejscu - mówi Dziuba. Ale w tym przypadku "w innym miejscu” może oznaczać również "w innej dzielnicy”.

Choć decyzje w sprawie lokalizacji jeszcze nie zapadły, to poważnie rozważane jest przeniesienie projektu na Czuby, na działkę przy ul. Rucianej. Tym bardziej, że stosunkowo niedaleko, w rejonie ul. Jana Pawła II i Gęsiej, bardzo szybko powstają nowe mieszkania i przybywa małżeństw z dziećmi.

W takim układzie Czechów może pozostać bez jakiegokolwiek żłobka. Teraz istnieje tu jeden, przy ul. Braci Wieniawskich, ale budynek nie spełnia norm przeciwpożarowych i prędzej, czy później powinien zostać zamknięty. Obecnie żłobek przy Braci Wieniawskich ma 117 miejsc. Po dostosowaniu go do norm przeciwpożarowych liczba miejsc spadłaby o połowę, a sama przebudowa kosztowałaby tyle, ile wzniesienie od podstaw nowej placówki dla setki dzieci.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Czechów żłobek
Gość
Obywatelski
Joanna
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 kwietnia 2016 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i dobrze 0 drących ryj mopów
Rozwiń
Obywatelski
Obywatelski (7 października 2014 o 08:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tym ludziom z Młodej Polski juz wszystko przeszkadza.niedawno protestowali przeciw biurowcom izby skarbowej a te i ocz cieszą i dojazd mają własny

Ale Czechów skorzystał na tej izbie skarbowej. Po głupie zaświadczenie trzeba jechać na Sądową. 

To postawmy przy Twojej ulicy żłobek skoro jesteś taki mądry. 

Rozwiń
Joanna
Joanna (3 października 2014 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mieszkam na Czechowie ale od jakiegoś czasu słyszy się tylko zle rzeczy o mieszkańcach tej dzielnicy. Jestem mloda mama i być moze moje dziecko w przyszłym roku trafi do tego zlobka bo niestety mama wraca do pracy a na prywatny nas nie stać. Pozdrawiam wszystkich protestujących debili bo inaczej nazwać ich nie można... Nie chce sie nawet tego głębiej komentowac
Rozwiń
tbg
tbg (3 października 2014 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wypowiem się jako mieszkaniec MP22,

Absolutnie nie jestem przeciw budowie żłobka w tym miejscu, przynajmniej nie będzie tego buszu za płotem (trawa koszona nieregularnie albo wcale).

Zaś co do koncepcji dojazdu, to lepsza jest wersja 1 (droga dookoła obiektu), jednak lepiej by było, gdyby była ona jednokierunkowa (ruch zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara), dzięki czemu można by było zaprojektować miejsca parkingowe równolegle do jezdni.

Jak już ktoś wspominał, koncepcja z dojazdem od Kameralnej spowoduje wzrost ruchu tranzytowego (cwaniactwo chcące ominąć światła na skrzyżowaniach przy USie i Orfeuszu). No chyba zrobić dojazdy z obu stron (od Kameralnej i MP26) bez ich połączenia.

Odnośnie drzew,to w chwili obecnej jest ich za dużo, oraz są wysokie, przez co w najniższych kondygnacjach MP22 jest zwyczajnie ciemno.

Rozwiń
mp26
mp26 (2 października 2014 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Problem robi się wtedy gdy paru osiedlowych buntowników zaczyna buntować mieszkańców osiedla i wciskać im kit, w który muszą uwierzyć, bo nie dadzą im spokoju. Gdyby nie Ci buntownicy to ludzie zgodziliby się na żłobek oraz parkingi pod oknami, bo jest ich mało na osiedlu.
Miasto odpuściło budowę żłobka, wporządku.Ale niech teraz mieszkańcy MP22 wyniosą się swoimi samochodami z alejki po której chodzą dzieci. Za mojej młodości na tej alejce nie stały żadne samochody! Parkujący tam ludzie, przynajmniej niektórzy nie chcieli parkingu pod swoimi oknami, a parkują pod oknami innych jeszcze blokując chodnik, fałszywce. Jakie to wszystko mądre w tym bloku, itp. Zwykła hołota, która nie umie żyć w zgodzie i dostosować się do zmieniających realiów, skoro coś dostali to jest to święta rzecz i niechcą odpuścić,a tylko innym przeszkadzać chcą.
Na miejscu Żuka drogę bym im pod samymi oknami puścił a żłobek najbliżej jak sie da wybudował i nie przejmował się ich opinią.

Mieszkaniec na szczęscie nie MP22 ;)
 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!