niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Nie będziemy wozić trumien do Warszawy. Kremacja w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lutego 2015, 11:00
Autor: Dominik Smaga

Lublin doczeka się własnej instalacji do kremacji zwłok. Ma ona powstać na nowym cmentarzu planowanym w rejonie ul. Poligonowej. Dziś w naszym regionie nie ma ani jednego pieca kremacyjnego

Najbliższa instalacja do spopielania zwłok znajduje się w podwarszawskim Antoninowie, na stołecznym Cmentarzu Komunalnym Południowym. Działająca od 2002 r. spopielarnia jest "młodszą siostrą” tej z warszawskiego Cmentarza Komunalnego Północnego. Tam piece uruchomiono w 1997 r., a zleceń jest tyle, że instalacja pracuje w systemie ciągłym, na trzy zmiany.

Zdecydowanie mniej pracy jest w innym, względnie mało odległym od nas krematorium na rzeszowskim cmentarzu Wilkowyja. - Mamy dwie, trzy kremacje dziennie. Obsługujemy głównie najbliższy rejon - mówi Sylwia Lubas z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.
W Rzeszowie spopielenie zwłok kosztuje 600 zł, w Warszawie - 530 zł.

Lublin takiej instalacji jeszcze się nie doczekał. Jej budowę planowała jedna z firm pogrzebowych, ale nic z tego nie wyszło, bo proponowana lokalizacja pieca budziła kontrowersje. Miał on stanąć w niedalekim sąsiedztwie dawnego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie niemieccy okupanci pozbywali się zwłok więźniów paląc je w krematoriach.

Po protestach środowisk żydowskich i muzealników miasto zablokowało inwestycję. Ratusz balansował przy tym na granicy prawa, a nawet nieco poza nią, bo w grudniu 2013 r. sąd ukarał prezydenta grzywną za przewlekłość postępowania w sprawie wniosku firmy. Miasto tłumaczyło, że ze względu na wrażliwą materię nie mogło działać inaczej.

- Temat ten docelowo będzie rozwiązany na cmentarzu przy Poligonowej - deklaruje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Mowa o zupełnie nowej nekropolii, która ma powstać na północnych obrzeżach miasta. - Znajdzie się tam miejsce na spopielarnię, bardzo ładnie jest to wkomponowane - mówi Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta.

Ratusz zlecił już warszawskiej pracowni przygotowanie bardzo wstępnej dokumentacji nowego cmentarza. Kosztowała ok. 40 tys. złotych. Sprawy są na tak wczesnym stadium prac, że urzędnicy mówią nazywają tę dokumentację mianem "przedplanistycznej”.

- Została nam przedstawiona prezentacja z dużą salą przedpogrzebową i dużą salą pożegnań - dodaje Stefańczyk.

Budowa nowej nekropolii to wciąż jednak pieśń przyszłości. Cmentarz musi najpierw zostać uwzględniony w planie zagospodarowania przestrzennego, a prace nad takim dokumentem jeszcze trwają. Później miasto będzie musiało wykupić grunt, a następnie zaprojektować, wybudować i zamontować wszystko to, co na nowym cmentarzu będzie potrzebne.

Miasto szacuje, że pierwsze pochówki na nowej nekropolii będą mogły się odbyć za 6 lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin kremacja
Jarek ze Staroscina
Jarek ze STAROSCINA
Mario
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jarek ze Staroscina
Jarek ze Staroscina (4 marca 2015 o 14:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proszę o zachowanie sie poprawnie i schowanie słomy w buty juz protestowaloscie więc uspokojenie sie z tymi traktorami prosić i puści ludzie z poligonowej!
Rozwiń
Jarek ze STAROSCINA
Jarek ze STAROSCINA (4 marca 2015 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram spalarnia musi być i powstanie będziemy pisać pisma zeby była bo wstyd ze w 21 wieku nie było w Lublinie spalarnia
Rozwiń
Mario
Mario (28 lutego 2015 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cytat z artykułu "Po protestach środowisk żydowskich..."
Tzw. środowiskom żydowskim nie przeszkadzało wybudowanie w miejscu nazistowskiego obozu pracy przymusowej (dla Robotników pochodzenia Żydowskiego) zbieraniny sklepów pod nazwą centrum handlowo rozrywkowe "Plaza" - z izraelską firmą Cinema City (obecnie u zbiegu ulic Lipowej i Ofiar Katynia)'
Wniosek oczywisty dla obecnych "górali" ze wzgórz Golan liczą się tylko pieniądze !

Rozwiń
Butelka
Butelka (28 lutego 2015 o 17:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

cyt. ,,Ratusz zlecił już warszawskiej pracowni przygotowanie bardzo wstępnej dokumentacji nowego cmentarza. Kosztowała ok. 40 tys. złotych.''

Pewnie będzie bardzo wstępna na serwetce z knajpy...

Rozwiń
mel
mel (28 lutego 2015 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przeszłość to część nas samych, więc nie wolno o niej zapominać. Szkoda, ze tego nie rozumiesz. Dziwne jest raczej to, że to decyzja o odmowie postawienia spalarni na Majdanku nie zapadła, bo mieszkańcy Lublina nie chcą tej spalarni w tym miejscu, a jak zwykle zadecydowała gmina żydowska. Chwilami zastanawiam się, czy ja mieszkam w RP.

jak czytam takie ksenofobiczne wywody,

to zastanawiam się co ja tutaj robię ,

w tym pisowym mieście.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!