czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nie chcą akademika w miejscu dawnego schroniska młodzieżowego. "Ta działka ma inne przeznaczenie"

Dodano: 12 lutego 2017, 20:08
Autor: Dominik Smaga

Długosza 8b. Parterowy, niepodpiwniczony budynek z 1943 r. poszedł za 1,5 mln zł. Atrakcyjna jest działka
Długosza 8b. Parterowy, niepodpiwniczony budynek z 1943 r. poszedł za 1,5 mln zł. Atrakcyjna jest działka (fot. Maciej Kaczanowski)

Jest protest przeciw planom budowy akademika na sprzedanej przez miasto działce po schronisku młodzieżowym przy al. Długosza. Umożliwiająca taką budowę decyzja Ratusza właśnie została zaskarżona. – Ta działka ma inne przeznaczenie – twierdzą przeciwnicy akademika

Budowa akademika jest pomysłem firmy, która jako jedyna przystąpiła tydzień temu do przetargu na sprzedaż miejskiej działki. Przetarg był ograniczony, mogły do niego stawać wyłącznie firmy prowadzące działalność oświatową potwierdzoną wpisem do odpowiednich rejestrów.

Do licytacji stanęła lubelska spółka CRH Akademos prowadząca na Czechowie prywatne szkoły „Paderewski”. Za nieruchomość zaoferowała miastu 1,5 mln zł. Z budynku nie będzie mieć wiele pożytku: jest parterowy, niepodpiwniczony i powstał w 1943 r. Atrakcyjna jest za to działka, na której stoi, bo położona jest w centrum miasta, tuż przy Ogrodzie Saskim.

Co może powstać przy Długosza 8b? – Mamy dwa warianty: albo szkoła podstawowa, albo akademik – odpowiadał Adam Kalbarczyk, prezes CRH Akademos niedługo po przetargu. Dziesięć dni wcześniej Urząd Miasta wydał decyzję umożliwiającą w tym miejscu budowę akademika.

Wspomniana decyzja ustalająca warunki zabudowy została wydana na wniosek spółki CRH Żagiel Dom prowadzącej działalność budowlaną i deweloperską. Dokument dopuszcza budowę czteropiętrowego „obiektu zamieszkania zbiorowego”.

Decyzja nie zdążyła się jeszcze uprawomocnić, bo wpłynęło od niej odwołanie. Pada w nim zarzut, że decyzja ustalająca warunki zabudowy jest niezgodna z uchwałą o likwidacji działającego tu wcześniej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

Taką uchwałę Rada Miasta podjęła w czerwcu 2015 r. na wniosek prezydenta Lublina. Czytamy w niej, że „mienie zlikwidowanej placówki zostanie wykorzystane na cele oświatowe”. Ratusz zapewnia, że tak właśnie się stało.

– Uchwała została zrealizowana, w przetargu na zbycie nieruchomości mogły brać udział jedynie podmioty realizujące cele oświatowe. Również mienie ruchome zlikwidowanej placówki zostało przeznaczone na cele oświatowe – stwierdza Joanna Bobowska z biura prasowego w Urzędzie Miasta.
– Mam wątpliwości, czy akademik można uznać za obiekt oświatowy – mówi miejski radny Marcin Nowak przeciwny budowie akademika. – Schronisko nie sprawdzało się już od strony ekonomicznej, ale to nie znaczy, że należy tu stawiać budynek służący celom komercyjnym.

Z kolei Ratusz tłumaczy, że decyzja o warunkach zabudowy terenu wydawana jest w oparciu o zupełnie inne przepisy niż miejska uchwała o likwidacji schroniska. – Takie decyzje oparte są o przepisy Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – podkreśla Bobowska.

Poprawność miejskiej decyzji ocenić ma teraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Czytaj więcej o: Lublin szkoła Adam Kalbarczyk
RySik
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

RySik
RySik (13 lutego 2017 o 18:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
z ciemnogrodu napisał:
Najlepiej to wygrawerować na wszystkich tabliczkach wjazdowych do Lublina napis "inwestorom wstęp wzbroniony", prawda panie radny Nowak?
Właśnie wygrawerowano - zapraszamy tylko tych, którzy mają w REGON wpisaną... "działaność oświatową"
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
The King of Developers - that's all.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoła Podstawowa koło "18" - gratuluje kolejnego idiotycznego pomysłu! - chyba że pan Kalbarczyk napłodzi sobie dzieci, jak rzekomo August II Mocny - według legendy - 365 sztuk.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto nie chce? Tytuł brzmi jakby pół Lublina nie chciało tego akademika. Wchodzisz w artykuł a tu się okazuje, że akademika nie chce ... jeden radny. To wasz nowy sposób na wyłudzanie większej ilości kliknięć?
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto nie chce? Tytuł brzmi jakby pół Lublina nie chciało tego akademika. Wchodzisz w artykuł a tu się okazuje, że akademika nie chce ... jeden radny. To wasz nowy sposób na wyłudzanie większej ilości kliknięć?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!