piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Nie chcą reformy edukacji według PiS. ZNP rozpoczął protest. Będzie strajk?

Autor: ask

O swoich obawach związkowcy mówili głośno 10 października podczas pikiety zorganizowanej pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim (fot. Maciej Kaczanowski)
O swoich obawach związkowcy mówili głośno 10 października podczas pikiety zorganizowanej pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim (fot. Maciej Kaczanowski)

„NIE dla chaosu w szkole” – pod takim hasłem Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną przeciwko reformie edukacji, planowanej przez Annę Zalewską, szefową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Związkowcy ostrzegają, że jeśli ich postulaty nie zostaną zrealizowane, nie wykluczają wejścia w spór zbiorowy. A to może oznaczać strajk.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

ZNP uważa, że reforma związana m.in. z likwidacją gimnazjów i przywróceniem ośmioklasowej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum wywoła jedynie chaos, zniszczy dorobek polskich szkół i spowoduje zwolnienia w oświacie.

O swoich obawach związkowcy mówili głośno 10 października podczas pikiety zorganizowanej pod urzędami wojewódzkimi w całej Polsce. Ponieważ ich głos nie został wysłuchany, Zarząd Główny ZNP podjął decyzję rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

I tak w dniu pierwszego czytania nowej ustawy zorganizują przed Sejmem pikietę. 19 listopada przeprowadzona będzie natomiast Ogólnopolska Manifestacja Pracowników Oświaty w Warszawie z udziałem rodziców, samorządów i organizacji pozarządowych.

Już wkrótce w całej Polsce rozpocznie się też akcja informacyjna dotyczącą zagrożeń wynikających z proponowanych przez PiS zmian.

– Planowana reforma edukacji jest, delikatnie mówiąc, nieprzygotowana – podkreślają działacze ZNP. – I nie mówimy tego tylko my, ale także inni ministrowie opiniujący projekty ustaw wprowadzające nowy ustrój szkolny. Według Ministerstwa Finansów, resort Anny Zalewskiej nie wziął pod uwagę wszystkich kosztów przygotowanej przez siebie reformy. Chodzi o m.in. podręczniki, koszt przekształcania szkół oraz koszty zwolnień nauczycieli. Tymczasem minister Zalewska z uporem powtarza, że reforma będzie bezkosztowa. Nieprawda – ostrzegają.

ZNP chce, aby ministerstwo wycofało się z zapowiadanych zmian w szkołach i aby zwiększone zostały nakłady na oświatę, w tym na podwyżki wynagrodzeń.

– Przygotowujemy procedury związane z wejściem w spór zbiorowy w przypadku niespełnienia tych postulatów – zaznaczają związkowcy.

Co to oznacza? – Wejście w spór zbiorowy to wezwanie do rozpoczęcia negocjacji będące też zaczątkiem strajku – przyznaje Celina Stasiak, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP. – W tej chwili nie można jednak przesądzać, czy dojdzie do powstrzymywania się nauczycieli od pracy. Szczegółowy harmonogram protestu nie jest znany. Wciąż liczymy także na to, że uda nam się porozumieć z MEN i zostaniemy wysłuchani.

Sejmik o edukacji

Radni sejmiku przyjęli stanowisko, w którym popierają działania ZNP i wyrażają „stanowczy sprzeciw wobec zmian w systemie kształcenia, które proponuje minister Anna Zalewska”. Radnych niepokoi, że wprowadzenie reformy spowoduje zwolnienia nauczycieli i pracowników gimnazjów. Przestrzegają też, że proponowane zmiany, to również ogromne koszty dla budżetu państwa i samorządów.

glaca
Józef
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

glaca
glaca (22 października 2016 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No patrz, tak samo jak pisiurki...
Rozwiń
Józef
Józef (21 października 2016 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jestem starym solidarnościowcem i twierdzę ,że tylko komuniści i Niemcy likwidowali gimnazja...
Tyle, że wtedy gimnazja były niebowiązkowe (przed wojną edukację na poziomie gimnazjum kontynuowało 20 % populacji), zgodnie z dekretem Piłsudskiego z 1919r. obowiązywała 7 letnia szkoła powszechna, która obejmowała dzieci od 7 do 14 roku życia. Ok. zostawmy więc gimnazja jestem za. Ale zróbmy z gimnazjum szkołę elitarną tak jak kiedyś ,powiążmy je ze szkołami średnimi (niech funkcjonują przy liceach i technikach),dla tych co będą chcieli kształcić się dalej w gimnazjum czy technikum. Dla pozostałych 6 lat podstawówki i dokształcanie na kursach zawodowych/ w szkołach zawodowych.
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2016 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~ak : PO i PSL przez 8 lat = KŁAMSTWA, afery, przekręty, łapówkarstwo, korupcja, podwyżki wszystkiego (m.in. podatków), 67 , OFE, GMO, brak sprawiedliwości (sędziowie na telefon), komornicy bezkarni, brak wojska, sprowadzenie "uchodźców" przez p. Kopacz (zablokowane przez PIS), brak opieki medycznej, a teraz dołącza KOD (czy ten p. Kijowski zapłacił alimenty swoim dzieciom?) i Nowoczesna - (założyciele: Balcerowicz, Olechowski, Petru) - donosiciele i sprzedawczyki - pamiętacie, jak kupczyli Polską w knajpie Sowa i kolesie (m.in. p. Sikorski) - ZMIANY SĄ POTRZEBNE, przegrywać trzeba umieć panie i panowie z PO, PSL oraz Nowoczesnej z KOD-em - dość już nieudaczników, żerujących na biednych Polakach, m.in. p. Rzepliński powinien zająć się sprawami Polski, a nie jej szkodzić, jeżdżąc do Niemiec i skarżyć się na Polskę i za to odbierać nagrody od Niemców - temu sędziemu nie można ufać - o ostatnich 8 latach trzeba pamiętać, przede wszystkim o tym, że rząd PO i PSL nic nie zrobił dla Polaków, oprócz zadłużenia i podwyżek - wszyscy są z jednego wora - Nowoczesna to PO bis, a nowe koło z Niesiołowskim to PO bis+ - za przestępstwa jest kara p. Komorowski - fanty z pałacu znalazły się?
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2016 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gimnazja to rozsiew patologii , dla ZNP liczy się własny brzuch a nie dobro dzieci !
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2016 o 06:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta organizacja ogłupia nauczycieli. ZNP najpierw protestował przeciwko wprowadzeniu gimnazjów. Teraz protestuje przeciwko ich likwidacji. Gdzie tu logika?!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!