Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Nie chcą spalarni odpadów koło domów. Przyszli do Ratusza. "Niech będzie 10 km od miasta"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
42 26 A A

Po wyjaśnienia przyszli wczoraj do Ratusza przeciwnicy ciepłowni na odpady, która miałaby powstać na Tatarach. Na zgłoszenie uwag mają czas do czwartku, bo wtedy Ratusz kończy konsultacje. Wcześniej urzędnicy mówili, że mogą je przedłużyć, a wczoraj, że się nie da

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O co chodzi? O rozbudowę elektrociepłowni przy ul. Mełgiewskiej należącej do spółki MEGATEM-EC. Stara się ona o zgodę na budowę instalacji opalanej paliwem ze śmieci i osadami z oczyszczalni ścieków. - Niech sobie ona będzie, ale 10 km od miasta - mówi jedna z protestujących.

Swoją wczorajszą wizytę w Ratuszu zapowiedzieli już w czwartek. Wtedy skarżyli się, że wiedzą tyle, ile wyczytali w Dzienniku Wschodnim. I że nic im nie mówi urzędowe obwieszczenie o konsultacjach w sprawie tej inwestycji.

W ramach konsultacji Ratusz ma zbierać opinie na temat planowanej ciepłowni. Jej opis zawiera 340-stronicowy raport dostępny w Wydziale Ochrony Środowiska (WOŚ). - Dotąd go nie dostałem - mówił poseł Michał Kabaciński (Twój Ruch), twierdząc, że o raport prosił pisemnie w czwartek.

Mieszkańcy usłyszeli, że jeśli poproszą o raport, to od ręki dostaną go mailem. - Nie każdy ma mail - odpowiadali. - Nie jesteśmy w stanie przekazać wszystkim wersję drukowaną - stwierdziła Marta Smal-Chudzik, dyrektor WOŚ i dodała, że papierową wersję można czytać w wydziale. - Przecież nikt nie przeczyta 340 stron na miejscu - wytykała jedna z mieszkanek.

Raport czytał już Józef Nowomiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary. Obaw ma mnóstwo. Podkreśla, że większość śmieci ma przyjeżdżać spoza Lublina. Wylicza, że przez dzielnicę co cztery minuty jechać ma transport z odpadami lub z powrotem. Że paliwo może cuchnąć. - Opony będą mielone gdzieś tam i przywożone do nas do spalania. Nam się to nie podoba - mówi Nowomiński.

Protestujący obawiają się szkodliwych substancji. - Nie ma na świecie filtrów, które wszystko wyłapią - mówiła jedna z kobiet. Tymczasem Smal-Chudzik zapewnia, że normy spalania dla takich instalacji są surowsze, niż dla tradycyjnej energetyki. Że taki zakład to konieczność, bo wkrótce zmieni się prawo i co bardziej kalorycznych odpadów nie będzie można wyrzucać na wysypiska.

Mieszkańców to nie przekonało. Na lekturę fachowego raportu zostały im trzy dni. Uwagi mogą zgłaszać do czwartku.

- Jeżeli będzie taka potrzeba wydłużymy czas konsultacji - informował w zeszłym tygodniu Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Wczoraj mieszkańcy usłyszeli co innego. - Nie możemy tego terminu przedłużyć - stwierdziła Smal-Chudzik. Poseł Kabaciński zapowiedział, że mimo to wystąpi o przesunięcie terminu. - Jeżeli taki wniosek wpłynie, oczywiście będzie rozpatrywany - oświadczył sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mariola / 26 stycznia 2015 o 16:07

mieszkania klitki rodem z prl-u i jeszcze smrody w dzielnicy  nie nie i jeszcze raz nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
apel / 17 grudnia 2014 o 15:06

wieczorem w Lublinie (np Czechów środkowy) nie można otworzyć okien bo wyczuwa się jakiś dym ? smog? z drobinami kurzu aż nie można oddychać. Trzeba zaprotestować przeciwko truciu mieszkańców. Wyłączają lub nie używają? filtrów w kotłowniach, kominach wtedy gdy nikt nie widzi czyli wieczorem i w nocy. Ponoć szpital na Jaczewskiego ma spalarnię i chyba stamtąd na Czechów zawiewa nieoczyszczonym dymem. Niech straż albo miasto zrobi z tym wreszcie porządek. Okna są wręcz zalepione brudnym smarem na zewnątrz. Za dnia biały dymek z kominów przemysłowych a w nocy rozpoczyna się zrzucanie wszystkich pyłów i nieczystości -bo szkoda na filtry.

wieczorem w Lublinie (np Czechów środkowy) nie można otworzyć okien bo wyczuwa się jakiś dym ? smog? z drobinami kurzu aż nie można oddychać. Trzeba zaprotestować przeciwko truciu mieszkańców. Wyłączają lub nie używają? filtrów w kotłowniach, kominach wtedy gdy nikt nie widzi czyli wieczorem i w nocy. Ponoć szpital na Jaczewskiego ma spalarnię i chyba stamtąd na Czechów zawiewa nieoczyszczonym dymem. Niech straż albo miasto zrobi z tym wreszcie porządek. Okna są wręcz zalepione brudnym smarem na zewnątrz. Za dnia biały dymek z kom... rozwiń

Avatar
Anna / 16 grudnia 2014 o 16:25

Na Żuka jak nam zasmrodzi miasto to ja nie zagłosuję w przyszłych wyborach a PSL i PO z naszego okręgu też dostanie po tyłku w wyborach do sejmu i senatu w przyszłym roku.Przed wojną zakłady przemysłowe budowano za miastem lub na jego obrzeżach i tak było po wojnie.jak powstała FSC to dzielnic mieszkaniowych dookoła jeszcze nie było!!!zakłady powinno się stawiać za miastem strefa ekonomiczna  a nie między blokami.A tereny po starych nie istniejących zakładach w mieście powinny być zrównane z ziemią i przekształcone w osiedla mieszkaniowe,tereny zieleni,biurowce czy obiekty sportowe tak jak postawiono stadion na terenie byłej cukrowni

Na Żuka jak nam zasmrodzi miasto to ja nie zagłosuję w przyszłych wyborach a PSL i PO z naszego okręgu też dostanie po tyłku w wyborach do sejmu i senatu w przyszłym roku.Przed wojną zakłady przemysłowe budowano za miastem lub na jego obrzeżach i tak było po wojnie.jak powstała FSC to dzielnic mieszkaniowych dookoła jeszcze nie było!!!zakłady powinno się stawiać za miastem strefa ekonomiczna  a nie między blokami.A tereny po starych nie istniejących zakładach w mieście powinny być zrównane z ziemią i przekształcone w osiedla mieszkan... rozwiń

Avatar
Kris / 16 grudnia 2014 o 15:23

A kto zapłaci za hałas, zniszczone drogi, spaliny z samochodów dojeżdżających do elektrowni???

Avatar
Eryk / 16 grudnia 2014 o 15:16

Z praktyki wiem, że coś takiego jak zielona energia NIE istnieje!

Jeśli coś jest zasilane biomasą, to znaczy, że trzeba będzie tę biomasę dostarczyć. A to oznacza większy ruch pociągów i samochodów (spaliny!).

Aby taka elektrownia fukcjonowała, potrzeba około 40 - 60 ton surowca na godzinę - czyli prawie 2 cięzarówki! Mnożąc przez liczbę godzin w roku....aż strach pomyśleć. 

Powodzenia Lublinianie!

Avatar
Nina / 16 grudnia 2014 o 15:11

nic dodać nic ująć

Chce zauwazyc ze ta inwestycja dotyczy nie tylko Grygowej.
To raz a dwa to nikt z Grygowej nie protestuje...
Tu chodzi o Bronowice, Tatary, Kalinowszczyzne, Felin...
Zatem jesli komentujecie najpierw przeczytajcie uwaznie artykuł...
Avatar
Michał / 16 grudnia 2014 o 14:25

Oprócz Megatem na ul. Mełgiewskiej chce budować elektrownię na biomasę także firma TergoPower. Smród będzie rozchodzić się dookoła na kilka km. Dodatkowo pojawią się szczury. W Lublinie nie będzie inaczej, niż w miejscowościach, w których ktoś wpadł na pomysł, aby mieszkańcom tak uprzykrzyć los. Wrotków także przymierza się do biomasy, więc Lublin będzie słynny z zapachu gnojówki.

Są inwestycje w mieście - niedobrze! Nie ma - też nie dobrze. O co wam chodzi? W wielu miastach na świecie takie spalarnie są w centrum albo blisko miast i nikt nie robi afery. Czytam właśnie na stronie Tergopower, że to skandynawska firma a tam normy ekologiczne to świetość!

Są inwestycje w mieście - niedobrze! Nie ma - też nie dobrze. O co wam chodzi? W wielu miastach na świecie takie spalarnie są w centrum albo blisko miast i nikt nie robi afery. Czytam właśnie na stronie Tergopower, że to skandynawska firma a tam normy ekologiczne to świetość!

rozwiń
Avatar
miezkanies Osiedla Pogodna / 16 grudnia 2014 o 13:32

Mieszkam na Osiedlu Pogodna naprzeciwko Komina. Bardzo często w weekendy unosi smród palonych toksycznych plastików. Może to obchodzi kogoś z Węglina czy z Czubów. Ale obawiam się, że po rozbudowie Megatemu spalane tutaj mogą być przeterminowane pestycydy, stare opony lub inne tego typu odp[ady chemiczne. Dodatkowo to spalanie odbywać się będzi nie jak w Wiedniu lecz jak w Lublinie tj. przez ominięcie kosztownych filtrów, które trzeba czyścić lub wymieniać.I te niedouczone mondrałki niech nie wyśmiewają obawy ludzi, którzy mieszkają w zasięgu tego komina.

Avatar
jaga / 16 grudnia 2014 o 12:32

Zapytajcie mieszkańców Wiednia jak się żyje obok spalarni. Tam spalarnia jest w samym centrum miasta.

Avatar
nie lubię / 16 grudnia 2014 o 12:25

NIE NIE NIE

ja też jestem na NIE. Zwłaszcza jeśli chodzi o te 10km od Lublina.

Kupiłem kilka działek właśnie 10 km od Lublina i mam w dup.e jakieś tam inwestycje. Co gorszy jestem od tych z Tatarów?

Wiecznie k...a coś nie tak  a to brzydko pachnie, a to hałasuje, a to księdzu nie pasuje.

Teren pod działalność przemysłową tak? To co może przedszkole tam postawią?

!0km od miasta a dlaczego nie 50?

Ciemny narodzie zamiast się cieszyć że co innego niż galeria handlowa , to nie, nie, nie.

Avatar
mariola / 26 stycznia 2015 o 16:07

mieszkania klitki rodem z prl-u i jeszcze smrody w dzielnicy  nie nie i jeszcze raz nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
apel / 17 grudnia 2014 o 15:06

wieczorem w Lublinie (np Czechów środkowy) nie można otworzyć okien bo wyczuwa się jakiś dym ? smog? z drobinami kurzu aż nie można oddychać. Trzeba zaprotestować przeciwko truciu mieszkańców. Wyłączają lub nie używają? filtrów w kotłowniach, kominach wtedy gdy nikt nie widzi czyli wieczorem i w nocy. Ponoć szpital na Jaczewskiego ma spalarnię i chyba stamtąd na Czechów zawiewa nieoczyszczonym dymem. Niech straż albo miasto zrobi z tym wreszcie porządek. Okna są wręcz zalepione brudnym smarem na zewnątrz. Za dnia biały dymek z kominów przemysłowych a w nocy rozpoczyna się zrzucanie wszystkich pyłów i nieczystości -bo szkoda na filtry.

wieczorem w Lublinie (np Czechów środkowy) nie można otworzyć okien bo wyczuwa się jakiś dym ? smog? z drobinami kurzu aż nie można oddychać. Trzeba zaprotestować przeciwko truciu mieszkańców. Wyłączają lub nie używają? filtrów w kotłowniach, kominach wtedy gdy nikt nie widzi czyli wieczorem i w nocy. Ponoć szpital na Jaczewskiego ma spalarnię i chyba stamtąd na Czechów zawiewa nieoczyszczonym dymem. Niech straż albo miasto zrobi z tym wreszcie porządek. Okna są wręcz zalepione brudnym smarem na zewnątrz. Za dnia biały dymek z kom... rozwiń

Avatar
Anna / 16 grudnia 2014 o 16:25

Na Żuka jak nam zasmrodzi miasto to ja nie zagłosuję w przyszłych wyborach a PSL i PO z naszego okręgu też dostanie po tyłku w wyborach do sejmu i senatu w przyszłym roku.Przed wojną zakłady przemysłowe budowano za miastem lub na jego obrzeżach i tak było po wojnie.jak powstała FSC to dzielnic mieszkaniowych dookoła jeszcze nie było!!!zakłady powinno się stawiać za miastem strefa ekonomiczna  a nie między blokami.A tereny po starych nie istniejących zakładach w mieście powinny być zrównane z ziemią i przekształcone w osiedla mieszkaniowe,tereny zieleni,biurowce czy obiekty sportowe tak jak postawiono stadion na terenie byłej cukrowni

Na Żuka jak nam zasmrodzi miasto to ja nie zagłosuję w przyszłych wyborach a PSL i PO z naszego okręgu też dostanie po tyłku w wyborach do sejmu i senatu w przyszłym roku.Przed wojną zakłady przemysłowe budowano za miastem lub na jego obrzeżach i tak było po wojnie.jak powstała FSC to dzielnic mieszkaniowych dookoła jeszcze nie było!!!zakłady powinno się stawiać za miastem strefa ekonomiczna  a nie między blokami.A tereny po starych nie istniejących zakładach w mieście powinny być zrównane z ziemią i przekształcone w osiedla mieszkan... rozwiń

Avatar
Kris / 16 grudnia 2014 o 15:23

A kto zapłaci za hałas, zniszczone drogi, spaliny z samochodów dojeżdżających do elektrowni???

Avatar
Eryk / 16 grudnia 2014 o 15:16

Z praktyki wiem, że coś takiego jak zielona energia NIE istnieje!

Jeśli coś jest zasilane biomasą, to znaczy, że trzeba będzie tę biomasę dostarczyć. A to oznacza większy ruch pociągów i samochodów (spaliny!).

Aby taka elektrownia fukcjonowała, potrzeba około 40 - 60 ton surowca na godzinę - czyli prawie 2 cięzarówki! Mnożąc przez liczbę godzin w roku....aż strach pomyśleć. 

Powodzenia Lublinianie!

Avatar
Nina / 16 grudnia 2014 o 15:11

nic dodać nic ująć

Chce zauwazyc ze ta inwestycja dotyczy nie tylko Grygowej.
To raz a dwa to nikt z Grygowej nie protestuje...
Tu chodzi o Bronowice, Tatary, Kalinowszczyzne, Felin...
Zatem jesli komentujecie najpierw przeczytajcie uwaznie artykuł...
Avatar
Michał / 16 grudnia 2014 o 14:25

Oprócz Megatem na ul. Mełgiewskiej chce budować elektrownię na biomasę także firma TergoPower. Smród będzie rozchodzić się dookoła na kilka km. Dodatkowo pojawią się szczury. W Lublinie nie będzie inaczej, niż w miejscowościach, w których ktoś wpadł na pomysł, aby mieszkańcom tak uprzykrzyć los. Wrotków także przymierza się do biomasy, więc Lublin będzie słynny z zapachu gnojówki.

Są inwestycje w mieście - niedobrze! Nie ma - też nie dobrze. O co wam chodzi? W wielu miastach na świecie takie spalarnie są w centrum albo blisko miast i nikt nie robi afery. Czytam właśnie na stronie Tergopower, że to skandynawska firma a tam normy ekologiczne to świetość!

Są inwestycje w mieście - niedobrze! Nie ma - też nie dobrze. O co wam chodzi? W wielu miastach na świecie takie spalarnie są w centrum albo blisko miast i nikt nie robi afery. Czytam właśnie na stronie Tergopower, że to skandynawska firma a tam normy ekologiczne to świetość!

rozwiń
Avatar
miezkanies Osiedla Pogodna / 16 grudnia 2014 o 13:32

Mieszkam na Osiedlu Pogodna naprzeciwko Komina. Bardzo często w weekendy unosi smród palonych toksycznych plastików. Może to obchodzi kogoś z Węglina czy z Czubów. Ale obawiam się, że po rozbudowie Megatemu spalane tutaj mogą być przeterminowane pestycydy, stare opony lub inne tego typu odp[ady chemiczne. Dodatkowo to spalanie odbywać się będzi nie jak w Wiedniu lecz jak w Lublinie tj. przez ominięcie kosztownych filtrów, które trzeba czyścić lub wymieniać.I te niedouczone mondrałki niech nie wyśmiewają obawy ludzi, którzy mieszkają w zasięgu tego komina.

Avatar
jaga / 16 grudnia 2014 o 12:32

Zapytajcie mieszkańców Wiednia jak się żyje obok spalarni. Tam spalarnia jest w samym centrum miasta.

Avatar
nie lubię / 16 grudnia 2014 o 12:25

NIE NIE NIE

ja też jestem na NIE. Zwłaszcza jeśli chodzi o te 10km od Lublina.

Kupiłem kilka działek właśnie 10 km od Lublina i mam w dup.e jakieś tam inwestycje. Co gorszy jestem od tych z Tatarów?

Wiecznie k...a coś nie tak  a to brzydko pachnie, a to hałasuje, a to księdzu nie pasuje.

Teren pod działalność przemysłową tak? To co może przedszkole tam postawią?

!0km od miasta a dlaczego nie 50?

Ciemny narodzie zamiast się cieszyć że co innego niż galeria handlowa , to nie, nie, nie.