poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Nie chcą takiej nazwy ulicy, bo nie potrafią jej wymówić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2010, 19:46
Autor: Dominik Smaga

Nie chcemy tej patronki – mówią mieszkańcy uliczki, której radni nadali imię włoskiej działaczki katolickiej Chiary Lubich. Protestuje cała ulica. Zadowolone są tylko członkinie mieszczącego się tu oddziału założonego przez Lubich ruchu Focolari.

Dwa rzędy szeregowców przy błotnistej uliczce, bocznej Willowej. Po jednej stronie adresy Willowa 14 a, b, c..., po drugiej Willowa 16 a, b, c.... Teraz zmienić ma się numeracja, a błotko stanie się "ulicą Chiary Lubich”.

– Dopiero co wprowadzili się tu mieszkańcy, musieli pozmieniać dokumenty, adresy w bankach. Mają to robić od nowa? – irytuje się Katarzyna Kocot, jedna z mieszkanek.

Nazwę radni uchwalili 11 lutego. Projekt uchwały pojawił się raptem dzień wcześniej. Złożyli go radni Prawa i Sprawiedliwości. – Chiara Lubich jest godna tego, by jej imieniem nazwać ulicę. Na tym poziomie uzasadnienia pozostanę – mówi radny Krzysztof Siczek (PiS), autor projektu.

– Do osoby nic nie mam. Tylko wypadałoby spytać o zdanie mieszkańców, którzy będą żyć przy ulicy, której nazwy nie sposób wymówić – stwierdza Marcin Kozak. Jak inni sąsiedzi podpisał pismo wzywające Radę Miasta do "usunięcia naruszenia prawa”.

Naruszeniem prawa miało być to, że nikt mieszkańców o zdanie nie pytał. – Wiele już nazw nadawaliśmy i też nie było żadnych konsultacji – mówi Siczek.

– Nie ma takiego obowiązku – przyznaje Joanna Gajak z Urzędu Miasta, w którym powstaje większość projektów nazw ulic. Większość, ale nie ten – złożyli go radni.

Obowiązku wprost nikt nie zapisał, ale wyroki sądowe pozostawiają wątpliwość. I na wszelki wypadek protestujący swój list wysłali też wojewodzie, która może uchylać niezgodne z prawem uchwały w ciągu miesiąca od ich podjęcia.

– List jeszcze nie dotarł. Gdy dotrze, zbadamy sprawę – zapewnia Rafał Przech z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z nazwy cieszą się tylko członkinie mieszczącego się przy błotnistej uliczce oddziału ruchu Focolari. Założycielką ruchu była właśnie Lubich.

"Czy cztery kobiety (...) mają narzucać swe doktryny, reguły i racje trzydziestu zamieszkującym ulicę rodzinom?” – pytają protestujący. – Nie warto tego komentować – odpowiada z obcym akcentem jedna z członkiń Focolari. Nie chce się przedstawić.

To że wszyscy inni protestują radnemu Siczkowi nie przeszkadza: Dziś przytłaczająca większość jest przeciw tej nazwie. Jak spróbujemy nadać inną, to będzie jej przeciwna inna przytłaczająca większość.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
www.polonica.net
ekspert
Boczek
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

www.polonica.net
www.polonica.net (23 marca 2010 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kim byla ta Chiara Lubich? Smierdzi mi z daleka czonkiem,cebula i gwiazda Davida...
Rozwiń
ekspert
ekspert (16 marca 2010 o 06:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i tera dohtory i adwokaty na wizytówkach zamiast willowa napiszo se Chiary Lubich
\LOL\!!!!
Rozwiń
Boczek
Boczek (24 lutego 2010 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejny hak na PiS . Mundrołku jeden z drugim jak 1 radny mógł przegłosować pozostałych dajmy na to 30? Pozostanie to prowokatorzy z POmiotu Korniszona Waszą słodką tajemnicą.
Rozwiń
chart
chart (24 lutego 2010 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe, czy cieszący się swoją prawowiernością radny Siczek zauważył, że ruch Focolari w wielu krajach opuścił Kościół katolicki i związał się z różnymi odmianami protestantyzmu?
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2010 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Albo mi się zdaje, albo rany wam chce powiedzieć, że nie interesuje go wasze zdanie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!