Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lutego 2010 r.
19:46
Edytuj ten wpis

Nie chcą takiej nazwy ulicy, bo nie potrafią jej wymówić

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A

Nie chcemy tej patronki – mówią mieszkańcy uliczki, której radni nadali imię włoskiej działaczki katolickiej Chiary Lubich. Protestuje cała ulica. Zadowolone są tylko członkinie mieszczącego się tu oddziału założonego przez Lubich ruchu Focolari.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dwa rzędy szeregowców przy błotnistej uliczce, bocznej Willowej. Po jednej stronie adresy Willowa 14 a, b, c..., po drugiej Willowa 16 a, b, c.... Teraz zmienić ma się numeracja, a błotko stanie się "ulicą Chiary Lubich”.

– Dopiero co wprowadzili się tu mieszkańcy, musieli pozmieniać dokumenty, adresy w bankach. Mają to robić od nowa? – irytuje się Katarzyna Kocot, jedna z mieszkanek.

Nazwę radni uchwalili 11 lutego. Projekt uchwały pojawił się raptem dzień wcześniej. Złożyli go radni Prawa i Sprawiedliwości. – Chiara Lubich jest godna tego, by jej imieniem nazwać ulicę. Na tym poziomie uzasadnienia pozostanę – mówi radny Krzysztof Siczek (PiS), autor projektu.

– Do osoby nic nie mam. Tylko wypadałoby spytać o zdanie mieszkańców, którzy będą żyć przy ulicy, której nazwy nie sposób wymówić – stwierdza Marcin Kozak. Jak inni sąsiedzi podpisał pismo wzywające Radę Miasta do "usunięcia naruszenia prawa”.

Naruszeniem prawa miało być to, że nikt mieszkańców o zdanie nie pytał. – Wiele już nazw nadawaliśmy i też nie było żadnych konsultacji – mówi Siczek.

– Nie ma takiego obowiązku – przyznaje Joanna Gajak z Urzędu Miasta, w którym powstaje większość projektów nazw ulic. Większość, ale nie ten – złożyli go radni.

Obowiązku wprost nikt nie zapisał, ale wyroki sądowe pozostawiają wątpliwość. I na wszelki wypadek protestujący swój list wysłali też wojewodzie, która może uchylać niezgodne z prawem uchwały w ciągu miesiąca od ich podjęcia.

– List jeszcze nie dotarł. Gdy dotrze, zbadamy sprawę – zapewnia Rafał Przech z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z nazwy cieszą się tylko członkinie mieszczącego się przy błotnistej uliczce oddziału ruchu Focolari. Założycielką ruchu była właśnie Lubich.

"Czy cztery kobiety (...) mają narzucać swe doktryny, reguły i racje trzydziestu zamieszkującym ulicę rodzinom?” – pytają protestujący. – Nie warto tego komentować – odpowiada z obcym akcentem jedna z członkiń Focolari. Nie chce się przedstawić.

To że wszyscy inni protestują radnemu Siczkowi nie przeszkadza: Dziś przytłaczająca większość jest przeciw tej nazwie. Jak spróbujemy nadać inną, to będzie jej przeciwna inna przytłaczająca większość.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
www.polonica.net / 23 marca 2010 o 20:15
A kim byla ta Chiara Lubich? Smierdzi mi z daleka czonkiem,cebula i gwiazda Davida...
Avatar
ekspert / 16 marca 2010 o 06:13
i tera dohtory i adwokaty na wizytówkach zamiast willowa napiszo se Chiary Lubich
\LOL\!!!!
Avatar
Boczek / 24 lutego 2010 o 13:22
Kolejny hak na PiS . Mundrołku jeden z drugim jak 1 radny mógł przegłosować pozostałych dajmy na to 30? Pozostanie to prowokatorzy z POmiotu Korniszona Waszą słodką tajemnicą.
Avatar
chart / 24 lutego 2010 o 12:31
Ciekawe, czy cieszący się swoją prawowiernością radny Siczek zauważył, że ruch Focolari w wielu krajach opuścił Kościół katolicki i związał się z różnymi odmianami protestantyzmu?
Avatar
Gość / 24 lutego 2010 o 12:28
Albo mi się zdaje, albo rany wam chce powiedzieć, że nie interesuje go wasze zdanie
Avatar
czytacz / 24 lutego 2010 o 11:37
Komu przeszkadza nazwa WILLOWA? Powinna zostać, a nie być zmieniana. A jeżeli już mają zajść zmiany to niech będzie jakaś nazwa typu NATURALNA, ORZECHOWA itp.
Avatar
Chiara / 24 lutego 2010 o 10:30
Sieczkobrzęk napisał:
Ja się tym Kmiotom napływowym nie dziwię. Zawsze to nazwa Willowa jak ktoś wegetował w zgrzebnej chacie podnosi Ich autorytet ale to tylko złudzenie. Bo kmiot zostanie kmiotem choćbyś mu na łeb wylał kubeł perfum. To je moje i ja tu rzundzę to Ich domena.
Avatar
~ona~ / 24 lutego 2010 o 10:20
Wydaje się, że ludzie zwyczajnie protestują przeciwko bezczelności radnego i mają rację. Tylko po co wyciągać argument, że "nie chcą TEJ patronki"? Teraz Siczek "ugnie się" i wyciągnie z rękawa jakiegoś innego świętego katola i w efekcie jego będzie na wierzchu.
Avatar
Sieczkobrzęk / 24 lutego 2010 o 10:03
Ja się tym Kmiotom napływowym nie dziwię. Zawsze to nazwa Willowa jak ktoś wegetował w zgrzebnej chacie podnosi Ich autorytet ale to tylko złudzenie. Bo kmiot zostanie kmiotem choćbyś mu na łeb wylał kubeł perfum. To je moje i ja tu rzundzę to Ich domena.
Avatar
~gosc~ / 24 lutego 2010 o 09:41
Nie jestem entuzjastą nadawania ulicy nazwy Chiary Lubich, uważam że na upamiętnienie zasługuje jeszcze wiele osób, które posługiwały się językiem polskim i działały dla dobra Polski.
Chodzi jednak o coś innego. Jak to jest, że najpierw buduje się domy, zasiedla się je, a dopiero na końcu dywaguje się o nazwie ulicy? Coś tu jest nie po kolei. Pamiętam, że kiedy budowano LSM, to ulice pojawiały się na samym początku, jeszcze na deskach projektantów, czyli de facto "w szczerym polu". Potem wznoszono bloki i od razu było wiadomo jaki będzie adres konkretnego bloku (ulica, numer). Oczywiście nazwy musiały być "poprawne" lub przynajmniej "neutralne" politycznie, bo takie były czasy. A dzisiaj jacyś aroganccy "działacze" trzeciej kategorii próbują zbijać kapitał (?) manipulując przy nazwach ulic...
Nie jestem entuzjastą nadawania ulicy nazwy Chiary Lubich, uważam że na upamiętnienie zasługuje jeszcze wiele osób, które posługiwały się językiem polskim i działały dla dobra Polski.
Chodzi jednak o coś innego. Jak to jest, że najpierw buduje się domy, zasiedla się je, a dopiero na końcu dywaguje się o nazwie ulicy? Coś tu jest nie po kolei. Pamiętam, że kiedy budowano LSM, to ulice pojawiały się na samym początku, jeszcze na deskach projektantów, czyli de facto "w szczerym polu". Potem wznoszono bloki i od razu było wiadomo... rozwiń
Avatar
www.polonica.net / 23 marca 2010 o 20:15
A kim byla ta Chiara Lubich? Smierdzi mi z daleka czonkiem,cebula i gwiazda Davida...
Avatar
ekspert / 16 marca 2010 o 06:13
i tera dohtory i adwokaty na wizytówkach zamiast willowa napiszo se Chiary Lubich
\LOL\!!!!
Avatar
Boczek / 24 lutego 2010 o 13:22
Kolejny hak na PiS . Mundrołku jeden z drugim jak 1 radny mógł przegłosować pozostałych dajmy na to 30? Pozostanie to prowokatorzy z POmiotu Korniszona Waszą słodką tajemnicą.
Avatar
chart / 24 lutego 2010 o 12:31
Ciekawe, czy cieszący się swoją prawowiernością radny Siczek zauważył, że ruch Focolari w wielu krajach opuścił Kościół katolicki i związał się z różnymi odmianami protestantyzmu?
Avatar
Gość / 24 lutego 2010 o 12:28
Albo mi się zdaje, albo rany wam chce powiedzieć, że nie interesuje go wasze zdanie
Avatar
czytacz / 24 lutego 2010 o 11:37
Komu przeszkadza nazwa WILLOWA? Powinna zostać, a nie być zmieniana. A jeżeli już mają zajść zmiany to niech będzie jakaś nazwa typu NATURALNA, ORZECHOWA itp.
Avatar
Chiara / 24 lutego 2010 o 10:30
Sieczkobrzęk napisał:
Ja się tym Kmiotom napływowym nie dziwię. Zawsze to nazwa Willowa jak ktoś wegetował w zgrzebnej chacie podnosi Ich autorytet ale to tylko złudzenie. Bo kmiot zostanie kmiotem choćbyś mu na łeb wylał kubeł perfum. To je moje i ja tu rzundzę to Ich domena.
Avatar
~ona~ / 24 lutego 2010 o 10:20
Wydaje się, że ludzie zwyczajnie protestują przeciwko bezczelności radnego i mają rację. Tylko po co wyciągać argument, że "nie chcą TEJ patronki"? Teraz Siczek "ugnie się" i wyciągnie z rękawa jakiegoś innego świętego katola i w efekcie jego będzie na wierzchu.
Avatar
Sieczkobrzęk / 24 lutego 2010 o 10:03
Ja się tym Kmiotom napływowym nie dziwię. Zawsze to nazwa Willowa jak ktoś wegetował w zgrzebnej chacie podnosi Ich autorytet ale to tylko złudzenie. Bo kmiot zostanie kmiotem choćbyś mu na łeb wylał kubeł perfum. To je moje i ja tu rzundzę to Ich domena.
Avatar
~gosc~ / 24 lutego 2010 o 09:41
Nie jestem entuzjastą nadawania ulicy nazwy Chiary Lubich, uważam że na upamiętnienie zasługuje jeszcze wiele osób, które posługiwały się językiem polskim i działały dla dobra Polski.
Chodzi jednak o coś innego. Jak to jest, że najpierw buduje się domy, zasiedla się je, a dopiero na końcu dywaguje się o nazwie ulicy? Coś tu jest nie po kolei. Pamiętam, że kiedy budowano LSM, to ulice pojawiały się na samym początku, jeszcze na deskach projektantów, czyli de facto "w szczerym polu". Potem wznoszono bloki i od razu było wiadomo jaki będzie adres konkretnego bloku (ulica, numer). Oczywiście nazwy musiały być "poprawne" lub przynajmniej "neutralne" politycznie, bo takie były czasy. A dzisiaj jacyś aroganccy "działacze" trzeciej kategorii próbują zbijać kapitał (?) manipulując przy nazwach ulic...
Nie jestem entuzjastą nadawania ulicy nazwy Chiary Lubich, uważam że na upamiętnienie zasługuje jeszcze wiele osób, które posługiwały się językiem polskim i działały dla dobra Polski.
Chodzi jednak o coś innego. Jak to jest, że najpierw buduje się domy, zasiedla się je, a dopiero na końcu dywaguje się o nazwie ulicy? Coś tu jest nie po kolei. Pamiętam, że kiedy budowano LSM, to ulice pojawiały się na samym początku, jeszcze na deskach projektantów, czyli de facto "w szczerym polu". Potem wznoszono bloki i od razu było wiadomo... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania?
Tylko u nas

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania? 0 0

Od czterech lat lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wie o ukrytym w Bełżycach archiwum Armii Krajowej i antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Tak twierdzi Grzegorz Cel, syn Janiny Cel ps. „Niusia”, archiwistki „Rysia” . IPN żadnych poszukiwań nie rozpoczął do dziś, więc syn „Niusi” historię archiwum opowiedział nam.

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę
UTRUDNIENIA NA DK12

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę 1 2

Groźny wypadek na przejściu dla pieszych na ulicy Lubelskiej w Końskowoli (pow. puławski). Samochód potrącił tam kobietę.

Mechanik wziął samochód od klienta i spłacił nim swoje długi

Mechanik wziął samochód od klienta i spłacił nim swoje długi 0 4

Mechanik z okolic Łukowa odpowie za przywłaszczenie samochodu. 29-latek przyjął do naprawy samochód. Zamiast zwrócić go później właścicielowi, oddał je pod zastaw mieszkańcowi Białej Podlaskiej.

Pijana mama leżała w środku nocy na chodniku, obok niej czekała dwójka dzieci

Pijana mama leżała w środku nocy na chodniku, obok niej czekała dwójka dzieci 6 13

Kompletnie pijana matka „opiekowała” się dwójką swoich dzieci. W środku nocy, leżącą na chodniku kobietę zauważył przechodzień.

Śmiertelny wypadek policjanta w Świnoujściu. Minister odwołał komendanta

Śmiertelny wypadek policjanta w Świnoujściu. Minister odwołał komendanta 8 3

W związku ze śmiertelnym wypadkiem funkcjonariusza po odprawie kadry Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, minister Joachim Brudziński podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska lubuskiego komendanta wojewódzkiego Policji inspektora Jarosława Janiaka oraz jego zastępcy podinspektora Piotra Fabijańskiego.

Utrudnienia na S17. Wszystko przez zepsutą ciężarówkę

Utrudnienia na S17. Wszystko przez zepsutą ciężarówkę 0 0

Niewielkie utrudnienia dla kierowców na S17. W rejonie Woli Przybysławskiej (pow. lubelski) zepsuła się ciężarówka.

Starosta Świdnicki obwieszcza

Starosta Świdnicki obwieszcza 0

Szpital przy ul. Staszica w Lublinie. Coraz więcej pielęgniarek na L4

Szpital przy ul. Staszica w Lublinie. Coraz więcej pielęgniarek na L4 5 1

Już 150 pielęgniarek ze szpitala przy ul. Staszica w Lublinie jest na zwolnieniach lekarskich (przedwczoraj „na chorobowym” była ich setka)

Motor robi kadrową rewolucję. Prezes i trener zostają?

Motor robi kadrową rewolucję. Prezes i trener zostają? 11 15

W nowym sezonie kibice żółto-biało-niebieskich mogą nie poznać swojej drużyny. Z zespołem pożegna się wielu bardziej doświadczonych zawodników, w tym Marcin Burkhardt. – Kontrakt Marcina wygasa z końcem miesiąca i nie zostanie przedłużony – potwierdza prezes Motoru Leszek Bartnicki.

Puławy: To już jest plac budowy nowej hali sportowej

Puławy: To już jest plac budowy nowej hali sportowej 11 3

W poniedziałek władze miasta oficjalnie przekazały plac budowy przy ul. Lubelskiej nowej hali widowiskowo-sportowej firmie Mostostal Puławy. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach
22 czerwca 2018, 19:00

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach 3 0

W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach (ul. Sieroszewskiego 4) odbędzie się Koncert Finałowy Muzycznej Sceny Młodych.

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne 0 0

Przy ul. Kunickiego nie dojdzie raczej do otwarcia Biura Obsługi Mieszkańców, w którym możliwe byłoby załatwienie spraw związanych z dowodami osobistymi, meldunkami i niektórych innych spraw prowadzonych przez Urząd Miasta.

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną
22 czerwca 2018, 10:15

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną 1 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz czwarty w Lublinie odbędzie się Lubelski Wzór – konferencja łącząca branżę kreatywną z biznesem.

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu 2 0

17-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku na jednym z rond w Zamościu.

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych 3 4

W Kraśniku powstanie oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Podczas sesji sejmiku województwa radni przyjęli jednogłośnie projekt uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!