sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Nie chcesz lekcji religii? Złóż to na piśmie

  Edytuj ten wpis

Dzieci nie trzeba wypisywać z lekcji religii, bo są to zajęcia dodatkowe. Szkoły, które wymagają od rodziców takich oświadczeń, działają niezgodnie z prawem – przekonuje lubelska Fundacja Wolność od Religii.

Według lubelskiej fundacji wiele szkół w Polsce, w tym dwie z naszego regionu, na lekcje religii zapisuje wszystkich swoich uczniów. Potem – jeśli uczeń nie zamierza chodzić na te zajęcia – wymaga od rodziców pisemnych oświadczeń.

– Nie podpisujcie takich oświadczeń, one są niezgodne z prawem – apeluje do rodziców Dorota Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. – Religia jest przedmiotem dodatkowym i nikt nie ma prawa żądać od was wypisywania dziecka.

Fundacja publikuje na swojej stronie listę szkół z całej Polski, które – według sygnałów rodziców – wymagają takich oświadczeń. Na liście jest ok. 120 placówek, w tym z Lublina i Chełma.

– Nie rozumiem tej burzy – dziwi się Teresa Kiwińska, dyrektorka I LO im. Stefana Czarneckiego w Chełmie. – Takie oświadczenia funkcjonują od czasu kiedy religia jest w szkole. I to nie tylko u nas. Wiem, bo dzwoniłam do dwóch innych szkół. Chodzi o bezpieczeństwo uczniów. Chcemy wiedzieć, ile osób nie chodzi na religię, aby zorganizować im tym czasie inne zajęcia.

Szkoła zdecydowała się jednak zmienić treść oświadczeń. – Będą dla wszystkich. Rodzice zadeklarują, czy ich dziecko będzie chodzić, czy też nie będzie chodzić na zajęcia z religii – dodaje Kiwińska.

Dyrektorka drugiej z wywołanych do tablicy szkół – XXIII LO w Lublinie twierdzi zaś, że musiało dojść do nieporozumienia.

– Nie stosujemy druków oświadczeń w szkole – przekonuje Monika Wrona, dyrektorka liceum. – W I klasie zbieramy deklaracje od rodziców, czy wyrażają życzenie, aby szkoła zorganizowała lekcje religii. Jeśli uczniowie potem zmienią zdanie, to mogą się z tych zajęć wypisać.

W żadnej z tych szkół uczniowie nie ma tam lekcji etyki. – Nie mamy nauczyciela od etyki, ani nie dostajemy pieniędzy z Ratusza na zatrudnienie takiej osoby – tłumaczy dyrektorka I LO w Chełmie.

– Nie mamy chętnych – tłumaczy zaś dyrektorka lubelskiej szkoły.

Lubelskie Kuratorium Oświaty obiecuje, że sprawdzi sygnały dotyczące oświadczeń ws. lekcji religii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Szymon słupnik
spokojny
oni
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Szymon słupnik
Szymon słupnik (5 października 2013 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak , tak Rodzice ! Wysyłajcie swoje dzieci na religię !  Tam byle sutannowy dewiant lub jego cywilny pomagier BEZKARNIE będzie się znęcać nad waszymi dziećmi psychicznie i fizycznie , a nie można wykluczyć i zachowań pedofilskich ! Wasze dzieci będą edukowane na półanalfabetów , posłusznych watykańskiemu zaborcy " roboli" i  masowych "natacodawców" , pozbawiane zdolności samodzielnego myślenia , i trzymane w ciemnocie i zacofaniu . I jeszcze do tego WY SAMI ZA TO ZAPŁACICIE !
 

Rozwiń
spokojny
spokojny (5 października 2013 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

POczekajcie na nawoływanie 5 razy dziennie przez muezina i nie będziecie mieli problemu z oświadczeniami o nauczaniu religii!

A ty będziesz wtedy szukał ratunku w szpitalu psychiatrycznym, bo to jedyne bezpieczne schronienie przed milicją muzułmańską!

Strachy na lachy!

Rozwiń
oni
oni (5 października 2013 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Precz z katofaszyzmem. Precz z narzucaniem obrzydliwych urojeń i wymysłów religijnych z epok kamienia i brązu. Religianci do szpitali psychiatrycznych.

POczekajcie na nawoływanie 5 razy dziennie przez muezina i nie będziecie mieli problemu z oświadczeniami o nauczaniu religii!

A ty będziesz wtedy szukał ratunku w szpitalu psychiatrycznym, bo to jedyne bezpieczne schronienie przed milicją muzułmańską!

Rozwiń
jan
jan (5 października 2013 o 15:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie chcesz religii w szkole to wypier.. księdza ze szkoły! - tak jak wypier... Ciebie ksiądz z Kościoła!

Mnie ksiądz nie musi wypier... z kościoła bo tam nie chodzę.Jestem osobą wierzącą ale nie w księdza i na pewno mam mniej grzechów jak ci co biegają co niedzielę do domu modlitwy i udają jacy są pobożni i święci,żeby się pokazać przed innymi.

Rozwiń
jas
jas (5 października 2013 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Polak nie  boi sie Niemca, najeżdżcy.czy śmierci

Polak boi sie tylko swojego proboszcza

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!