piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nie dwa, ale cztery osobne pojemniki. Zmiany w śmieciach. Może być drożej

Dodano: 23 stycznia 2017, 21:32
Autor: Dominik Smaga

Wzrostem kosztów wywozu śmieci może skutkować wprowadzana przez rząd zmiana w systemie segregacji. Odpady będzie trzeba wrzucać już nie do dwóch, ale do czterech osobnych pojemników

Nowe przepisy dotyczące całej Polski mówią, że śmieci muszą być rozdzielane do czterech pojemników. Do niebieskiego trafi papier, do zielonego będziemy wrzucać szkło, żółty będzie przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne, a w brązowym wylądują odpady ulegające biodegradacji.

Takie zasady zaczną obowiązywać w lipcu 2017 r., ale samorządy dostały pięć lat na dostosowanie się do nowego prawa.

W Lublinie zmiany odczujemy rok po wprowadzeniu nowych przepisów. Do końca czerwca 2018 r. śmieci będą zbierane na dotychczasowych zasadach, bo do tego czasu ważne są umowy między władzami miasta, a firmami odbierającymi odpady od mieszkańców. Nowe umowy muszą być już zawarte według nowych zasad. 

Dla mieszkańców Lublina oznacza to, że będą wrzucać śmieci już nie do dwóch, ale aż czterech pojemników. – Rozbicie obecnie funkcjonującej „frakcji suchej” na minimum trzy grupy i zbiórka odpadów ulegających biodegradacji wiąże się z zakupem dodatkowych pojemników oraz ich dodatkowym odbiorem – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Część samorządowców już obawia się, że takie zmiany w systemie będą skutkować dodatkowymi kosztami. Wymieniają nie tylko wydatki na zakup pojemników i/lub przemalowanie już używanych, czy też transport śmieci, ale także koszty akcji informujących mieszkańców o zmianach.

Jak przełoży się to na wydatki ponoszone przez samorząd Lublina? – Nie mamy jeszcze szczegółowych szacunków dotyczących kosztów wdrożenia zmian – stwierdza Krzyżanowska. Pewne jest za to, że jeśli za wywóz śmieci trzeba będzie płacić więcej, to koszty spadną na gospodarstwa domowe – Trzeba pamiętać o tym, że koszty związane z funkcjonowaniem systemu muszą być pokrywane z opłat uiszczanych przez mieszkańców.

W Lublinie z tytułu opłaty śmieciowej miasto ściąga od mieszkańców 43 miliony zł rocznie. Ratusz zapewnia, że wszystkie te pieniądze są przeznaczane na sfinansowanie systemu odbioru odpadów.

A Gdyby szpeciły...

Ministerialne rozporządzenie pozwala na stosowanie mniej pstrokatych pojemników w miejscach, w których szpeciłyby okolicę, zwłaszcza w miejscach „o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym”. Przepisy pozwalają, by w takich miejscach tylko 30 proc. zewnętrznej powierzchni pojemnika było pomalowane na kolor przypisany danemu rodzajowi odpadów

Czytaj więcej o: Lublin śmieci odpady
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
vlad
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska mogłaby być światowym liderem selektywnej zbiórki odpadów - ale nadal na przeszkodzie stoją duże "misie" które dają duże prowizje... odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już widzę ten tytuł gdyby nie rządziła PO w lublinie: "Nie dwa, ale cztery osobne pojemniki. Zmiany w śmieciach. Ratusz szykuje się do ogromnych podwyżek za wywóz śmieci. O ile zapłacisz więcej?". Zauważcie, że tak jest ze wszystkimi artykułami - jak jakieś podwyżki wprowadza peło to piszą zupełnie bez emocji dodając np, że "dotyczy to całej Polski". A spójrzcie na artykuły gdzie opisywane są podwyżki, gdzie nie rządzi peło ani inne lewactwo - wtedy jadą z grubej rury. Ot cały sztandar ludu. Czasy się zmieniły ale czerwoni zawsze POzostaną czerwonymi. Nigdy nie kupie tej pseudogazety i nigdy nie odblokuje adblocka. niech splajtują.
Rozwiń
vlad
vlad (24 stycznia 2017 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego nikt nie pisknie nawet, że te całe reformy śmieciowe to nie widzimisię tej czy poprzedniej ekipy, ale skutek DYreKTywY UniJNEJ!!!!!!!!!! my MUSImy się dostosować do tego co urzędasy w chooojni sobie wymyślili!!!
Rozwiń
Gość
Gość (24 stycznia 2017 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Chełmie tak było przed reformą wprowadzoną przez PO. Śmieci segregowane odbierane były za darmo.Płaciło się tylko za inne . Opłata też była niższa bo płaciło się za oddawaną zawartość pojemnika.Nikogo nie obchodziło ile osób gdzie mieszka, lecz realnie wyprodukowane śmieci do odbioru.
Rozwiń
ja
ja (24 stycznia 2017 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To  ludziom  powinni  dopłacać  za segregację  albo  dawać  za  darmo  papier  toaletowy? Wygląda  na to  ,że  chcą  wszystko  mieć  podane '''  na  tacy  ''.  
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!