Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2014 r.
21:15
Edytuj ten wpis

Nie każdy może piec cebularze. Jakie kary za brak certyfikatu?

180 17 A A

Nie cebularz tylko cebulak albo placek z cebulą. Tylko tak będą mogli nazywać swoje wypieki piekarze, którzy nie poddadzą się certyfikacji. Będzie ona konieczna, bo od wtorku cebularz lubelski jest pod unijną ochroną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To dla nas ogromna radość - cieszy się Mariola Zubrzycka, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego.

To właśnie zrzeszające 24 piekarnie stowarzyszenie ubiegało się o wpisanie cebularza lubelskiego do unijnego Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych. - Czeka nas teraz sporo pracy, bo ruszy cały proces certyfikacji i promocja tego produktu. Chcemy pokazać cebularza lubelskiego na całym świecie - dodaje prezes Zubrzycka.

- Jestem bardzo zadowolony, że doczekaliśmy się rejestracji produktu spożywczego charakterystycznego tylko dla naszego regionu - podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. - To doskonała promocja województwa. A rodzimym piekarzom zapewnia ochronę przed podróbkami i daje możliwość szerokiej promocji cebularza w kraju i za granicą.

O tym, że w dzienniku urzędowym UE opublikowano rozporządzenie Komisji Europejskiej rejestrujące cebularza lubelskiego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało we wtorek. Teraz firmy, które będą chciały piec cebularza będą musiały uzyskać certyfikat. Będzie go wydawać warszawskie biuro.

Ma to gwarantować, że produkt będzie najwyższej jakości. Nie będzie można do wypieku używać np. cebuli sprowadzonej z Chin. Jeśli jakaś piekarnia nie przejdzie procedury certyfikacji, będzie mogła wypiekać jedynie placki z cebulą.

- Ale o średnicy mniejszej niż 5 cm lub większej niż 25 cm - zaznacza Zubrzycka. I przestrzega: Firmom, które nie będą tego przestrzegać grożą kary finansowe. Traci się też markę, którą odzyskać jest bardzo trudno.

Jednak nie wszyscy piekarze przykładają wagę do tego certyfikatu. - Nie widzimy sensu wbijania cebularza w unijne oznaczenia - mówi Artur Goławski, współwłaściciel znanej piekarni Sergiusza Kuźmiuka przy ul. Furmańskiej w Lublinie. - Cebularz to nasze wspólne dziedzictwo. Jeśli będzie taka potrzeba, to zmienimy nazwę. Naszym zdaniem, konsument wybierze najlepszy wypiek. Bez patrzenia czy ma certyfikat.

Cebularz lubelski jest 37. polskim produktem zarejestrowanym w Unii Europejskiej.

(p.p.)

Cebularz lubelski

Ciasto na cebularze wyrabia się z pszennej mąki z dodatkiem masła i mleka. Cebularze formuje się ręcznie; zwykle mają 15-20 cm średnicy i 1,5 cm grubości. Tradycyjne receptury nakazują, by drobno pokrojoną w kostkę cebulę wymieszaną z makiem przygotować na 3-4 godziny przed wypiekiem, a przed włożeniem placków do pieca posolić, by cebula puściła sok. (PAP)

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
m / 28 września 2014 o 21:59

bez certyfikatu może być też:

cebulaż, cebulasz, cebólasz ( jak po węgiersku :), cebólaż, cebulorz (regionalizm),

Avatar
gringo / 9 sierpnia 2014 o 14:03

certyfikaty i papiery zostaną tylko po tej UE a może i to nie bo ekologiczna unia na ekologicznym papierze to wszystko płodzi może szybko się rozłoży ;)

Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 o 14:01

kłopot że do mediów ogólnopolskich nie przebijają się głosy sprzeciwu takich inicjatyw, jest ogólny prounijny ślepo posłuszny pęd 

Avatar
Mil / 6 sierpnia 2014 o 15:21
Pewnie mają cebulę z Chin dlatego nie chcą :-P
Avatar
Ania / 6 sierpnia 2014 o 08:02

Dobrze, że nareszcie Unia zakaże piec i sprzedawać te śmierdzieje cebulowe.

Avatar
Gość / 6 sierpnia 2014 o 07:21

Jak przed meczem gołąbów - zapytajmy ośmiornice, którą drogą wskaże ciemnemu ludowi...

Avatar
póki co... / 6 sierpnia 2014 o 07:20

Te certyfikaty to kant h potłuc, niedługo to wymyśla certyfikat na wbijanie gwozdzi. Ja nie chciałem i nie chce tej chunii!!

Popieram w pełnej rozciągłości sterczącego unijnego... wiecie czego :)

Avatar
póki co.... / 6 sierpnia 2014 o 07:16

Kolejna unijna bzdura. Jakiś cwaniak ma kasę, sobie zastrzegł byc może cziś pomysł, i teraz biznes. Kto chce robić, musi mieć certyfikat. A teraz kto chce robić cebularza - musi zapłacić Tuskowi za niego haracz. I o to chodzoło.

Cejrowski ma rację - Unia na psy schodzi. Krzywizna banana i inne absurdy zaczynają rządzić. Kiedyś mówiono: "absurdy PRL-u". A teraz co macie???

Avatar
Gość / 6 sierpnia 2014 o 06:01

państwo chce pokazać obywatelowi że bez certyfikatów żyć sie nie da :) robi z obywateli ludzi upośledzonych a tymczasem zatrudni do kontroli przestrzegania certyfikatu lubelskiego cebularza kolejnych 10 znajomków którzy będą strzec procedur wypieku cebularza. efekt jest taki że coraz wiecej wydajemy na biurokrację przybywa urzędasów których utrzymują obywatele (jeleniE PODATKOWI)

Avatar
Gość / 6 sierpnia 2014 o 05:56

może nazywać się "CEBUL" warunkiem kupna będzie jego jakość ,a nie certyfikat.

Avatar
m / 28 września 2014 o 21:59

bez certyfikatu może być też:

cebulaż, cebulasz, cebólasz ( jak po węgiersku :), cebólaż, cebulorz (regionalizm),

Avatar
gringo / 9 sierpnia 2014 o 14:03

certyfikaty i papiery zostaną tylko po tej UE a może i to nie bo ekologiczna unia na ekologicznym papierze to wszystko płodzi może szybko się rozłoży ;)

Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 o 14:01

kłopot że do mediów ogólnopolskich nie przebijają się głosy sprzeciwu takich inicjatyw, jest ogólny prounijny ślepo posłuszny pęd 

Avatar
Mil / 6 sierpnia 2014 o 15:21
Pewnie mają cebulę z Chin dlatego nie chcą :-P
Avatar
Ania / 6 sierpnia 2014 o 08:02

Dobrze, że nareszcie Unia zakaże piec i sprzedawać te śmierdzieje cebulowe.

Avatar
Gość / 6 sierpnia 2014 o 07:21

Jak przed meczem gołąbów - zapytajmy ośmiornice, którą drogą wskaże ciemnemu ludowi...

Avatar
póki co... / 6 sierpnia 2014 o 07:20

Te certyfikaty to kant h potłuc, niedługo to wymyśla certyfikat na wbijanie gwozdzi. Ja nie chciałem i nie chce tej chunii!!

Popieram w pełnej rozciągłości sterczącego unijnego... wiecie czego :)

Avatar
póki co.... / 6 sierpnia 2014 o 07:16

Kolejna unijna bzdura. Jakiś cwaniak ma kasę, sobie zastrzegł byc może cziś pomysł, i teraz biznes. Kto chce robić, musi mieć certyfikat. A teraz kto chce robić cebularza - musi zapłacić Tuskowi za niego haracz. I o to chodzoło.

Cejrowski ma rację - Unia na psy schodzi. Krzywizna banana i inne absurdy zaczynają rządzić. Kiedyś mówiono: "absurdy PRL-u". A teraz co macie???

Avatar
Gość / 6 sierpnia 2014 o 06:01

państwo chce pokazać obywatelowi że bez certyfikatów żyć sie nie da :) robi z obywateli ludzi upośledzonych a tymczasem zatrudni do kontroli przestrzegania certyfikatu lubelskiego cebularza kolejnych 10 znajomków którzy będą strzec procedur wypieku cebularza. efekt jest taki że coraz wiecej wydajemy na biurokrację przybywa urzędasów których utrzymują obywatele (jeleniE PODATKOWI)

Avatar
Gość / 6 sierpnia 2014 o 05:56

może nazywać się "CEBUL" warunkiem kupna będzie jego jakość ,a nie certyfikat.

Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 4 0

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 12 5

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 2 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 54 6

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech?

"Zdarzają się nawet długotrwałe przyjaźnie". Ile zarobi opiekunka osób starszych w Niemczech? 0 1

Rozmowa z Maciejem Łastowieckim, właścicielem firmy iOPIEKA, która oferuje legalne zatrudnienie dla opiekunów i opiekunek osób starszych głównie na terenie Niemiec.

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu

Chcą pobić rekord Guinnessa. W czytaniu 1 0

Chełmska Biblioteka Publiczna chce się zgłosić do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Dotychczasowy rekord to 3071 czytelników.

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo]
film

Zadyma na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. Pseudokibice wtargnęli na boisko [wideo] 2 1

Do zadymy doszło w drugiej połowie meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa w 37., ostatniej kolejce Lotto Ekstraklasy.

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać
film

Ile powinni zarabiać posłowie? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać 0 6

Posłowie powinni zarabiać nie więcej niż 5 tys. zł brutto, czyli około 3550 zł "na rękę" - uważa prawie połowa ankietowanych w sondażu zamówionym przez portal Gazeta.pl

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego

Padwa Zamość – Orzeł Przeworsk 36:29. Strzelecki popis rozgrywającego 1 0

II LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W ostatnim spotkaniu sezonu Padwa Zamość pokonała przed swoimi kibicami Orła Przeworsk 36:29. Aż 13 bramek zdobył na pożegnanie z fanami Tomasz Fugiel

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną
Zdjęcia
galeria

Sławomir i Zenek Martyniuk na Feliniadzie 2018. Muzyczne szaleństwo i tłumy fanów pod sceną 36 4

Niedziela na Feliniadzie 2018 należała do zespołów disco polo. Gwiazdą wieczoru byli Sławomir oraz Akcent z Zenkiem Martyniukiem. Przed nimi wystąpiły zespoły PowerBoy i Defis.

Puławy: Nowe pracownie dla szkół