poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Nie lękajcie się spowiedników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 czerwca 2006, 20:59

Wierni z diecezji lubelskiej już nie będą musieli się obawiać sakramentu spowiedzi czy aroganckich kapłanów. W konfesjonałach zasiądą wyszkoleni księża. Profesjonalnie ocenią wagę naszych grzechów, a także to, czy do złego uczynku
nie pchnął nas demon.
W tym tygodniu rozpoczną się zapisy do pierwszej w regionie Szkoły Spowiedników. - Tak jak lekarz musi się ciągle dokształcać, tak też i spowiednik. W końcu kapłan jest lekarzem duszy i musi poznawać nowe problemy męczące ducha - tłumaczy ks. dr Robert Muszyński, współzałożyciel lubelskiej Szkoły Spowiedników.

Pomysł na szkołę zrodził się w listopadzie ubiegłego roku. To wtedy w archidiecezji lubelskiej odbywały się rekolekcje dla kapłanów na temat spowiedzi. W przeprowadzonej na koniec spotkań ankiecie duchowni jednogłośnie wyrazili chęć częstszych rozmów i porad dotyczących spowiadania.
Kapłani chcą szkoleń, gdyż wiedzą, że ludzie często boją się spowiedzi i arogancji kapłanów. - Kiedy byłem kapelanem w jednym z lubelskich szpitali, stosunkowo często spowiadałem osoby, które przed konfesjonałem były kilka i kilkanaście lat temu. Jeden z mężczyzn - mój rekordzista, aż 60 lat temu. Tylko dlatego że kiedyś został zraniony przez spowiednika - wspomina ks. Muszyński. - Tego pana podchodziłem kilka razy. Nie chciał się spowiadać, ale błogosławieństwo chętnie przyjmował. I tak bez narzucania w końcu przystąpił do sakramentu spowiedzi.
I tego właśnie będą uczyli się duchowni w Szkole Spowiedników. Kapłani będą mieli lekcje m.in. z psychologii, psychiatrii i teologii. - Spowiednik musi wiedzieć, jakie problemy psychologiczne może mieć człowiek. Musi też odróżnić, czy grzesznik robił coś złego, bo to był jego wybór, czy został do tego zmuszony przez demona - tłumaczy ks. Muszyński.
Podczas wykładów będą omawiane konkretne problemy spotykane przy konfesjonale. Przytoczone problemy będą okazją do omówienia roli duchownego w danym przypadku. Później prowadzący zajęcia ujawni, co rzeczywiście zrobił spowiednik i czy było to słuszne, czy nie. Oprócz tego kapłani będą mogli uczestniczyć w zajęciach multimedialnych. Na filmach obejrzą, po czym poznać osobę z depresją lub schizofrenią. Nauczą się także, jak rozmawiać z narzeczonymi czy małżonkami.
Uczniów nie ominie też praca domowa. - Będą musieli wyspowiadać ileś osób i później przeanalizować z nami swoje zachowanie - śmieje się założyciel szkoły.
W tym tygodniu ma być ogłoszony nabór do szkoły. Zajęcia zaczną się we wrześniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!