wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Nie ma kolejek do redukcji punktów karnych. W styczniu będzie trudniej

Dodano: 17 września 2015, 16:00
Autor: Paweł Puzio

W przyszłym roku na szkolenie reedukacyjne będzie kierowany każdy kierowca, który przekroczy 24 punkty karne (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
W przyszłym roku na szkolenie reedukacyjne będzie kierowany każdy kierowca, który przekroczy 24 punkty karne (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Tylko przez dwa i pół miesiąca kierowcy mogą zredukować swoje konto o 6 punktów karnych dzięki uczestnictwu w specjalnym kursie. Po 4 stycznia 2016, gdy zmienią się przepisy, nie będzie już tak łatwo.

Teraz zasady redukcji punktów karnych za wykroczenie drogowe są proste. Wystarczy wziąć udział w specjalnym, 6-godzinnym szkoleniu, aby zredukować konto o 6 punktów.

– W szkoleniu mogą wziąć udział osoby posiadające prawo jazdy dłużej niż rok i mające na swym koncie nie więcej niż 24 punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego – mówi Artur Banaszkiewicz, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

W szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Koszt kursu – 300 złotych. Przez 3 godziny lekcyjne zajęcia prowadzi psycholog, pozostałe 3 – policjant ruchu drogowego.
– Osoby uczestniczące w 6-godzinnym szkoleniu otrzymują dokument będący podstawą do redukcji 6 punktów karnych z ewidencji kierowcy – dodaje Banaszkiewicz.

Od 4 stycznia nie będzie już tak łatwo. – Znikną kursy redukujące punkty karne. W ich miejsce pojawią się obowiązkowe szkolenia reedukacyjne. Na takie szkolenie będzie kierowany każdy kierowca, który przekroczy 24 punkty karne – tłumaczy szef lubelskiego WORD.

Szkolenie będzie dłuższe i droższe. Potrwa 28 godzin, rozłożonych na 4 dni i będzie kosztować 500 złotych. Na szkolenie kierowcę skieruje starosta decyzją administracyjną. Od tego nie będzie odwołania. Obowiązkowe szkolenia będzie musiał odbyć w ciągu miesiąca od daty wystawienia decyzji przez starostę.

– W przeciwnym wypadku straci prawo jazdy. Po zakończeniu takiego kursu konto zostanie wyzerowane – dodaje Artur Banaszkiewicz.

Na tym nie koniec. Po Nowym Roku kierowca, który przejdzie kurs reedukacyjny, trafi pod specjalny nadzór. Urzędnicy starosty przez pięć lat będą pilnowali, czy nie przekroczył limitu 24 pkt. Jeśli przekroczy, straci uprawnienia. A to oznacza ponowny kurs na prawo jazdy i egzamin. Gdy go zda, będzie traktowany jak każdy, kto dostał prawo jazdy po raz pierwszy, czyli przez dwa lata będzie musiał jeździć wolniej. W dodatku – z zielonym listkiem na szybie.

Co na to kierowcy? – Mam chyba kilkanaście punktów karnych. Lepiej przed nowym rokiem zredukować sobie konto na starych zasadach – mówi Piotr Kozak, kierowca z Lublina.

W naszym województwie nie ma problemów z zapisaniem się na tego typu kurs. W WORD Lublin, Chełm, Zamość i Biała Podlaska oraz w jego filii w Łukowie, kursy są organizowane w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wszędzie są jeszcze wolne miejsca.

Sprawdź swoje konto

Aby sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie, wystarczy pójść z dowodem osobistym do najbliższej komendy lub komisariatu policji. Dyżurny sprawdzi konto w systemie.

Czytaj więcej o: prawo jazdy kierowcy
Użytkownik niezarejestrowany
Kaja
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 marca 2017 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze piszecie robi sie poprostu PANSTWO POLICYJNE !
Rozwiń
Kaja
Kaja (18 września 2015 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przypomina to polowanie na dziką zwierzynę którą są oczywiście kierowcy nie za dużo tych zakazów. sankcji, wytycznych, kar i Bóg wie czego jeszcze, to głupie. Może więcej uwagi należy poświęcić motocyklistom, rowerzystom?

Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2015 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jeszcze nie wszystko o czym opisales do tego Dojda jeszcze znaczki za parkowanie na ulicy Oplaty za wykupienie sobie miejsca doparkowania Na ulicy oplaty za uzywanie tablic rejestracyjnych Oplaty za zamontowanie probierza alkoholu ktory Blokuje uruchomienie silnika gdy wyczuje alkohol cdn....
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2015 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BRAWO GUEST !!!Pozdrawiam ANDY LUBLIN
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2015 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przestańcie drenczyć kierowców.W Polsce posiadacze prawa jazdy są prześladowani przez policję -kamery,radary,pomary odcinkowe,oznakowane pojazdy,śmietniki ,nieoznakowane pojazdy ,straż miejska,wiejska,gminna ,osiedlowa ......szok
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!